Zdraví

Proč se vaše příznaky astmatu zhoršují před menstruací?

Pokud trpíte astmatem, můžete si všimnout, že se vaše příznaky zhoršují v době, kdy máte menstruaci. Příznaky astmatu se u různých žen liší a ne všechny mohou zaznamenat změnu před menstruací. Z velké části to závisí na závažnosti astmatu každé ženy a na její hormonální rovnováze. Pokud se vám to však stává často, pak by vám informace o tom, proč k tomu dochází, mohla pomoci být připravena.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Ženy jsou náchylnější k rozvoji astmatu

Průzkumy zjistily, že mezi dětmi mladšími 18 let trpí astmatem 10 % chlapců, zatímco pouze 7 % dívek má astma. Po dosažení dospělosti však dochází ke změně těchto čísel. Mezi dospělými nad 18 let trpí astmatem 5,4 procenta mužů, zatímco u žen je to 9,6 procenta. Čím je tedy způsoben tento náhlý obrat v číslech? Vědci tvrdí, že by to mohlo být způsobeno změnou hladiny hormonů. Výzkum na zvířatech ukázal, že estrogen může příznaky astmatu zvyšovat, zatímco testosteron je snižuje. To podporuje i skutečnost, že u mnoha dívek se astma poprvé objevuje v období puberty.

Zhoršuje menstruace astma?

V době, kdy dostanete menstruaci, vaše hormonální hladiny kolísají a produkují více estrogenu než obvykle. Protože estrogen je spojován s astmatem, může to být důvod, proč se vaše příznaky během periody zhoršují. Jedna studie sledovala 14 žen po dobu 9 týdnů, aby zjistila, zda existuje souvislost mezi astmatem a menstruací. U 5 z těchto žen se vyskytly předmenstruační příznaky astmatu, nicméně u všech 14 žen došlo ke snížení maximálního výdechového průtoku. Poté, co byl těmto ženám podáván estrogen ve formě estradiolu (syntetický estrogen obsažený v antikoncepčních pilulkách a dalších antikoncepčních přípravcích), se jejich příznaky výrazně zmírnily.

Další faktory, které zhoršují astma

I když pravidelný menstruační cyklus sám o sobě může vést ke zhoršení vašeho stavu, existuje několik dalších faktorů, které ho mohou způsobit.

Nepravidelná menstruace

Pokud je váš cyklus nepravidelný, znamená to, že vaše hormony nejsou správně vyvážené. Ženy, které mají nepravidelnou menstruaci, uvádějí, že pociťují závažnější příznaky astmatu než ženy s pravidelným cyklem. Může to být proto, že hormonální nerovnováha v jejich těle vede ke zvýšení závažnosti astmatu.

Těhotenství

Příznaky těhotenství se mohou u jednotlivých žen lišit a neexistuje jednotný vzorec, kterým by procházely všechny ženy. To platí i pro astma v těhotenství. U některých žen může jejich vysoká hladina hormonů během těhotenství astma zhoršit. U jiných žen se jejich astmatické příznaky během těhotenství skutečně zlepšují. To, jak těhotenství ovlivní vaše astma, je pro vás velmi specifické a je téměř nemožné to předpovědět. Nebylo zjištěno, že by astma během těhotenství mělo nějaký vliv na plod nebo vedlo k astmatu i u dítěte.

Menopauza

Náhlý pokles hladiny hormonů, který přichází s menopauzou, může u některých žen vést ke zhoršení astmatu. Ještě horší je, že menopauza může skutečně vést k nástupu astmatu u žen, které nikdy předtím tímto onemocněním netrpěly. Hormonální substituční terapie by mohla příznaky astmatu trochu zlepšit, ale zatím o tom nebyl proveden dostatečný výzkum. Mnoho žen procházejících menopauzou si možná ani neuvědomuje, že se u nich astma rozvíjí, protože své dýchací obtíže odmítají jako další vedlejší účinek menopauzy. Pokud však zjistíte, že se zhoršují, okamžitě si o tom promluvte se svým lékařem.

Hormonální substituční terapie

O vlivu hormonální substituční terapie na astma existuje několik rozporuplných zpráv. Zatímco některé ženy zaznamenaly drastické zlepšení svých příznaků, jiné zjistily, že ve skutečnosti jejich astma ještě zhoršuje. Je téměř nemožné předpovědět, do které kategorie budete patřit vy. Pokud vám lékař navrhne hormonální substituční léčbu, bude vás pečlivě sledovat, aby zjistil, jak na ni vaše tělo reaguje.