Zdraví

Rakovina močového měchýře: Příznaky, které musí znát všechny ženy

Většina žen na celém světě si dává pozor na vyšetření prsou, Pap testy, testy děložního čípku a také na kožní testy. Existuje však jeden orgán u mužů i žen, který je obecně ignorován, a tím je močový měchýř. Rakovina močového měchýře obecně není v pravidelném hledáčku lékařských vyšetření, ale v poslední době zaznamenává rakovina močového měchýře vzrůstající výskyt.

Rakovina močového měchýře se častěji vyskytuje u mužů než u žen a bylo zjištěno, že postihuje především osoby starší 65 let. Ženy si většinou nevšímají časných příznaků rakoviny močového měchýře, a proto jsou často diagnostikovány až v pokročilých stadiích rakoviny. Proto je nutné, abychom všichni, zejména ženy, znali příznaky rakoviny močového měchýře. Podívejme se, jaké jsou varovné příznaky rakoviny močového měchýře, abychom ji v případě potřeby mohli co nejdříve odhalit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Stopy krve v moči

Krev v moči je nejběžnějším a nejčasnějším příznakem rakoviny močového měchýře. Ženy tuto skutečnost často přehlížejí, protože nezpůsobuje žádnou bolest a může takto přetrvávat týdny a někdy i měsíce. Bylo prokázáno, že mnoho žen tento příznak ignoruje, protože si ho spojuje s menstruací či menopauzou. Může tomu tak i být a nemusí se jednat pouze o příznak rakoviny močového měchýře. Je však nesmírně důležité, abyste se o tom poradila se svým lékařem, pokud si všimnete stop krve v moči.

Příznaky, které se podobají infekci močových cest

Příznaky rakoviny močového měchýře se často překrývají s příznaky infekce močových cest, a to je jeden z hlavních důvodů, proč se rakovina močového měchýře v počátečních stadiích neodhalí. Bylo zjištěno, že pacienti s rakovinou močového měchýře pociťují naléhavé nucení na močení, zvýšenou frekvenci močení, nebo někdy dokonce močovou inkontinenci, což všechno souvisí i s infekcí močových cest. Je nutné poradit se s lékařem, kdykoli se setkáte s jakýmikoli příznaky, které souvisejí s močením. Může se jednat o situace, kdy se vám chce neustále na záchod nebo se vám chce na záchod, ale nemůžete se vymočit a máte potíže s vyprázdněním močového měchýře. Pokud užíváte antibiotika proti infekci močových cest, která vám nepomáhají, může se jednat o rakovinu močového měchýře.

Nevysvětlitelná bolest

Bolest při rakovině močového měchýře začíná až v pokročilých stadiích. Ženy, které trpí rakovinou močového měchýře, pociťují bolest v oblasti břicha, pánve nebo na bocích. Některé pacientky také pociťují určitý druh bolesti v kostech v podbřišku a pánvi. K tomu dochází, když se nemoc rozšířila do kostí. Pokud pociťujete takovou bolest spolu s výše uvedenými příznaky, je mimořádně naléhavé poradit se s lékařem.

Ztráta chuti k jídlu

Snížená chuť k jídlu je velmi častým příznakem rakoviny. Kdykoli se jakýkoli typ rakoviny rozroste nebo rozšíří po těle, pacient se cítí unavený, slabý a dochází u něj ke ztrátě hmotnosti. Vždy existuje spousta jiných důvodů ztráty chuti k jídlu, ale pokud je snížená chuť k jídlu a úbytek hmotnosti zaznamenán spolu s výše uvedenými příznaky, je konzultace s lékařem velmi potřebná.

Vždy je vhodné kontrolovat svůj zdravotní stav a omezit všechny zlozvyky, jako je kouření, pití alkoholu a užívání drog. Kouření je velmi častým rizikovým faktorem vzniku rakoviny močového měchýře. Pokud jste tedy kuřák a pozorujete většinu zde uvedených příznaků, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Každá rakovina, pokud se šíří a roste, se hůře léčí. To je důvod, proč žádný z příznaků rakoviny močového měchýře nesmíte přehlížet. Udržování zdraví pod kontrolou vám zajistí jen zdravý život a životní štěstí, proto se vždy nechte co nejdříve vyšetřit.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: MSKCC , CXbladder