Zdraví

Proč bychom si měli udržovat zdravá střeva pro lepší život

V životě se snažíme kontrolovat věci, které nemůžeme, ale často přehlížíme věci, které kontrolovat můžeme, aby se náš život zlepšil. Jednou z takových věcí jsou naše střeva a jejich biologická rozmanitost. Je to něco, co můžeme kontrolovat a vylepšovat. Neuvědomujeme si, jak důležité je zlepšovat kvalitu našich střev. Zdravá střeva hrají velkou roli v naší fyzické i duševní pohodě a péče o ně může skutečně zlepšit kvalitu našeho života.

Střeva totiž propojují celé tělo a dávají ho dohromady. Proto hrají obrovskou roli v kompletním fungování našeho těla. Mikrobiom žijící uvnitř je stejně důležitý pro udržování prostředí uvnitř našich střev. Výhody, které přináší udržování zdravého ekosystému ve střevech, jsou neuvěřitelné. Stále více studií nachází souvislosti mezi zdravými střevy a celkově šťastným a zdravým jedincem. Lidé se často domnívají, že naše střeva hrají velkou roli pouze při trávení. To však vůbec není pravda. Naše střeva jsou neodmyslitelně spojena i s mnoha dalšími důležitými funkcemi v našem těle. Zde je několik dalších důvodů, proč bychom si měli udržovat zdravá střeva.

1. Zdravá střeva znamenají silnější imunitu

Neuvěřitelných 80% našeho imunitního systému se nachází ve střevech spolu se všemi našimi dobrými bakteriemi. Kupodivu to není jen šťastná náhoda, ale spíše samotný důvod. Náš střevní mikrobiom je totiž z obrovské části zodpovědný za naši imunitu a sílu. Dobré střevní bakterie nás chrání před infekcemi a nemocemi tím, že eliminují špatné bakterie, a umožňují našemu tělu správně reagovat na různé podněty. Dobré bakterie v našich střevech se starají o to, aby byl náš imunitní systém neustále v chodu. To znamená, že ochranou našich střev si můžeme zajistit vyšší produktivitu tím, že budeme mít menší počet dnů, kdy jsme nemocní.

2. Energetické nakopnutí pochází ze střev

Jsme bytosti poháněné energií, což znamená, že ke své práci neustále potřebujeme energii. Úroveň naší energie přímo ovlivňuje náš osobní i profesní život. Neustále potřebujeme energii, abychom mohli plnit své úkoly. Lidé se opájejí kofeinem, aby si dodali energii. Zdravá střeva nám však mohou tuto dávku energie dodat přirozeně, bez pomoci jakýchkoli chemických látek.

Potravu, kterou sníme, zdravá střeva účinně rozkládají, což nám může zajistit stálý přísun energie, kterou potřebujeme k efektivnímu fungování během celého dne. Proto posilujte dobré bakterie, které vám dodají energii.

3. Pomáhají vám udržet ideální tělesnou hmotnost

Každý jedinec starší 15 let někdy v životě bojoval se svou váhou. Lidé se potýkají buď s větší, nebo menší váhou, než jakou by měli ideálně mít. Zdravá střeva se však mohou postarat o to, aby metabolismus zůstal stabilní. Zdravá střeva mohou produkovat všechny správné hormony, které umožňují zdravý metabolismus. To pomůže při udržování ideální hmotnosti.

4. Podporují bystřejší mysl

Zdravá střeva nám mohou zajistit bystrou mysl a eliminovat naše předčasné mozkové mlhy. Ne nadarmo se střevům také říká „náš druhý mozek“. Dobré bakterie v našich střevech komunikují s naším mozkem prostřednictvím bloudivého nervu a zajišťují předávání mnoha chemických signálů v našem těle. Naše střeva jsou zodpovědná za zprostředkování mnoha důležitých komunikací, které v našem těle probíhají.

5. Štěstí pochází ze střev

Zdravá střeva hrají velkou roli v našem štěstí. Naše střeva jsou hluboce propojena s naším mozkem. Proto se velkou měrou podílí na udržování naší nálady. Většina serotoninu je produkována v našich střevech. Serotonin je chemická látka, která je zodpovědná za naše štěstí. To ale není vše, dobré bakterie mohou také pomoci při snižování našeho stresu a příznaků deprese. Zlepšete tedy kvalitu svých střev, abyste zvýšili kvalitu svého života.

Naše střeva jsou zodpovědná za naše celkové zdraví. Je tedy důležité, abychom o ně pečovali a zajistili si tak dobrou pohodu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Muscle&Fitness , Self.com , Medical News Bulletin