Zdraví

Pupalkový olej snižuje bolesti při PMS a zvyšuje plodnost

Až donedávna se olej z pupalky dvouleté používal pro své úžasné zdravotní účinky, takže vás možná překvapí, jaký vliv může mít na zdraví vašich hormonů, pokožky, vlasů a kostí.

Domorodí Američané a evropští osadníci používali pupalku dvouletou, divokou květinu rostoucí ve východní a střední části Severní Ameriky, jako potravinu. Ještě dnes se semena květu sbírají a lisují za studena pro získání oleje, který se pak používá v kapslích pro výrobu doplňků stravy.

K čemu je pupalkový olej (EPO) dobrý? Tento olej má vysoký obsah esenciálních mastných kyselin – ty jsou stavebními kameny buněčných membrán a řady hormonů a látek podobných hormonům.

Je známo, že pomáhá snižovat bolesti spojené s PMS a menopauzou a zlepšuje chronické kožní potíže, jako jsou ekzémy, akné a lupénka. EPO lze také použít jako protizánětlivý prostředek a je známo, že pomáhá při artritidě a dalších onemocněních.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Přínosy oleje z pupalky

Hlavním přínosem spojeným s EPO (Oenothera biennis) je přísun zdravých tuků, konkrétně typů zvaných omega-6 mastné kyseliny. Olej z pupalky dvouleté obsahuje dva typy omega-6 mastných kyselin, a to kyselinu linolovou (60-80 % tuků) a kyselinu γ-linolovou, nazývanou také kyselina gama-linolová nebo GLA (8-14 % tuků).

Esenciální mastné kyseliny jsou pro lidské zdraví nezbytné, ale tělo si je nedokáže samo vytvořit – proto je musíte získávat ze stravy. Vaše tělo potřebuje zdravou rovnováhu esenciálních mastných kyselin, jako je omega-6, která se nachází v EPO, a omega-3, která se nachází v rybím tuku.

Spolu s omega-3 mastnými kyselinami hrají omega-6 mastné kyseliny klíčovou roli ve funkci imunitního systému a mozku, stejně jako v normálním růstu a vývoji.

Tuky navíc fungují jako nosiče důležitých vitaminů rozpustných v tucích – včetně vitaminu A, D, E a K. Tuky ve stravě jsou například potřebné pro přeměnu karotenu na vitamin A, vstřebávání minerálů a řadu dalších procesů.

Zde se dozvíte více o tom, jak může olej z pupalky dvouleté prospívat vašim hormonům, pokožce, mozku a dalším:

Hormony (PMS + příznaky menopauzy)

Co dělá pupalka dvouletá s hormony? Pro začátek, ženy po celém světě užívají EPO k přirozené léčbě příznaků PMS díky obsahu esenciálních mastných kyselin – navíc může pomoci snížit nežádoucí příznaky menopauzy.

Je prokázáno, že příjem dostatečného množství omega-6 mastných kyselin, jako jsou LA a GLA, podporuje celkovou hormonální funkci v těle, pokud se užívá přibližně tři až šest měsíců.

V období před menstruací může žena pociťovat citlivost prsou, nadýmání, zadržování vody, akné, deprese, podrážděnost, mlhavé myšlení a bolesti hlavy. Tyto příznaky údajně mohou po užívání oleje z pupalky dvouleté ustoupit, jak uvádí studie v časopise Lipids.

V roce 2013 byly zveřejněny výsledky randomizované klinické studie, která se zabývala účinky oleje z pupalky dvouleté u 56 žen v menopauze (ve věku 45-59 let). Tyto ženy užívaly každý den dvě 500miligramové kapsle EPO nebo placebo po dobu celkem šesti týdnů.

Vědci poté porovnávali návaly horka mezi oběma skupinami a zjistili, že perorální EPO snižuje intenzitu návalů horka a snižuje narušení života, které je důsledkem těchto záchvatů.

Plodnost

Zdá se, že EPO pomáhá zvyšovat produkci cervikálního hlenu, který je faktorem úspěšné reprodukce, a představuje tak přirozenou léčbu neplodnosti, protože tato tekutina pomáhá vytvářet příznivé prostředí pro spermie.

Pro zvýšení cervikálního hlenu je doporučená dávka 500 miligramů EPO, třikrát denně. Pokud se nedostaví výsledky po vyzkoušení 1 500 miligramů denně, zdvojnásobte dávku během dalšího cyklu.

Vysoké hladiny esenciálních mastných kyselin obsažených v EPO mají také přímý vliv na děložní buňky, čímž napomáhají kontrakci a relaxaci svalové tkáně. To pomáhá tonizovat děložní svaly v rámci přípravy na těhotenství.

Konzumace EPO kvůli obsahu mastných kyselin je nejlepší pouze v případě, že se přirozeně snažíte otěhotnět – ne pro ženy, které již těhotné jsou, protože kontrakce dělohy může být v té době problematická.

Studie na zvířatech provedená na katedře výživy a managementu zvířat zahrnovala samce a samice modrých lišek, kterým byl v období páření podáván olej z pupalky dvouleté, aby se změřil jeho vliv na reprodukční výkonnost. Zajímavým výsledkem bylo zvýšení velikosti vrhu, a to hlavně v důsledku léčby samců, což by mohlo naznačovat, že přínos pupalkového oleje přesahuje rámec dělohy a má vliv i na kvalitu spermatu.

Akné

Čistí pupalkový olej akné? Přestože neexistuje mnoho studií, které by prokázaly přínos pupalkového oleje na akné, je známo, že dermatologové jej doporučují jako součást režimu proti akné.

Existuje mnoho svědectví z první ruky od lidí trpících akné, kteří oslavují jeho účinky na vyčištění pleti při vnějším a/nebo vnitřním použití.

Získávání správné rovnováhy omega-3 mastných kyselin a omega-6 mastných kyselin ze zdravých zdrojů (jako je EPO) může pomoci překonat hormonální akné a předcházet mu. Tyto mastné kyseliny hrají také roli ve struktuře buněk, zlepšují funkci nervů a podporují pružnost pokožky.

Chcete-li využít těchto zdravotních výhod pupalkového oleje při hormonálním akné, můžete denně užívat kapsli pupalkového oleje – podobně jako kapsli rybího oleje. Olej si také můžete nanášet přímo na obličej. Je známo, že to napomáhá procesu hojení a zlepšuje celkový vzhled vaší pleti.

Vypadávání vlasů

Muži i ženy bojují s vypadáváním vlasů a někdy je nejlepším způsobem, jak tomuto problému předejít dieta nebo doplňky stravy. Hormony u mužů i žen jsou zodpovědné za mnoho tělesných procesů.

Pokud jde o vlasy, hormony hrají významnou roli – mimo jiné ve vlasovém vzorci, který se nachází na hlavě i na zbytku těla.

Ačkoli doposud nebylo provedeno mnoho výzkumů týkajících se používání EPO, konkrétně jako prostředku proti vypadávání vlasů, jelikož bylo prokázáno, že olej zlepšuje záněty a suchost pokožky, dává smysl, že se tyto výhody přenesou na pokožku naší hlavy a pravděpodobně pomohou podpořit růst a kvalitu vlasů.

Zdraví kůže

Olej z pupalky dvouleté se osvědčil při léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka a atopická dermatitida. Studie publikované v časopise International Journal of Cosmetic Science dokonce ukázaly, že EPO může pomoci i při strukturálních a funkčních změnách kožních tkání souvisejících s věkem, jako je zarudnutí, pevnost, drsnost a odolnost proti únavě.

Studie dokazují, že pupalkový olej je pozoruhodně účinný při zmírňování mnoha příznaků ekzému, včetně svědění, zarudnutí a otoků.

Výzkumy ukazují, že lidé s ekzémem nemají normální schopnost zpracovávat mastné kyseliny. To má za následek nedostatek kyseliny gama-linolenové (GLA).

GLA je omega-6 mastná kyselina, kterou tělo dokáže přeměnit na látky, které pomáhají zvládat zánět. Jedna studie zjistila, že GLA pomáhá potlačovat mediátory zánětu, jako jsou interleukin 1β (IL-1β), interleukin 6 (IL-6) a cytokinový nekrotizující faktor α (TNF-α).

Lupénka vzniká při příliš rychlé replikaci kožních buněk, což má za následek zduřelé skvrny pod kůží pokryté nahoře bělavými šupinami. Šupinaté skvrny, známé také jako psoriatické plaky, jsou oblastí zánětu a nadměrné tvorby kůže.

Zdá se, že EPO také pomáhá přirozeně léčit lupénku, protože esenciální mastné kyseliny pomáhají s hormonální rovnováhou a trávením.

Atopická dermatitida je chronické, recidivující, svědivé onemocnění kůže, které běžně začíná v dětství. Stav začíná vadným metabolismem esenciálních mastných kyselin.

Jedna studie publikovaná v časopise Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology měřila vliv 500 miligramů oleje z pupalky dvouleté na pacienty, kteří se potýkali s tímto kožním onemocněním. U 96 % pacientů došlo po pěti měsících ke zlepšení a tato forma léčby byla označena za bezpečnou a účinnou.

Revmatoidní artritida

Některé studie ukazují, že pupalkový olej může být vhodným přírodním prostředkem proti revmatoidní artritidě. Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění obvykle způsobené kombinací genetických, environmentálních a hormonálních faktorů.

Jedna studie provedená organizací Arthritis Research UK měřila účinky oleje z pupalky dvouleté u 49 osob. Z údajů vyplynulo, že 94 % účastníků, kteří dostávali pupalkový olej, zaznamenalo výrazné zlepšení příznaků souvisejících s onemocněním, včetně bolesti a ranní ztuhlosti.

Při užívání oleje z pupalky dvouleté při příznacích artritidy může trvat jeden až tři měsíce, než se projeví přínosy.

Osteoporóza

Osteoporóza je stav, kdy se v kostech vytvářejí malé otvory nebo oslabená místa. To může vést ke zlomeninám, bolestem a vdovskému hrbu (hrb v horní části zad).

Některé studie naznačují, že u lidí, kteří nemají dostatečný příjem některých esenciálních mastných kyselin, je pravděpodobnost úbytku kostní hmoty vyšší než u lidí s normální hladinou těchto mastných kyselin. Zdá se, že užívání pupalkového oleje spolu s rybím tukem a vápníkem snižuje úbytek kostní hmoty a zvyšuje hustotu kostí u starších lidí s osteoporózou.

V jedné kontrolované studii užívaly ženy buď placebo, nebo šest gramů kombinace pupalkového oleje a rybího oleje spolu s 600 miligramy vápníku každý den po dobu celkem tří let. U žen, které užívaly pupalku dvouletou, rybí olej a vápník, došlo během prvních 18 měsíců k nulovému úbytku kostní hmoty páteře a během dalších 18 měsíců k působivému nárůstu hustoty kostních minerálů páteře o 3,1 %.

Jak užívat pupalkový olej

Doporučené dávkování EPO se liší v závislosti na důvodu, proč jej užíváte. Obecné doporučení je užívat jeden až šest gramů denně, obvykle rozdělených do dvou nebo tří dávek.

Pokud si nejste jisti, kolik přípravku máte užívat, začněte s jedním až dvěma gramy denně v rozdělených dávkách (ráno a večer). V některých případech lze doporučit vyšší dávky až do osmi gramů.

Obvykle se EPO užívá přibližně tři až šest měsíců v kuse.

Na pomoc při zvládání příznaků PMS a menopauzy: Užívá se 500 miligramových tobolek dvakrát až třikrát denně.
Pro podporu plodnosti: Užívání 500 miligramových tobolek dvakrát nebo třikrát denně.
Pro podporu kostí: Vezměte tři až šest gramů kombinace oleje z pupalky dvouleté a rybího oleje denně.
Na podporu léčby vypadávání vlasů: Olej z pupalky dvouleté můžete aplikovat přímo na pokožku hlavy a vlasy. Nechte jej působit 30 minut jako bohatou hydratační masku a poté si vlasy umyjte jako obvykle.
Ke zvládnutí hormonálního akné: Vezměte si kapsli pupalkového oleje, otevřete ji a jednou denně si olej naneste přímo na obličej.

Rizika a vedlejší účinky

Jaké jsou vedlejší účinky oleje z pupalky dvouleté? Při užívání v doporučených dávkách je považován za obecně bezpečný.

Nežádoucí účinky pupalkového oleje jsou vzácné, ale mezi hlášené nežádoucí účinky patří bolest hlavy, žaludeční nevolnost, nevolnost, závratě a vyrážka.

Nedávný výzkum odhalil, že příliš mnoho omega-6 ve stravě vytváří nerovnováhu, která může narušit produkci důležitých prostaglandinů. Toto narušení může mít za následek zvýšenou tendenci k tvorbě:

krevní sraženiny
záněty
vysoký krevní tlak
podráždění trávicího traktu
oslabení imunitních funkcí
sterilita
proliferace buněk
rakovina
přibývání na váze

Doporučení pro těhotenství s pupalkovým olejem se liší. Neužívejte pupalku dvouletou ani nepoužívejte pupalkový olej k vyvolání porodu, pokud vám to nenařídil váš lékař.

Předpokládá se, že je bezpečný pro kojící matky – při kojení je však dobré nechat si poradit od lékaře ohledně doplňků stravy obecně.

Je v pupalkovém oleji obsažen estrogen?

Podle Memorial Sloan Kettering Cancer Center „pupalkový olej nemá hormonální vlastnosti, ale některé výrobky, které ho obsahují, mohou obsahovat také fytoestrogeny, což jsou zdroje estrogenů rostlinného původu.“.

Kdo by neměl užívat pupalkový olej?

Pokud užíváte léky na depresi, léky na ředění krve nebo léky na krevní tlak, poraďte se před konzumací pupalkového oleje se svým lékařem.

Pokud jste náchylní k záchvatům a užíváte skupinu léků zvaných fenothiaziny – používaných k léčbě schizofrenie – neměli byste pupalkový olej užívat, protože může zvýšit riziko záchvatů.

Lidé s rakovinou citlivou na hormony by také neměli užívat přípravky s pupalkovým olejem, pokud nespolupracují s lékařem, vzhledem k tomu, že olej má potenciálně hormony napodobující účinky.

Závěrem
Pupalkový olej (Oenothera biennis) se získává ze semen rostliny pupalky dvouleté. Olej obsahuje prospěšnou mastnou kyselinu gama-linolenovou.
Přínosy oleje z pupalky dvouleté zahrnují pomoc při zvládání problémů s ženskou hormonální rovnováhou, jako je PMS a menopauza, plodnost, kožní problémy včetně ekzémů, lupénky a akné, artritidu a osteoporózu.
Ve formě kapslí se může používat vnitřně i zevně v závislosti na vašich zdravotních cílech.
Pokud jste těhotná, kojíte, máte v anamnéze rakovinu citlivou na hormony nebo užíváte léky na ředění krve, krevní tlak či antidepresiva, poraďte se před užíváním pupalky dvouleté se svým lékařem.