Zdraví

Příznaky nedostatku vitamínů, které se projevují na obličeji

Vitamíny jsou nedílnou součástí naší stravy. Ačkoli neposkytují energii jako sacharidy, tuky a bílkoviny, pomáhají tělu s růstem a optimálním fungováním. Vitamíny mimo jiné posilují imunitní systém, pomáhají při získávání energie, hojí rány a posilují kosti v našem těle. Nejčastěji tyto vitaminy získáváme z potravy, ale v lékárnách a dalších obchodech se zdravou výživou jsou k dostání také doplňky stravy. Nedostatečný příjem vitaminů může mít za následek letargii, větší náchylnost k infekcím a v nejhorším případě může přinést vážné zdravotní problémy. Některé příznaky nedostatku vitamínů se mohou projevit na našem obličeji a připomenout nám, abychom si potřebnou dávku obstarali. Dávejte si pozor na tyto příznaky:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Opuchlé oči

Pokud máte v těle málo zdravého jódu, možná se každé ráno probouzíte s nadměrně opuchlýma očima. Provedená studie ukázala, že existuje souvislost mezi onemocněním štítné žlázy a nízkým příjmem jódu. Příznaky onemocnění štítné žlázy jsou mimo jiné vyčerpání, únava a opuchlé oči – podobné některým příznakům, které jsou důsledkem nízké hladiny jódu. Mezi další příznaky patří lámavé nehty, suchá kůže a přibývání na váze.

Zařazení brusinek, jogurtu, mořských řas, jahod, brambor a tmavých fazolí do jídelníčku může pomoci znovu získat jód.

Bledé rty

Bledé rty spolu s bledostí, závratěmi, únavou a dušností naznačují, že vaše tělo má nízkou hladinu železa, označovanou také jako anémie. Anémie může způsobit, že budete náchylnější k infekcím, jako je nachlazení, a může také časem oslabit váš imunitní systém, takže vaše tělo bude náchylnější k útokům zvenčí. Silné menstruační krvácení je jednou z nejčastějších příčin nízké hladiny železa v těle.

Pravidelná konzumace potravin, jako jsou fazole, tmavě zelená listová zelenina, hrách, obiloviny obohacené železem, mořské plody a červené maso, může udržet vaše tělo pod kontrolou.

Suché vlasy

Každý z nás má někdy špatné vlasy, ale přetrvávající suché vlasy a velké množství lupů mohou být známkou nízkého obsahu vitaminu B7 neboli biotinu v těle. To vede také k lámavým nehtům a extrémně řídkým vlasům. Doplňky stravy s biotinem jsou však běžně dostupné a mohou přispět k celkovému zlepšení kvality vlasů, a dokonce mohou pomoci při léčbě cukrovky.

Potraviny, které obsahují biotin, jsou vejce, mandle, ořechy, luštěniny a celozrnné výrobky.

Bledá kůže

Bledá kůže se připisuje různým typům nedostatku vitaminu, ale bledá kůže ve spojení s úplně hladkým jazykem znamená, že vaše tělo má málo vitaminu B12. Vitamin B12 je potřebný pro normální fungování mozku a nervového systému, a také pomáhá při tvorbě nových červených krvinek.

I když jsou vždy k dispozici doplňky stravy, potraviny jako losos, červené maso, obohacené obiloviny, švýcarský sýr a jogurt jsou skvělou možností, jak zařadit do svého jídelníčku vitamin B12.

Krvácení dásní

Mírné krvácení dásní při čištění zubů kartáčkem nebo zubní nití je normální, ale pokud jste v poslední době měli mnohem větší krvácení a velmi citlivé dásně, můžete mít nebezpečně nízkou hladinu vitaminu C. Tento stav se nazývá kurděje a byl velmi častým onemocněním námořníků, kteří byli celé měsíce bez příjmu vitaminu C. I když je dnes tento stav poměrně vzácný, stále k němu můžete být náchylní.

Ovoce jako guava, grapefruit, angrešt, pomeranče a další potraviny jako červená paprika, kapusta, růžičková kapusta a brokolice jsou bohaté na vitamin C.