Zdraví

Příznaky příliš vysoké hladiny estrogenu a jak ji řešit

Estrogen je důležitý hormon, který řídí náš měsíční cyklus. Ne každá žena má v těle stejné množství estrogenu, což je normální. Pokud je hladina estrogenu a progesteronu v rovnováze, nezáleží na tom, kolik ho máte. Když však vaše tělo začne produkovat více estrogenu než progesteronu, nastává problém. Jakmile je vaše křehká hormonální rovnováha vyvedena z rovnováhy, začnou se projevovat zásadní změny ve vašem zdravotním stavu. Zde je pět příznaků, které mohou naznačovat, že vaše hladina estrogenu je příliš vysoká.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Náhle přibíráte na váze

Nevysvětlitelné přibývání na váze je jedním z nejčastějších příznaků estrogenové dominance. Ženy, které mají vysokou hladinu estrogenu, mají tendenci přibírat na váze, zejména v oblasti boků. Tato váha je velmi úporná a může se stát, že ji nebude možné shodit pouhým cvičením. Je to proto, že pokud nevyrovnáte hladinu estrogenu, vaše tělo nebude schopno tyto kilogramy shodit. Pokud jste najednou bez zjevné příčiny rychle přibrala, měla byste si nechat zkontrolovat hladinu hormonů.

Máte nepravidelnou menstruaci

Váš měsíční cyklus je vyvolán složitou souhrou různých hormonů ve vašem těle. Když se i jeden hormon produkuje v nadbytku, celý váš cyklus se naruší. Nepravidelná menstruace může být způsobena řadou faktorů, ale estrogen je jedním z největších viníků. Pokud si všimnete, že vaše menstruace neprobíhá podle plánu po více měsíců, promluvte si o tom se svým gynekologem.

Vaše menstruace je silná a bolestivá

Když dostanete menstruaci, můžete si všimnout, že krvácíte silněji než obvykle, pokud u vás převažuje estrogen. Estrogen je zodpovědný za tvorbu děložní sliznice. Když máte v těle příliš mnoho estrogenu, je pro budování sliznice až příliš nadšený. Ženy s vysokou hladinou estrogenu mají obvykle velmi silnou děložní výstelku. To může způsobit, že budete mít velmi bolestivou menstruaci a budete silně krvácet.

Máte časté bolesti hlavy

Všimli jste si někdy, že vás při menstruaci silně bolí hlava? Kolísání hladiny estrogenu je hlavním důvodem, proč jsou ženy náchylnější k bolestem hlavy než muži. Bolesti hlavy v době menstruace jsou normální, protože právě tehdy se mění hladina hormonů. Pokud však trpíte častými a intenzivními bolestmi hlavy v průběhu celého měsíce, může být příčinou dominance estrogenu.

Jste stále vyčerpaná

Estrogen vaše tělo rozpumpuje, zatímco progesteron ho zase zklidní. Pokud je hladina estrogenu příliš vysoká, může to vaše tělo uvést do stavu permanentní pohotovosti. To vám ztěžuje relaxaci a usínání, což vás následně unavuje po celý den. Dominance estrogenu je jedním z mnoha důvodů, proč se můžete cítit vyčerpaní. Pokud jste však unavení a máte i další příznaky vysoké hladiny estrogenu, měli byste si nechat zkontrolovat hladinu hormonů.

Jak vyrovnat hladinu estrogenu

Existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste obnovili rovnováhu své hormonální hladiny. Prvním krokem je na nějakou dobu omezit konzumaci alkoholu, aby vaše játra mohla pracovat naplno. Estrogen je metabolizován játry, takže pokud fungují správně, váš estrogen by se měl dostat pod kontrolu. Zajistěte si zdravá játra konzumací potravin, které podporují jejich fungování. Potraviny jako červená řepa, cibule a brukvovitá zelenina zlepšují zdraví vašich jater. Vyhýbejte se konzumaci zpracovaných potravin, protože mohou mít negativní vliv na vaše játra. Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala hodně celých potravin a málo rafinovaných cukrů.

Existují také vnější faktory, které mohou vést k dominanci estrogenu. Silný příliv škodlivých chemických látek do téměř všech aspektů našeho života může vyvést hormony z rovnováhy. Xenoestrogen je syntetická sloučenina, která napodobuje estrogen. Možná vám tento název nezní povědomě, ale setkáváte se s ním několikrát denně. Xenoestrogen se nachází v plastových lahvích, obalech, sójových bílkovinách, vodovodní vodě, kosmetice a anorganických mléčných výrobcích a zelenině. Abyste se vyhnuli požití této chemické látky, jezte organickou stravu a co nejvíce se vyhýbejte používání plastů.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Healthline