Roboti s umělou inteligencí se stávají středem pozornosti

Přestože mnohé z nich jsou stále ve fázi prototypů nebo raného vývoje, několik vybraných robotů se v posledních letech dostalo z výzkumu a vývoje do reálného světa a pracují jako číšníci, hoteloví recepční, potápěči a pečovatelé o starší lidi. Někteří z nich jsou skladníci a tovární dělníci, kteří pomáhají lidem s logistikou a výrobou, zatímco jiní se zdají být spíše zvědaví a budící respekt, dirigují symfonie a vítají návštěvníky na konferencích.

Co jsou humanoidní roboti

Humanoidní roboti s umělou inteligencí vypadají a chovají se jako lidé. Jejich chování se do značné míry podobá přirozenému lidskému chování. Některé modely jsou například navrženy tak, aby simulovaly výrazy obličeje, řeč těla a pohyby těla. V nejnovějším vývoji tohoto technologického provedení jsou většinou vybaveny kamerami, senzory a nepostradatelnými technologiemi umělé inteligence a strojového učení.

Význam humanoidních robotů

Přestože do světa vstupuje stále více humanoidních robotů s umělou inteligencí a pozitivně ovlivňují odvětví, jako je logistika, výroba, zdravotnictví a pohostinství, jejich využití je stále omezené a náklady na vývoj jsou vysoké. Přesto se předpokládá, že se toto odvětví bude rozšiřovat.

Růst a poptávku po těchto pokročilých humanoidních robotech budou pohánět jejich schopnosti umělé inteligence a vlastnosti podobné lidským, které jim umožňují převzít více úkolů v oblasti služeb, vzdělávání a zdravotnictví.

V jiných ohledech se jedna z firem zabývajících se robotikou s umělou inteligencí, firma Figure, zázračně spojila s OpenAI, dalším podpůrným startupem, do kterého se rozhodl investovat mimo jiné Jeff Bezos. V rámci dohody má OpenAI integrovat své modely v jazyce GPT do robotů Figures v souladu s upravenými specifikacemi.

Nvidia, výrobce čipů, uvádí novinky o humanoidním robotovi GR00T (Generalist Robot 00 Technology). Cílem projektu je vyvinout robota GR00T jako model humanoida, který je vhodný pro využití od robotiky až po umělou inteligenci.

Poté přišlo oznámení společnosti Tesla a Elona Muska o nasazení robota Optimus, ale humanoidního robota je třeba ještě uvést do výroby. Než budou moci společnosti uvést své humanoidní roboty na trh, budou muset provést pilotní programy, aby otestovaly jejich schopnost bezpečně pracovat a spolupracovat s lidmi mimo jiné v továrních halách a skladech.

Je těžké předvídat, jak budou humanoidní roboti s umělou inteligencí spolupracovat se společností a jak budou lidé reagovat na jejich pomoc. Pro některé bude vzestup takzvaných robotů kolonizujících pracoviště vypadat jako výzva, hrozba nebo zbytečná konkurence pracovní síly. Zatímco jiní lidé mohou účel takto vznikajících technologií hodnotit pozitivně (např. zvýšení produktivity, bezpečnosti), budou mít tendenci ignorovat mnohé potenciální škodlivé dopady.

Humanoidní roboti téměř jistě dokážou změnit život téměř každému z nás a někteří z nich jsou s námi již v současnosti a můžeme se na ně obrátit.

Jak se humanoidní roboti používají?

Obsluha zákazníků

Humanoidní roboti, jako je například Kime, se používají ve Španělsku k podávání nápojů a občerstvení zákazníkům v samoobslužných kioscích. Tito roboti se používají jako recepční v hotelech i při činnostech zaměřených na zákazníky.

Vzdělávání

Humanoidní roboti Nao a Pepper již plní své vzdělávací role, včetně vedení studentů při přípravě obsahových lekcí a učení se jejich programování.

Zdravotnictví

Kromě toho se lidé ptají na možnost najímání různých humanoidních robotů, kteří by ve zdravotnických zařízeních sdělovali pacientům informace nebo měřili jejich životní funkce.

Nejlepší humanoidní roboti

AMECA (ENGINEERED ARTS)

Nejnovější a nejpokročilejší humanoidní robot vytvořený společností Engineering Arts se jmenuje Ameca. Společnost popisuje Amecu jako „vývojovou platformu pro testování umělé inteligence a strojového učení“. Ameca má senzory, které dokáží detekovat pohyb v celé místnosti, a také rozpoznávání obličeje a několikanásobné rozpoznávání hlasu. Ameca přirozeně komunikuje s lidmi a dokáže rozpoznat emoce a věk. Ameca dokáže vyjádřit běžné lidské emoce, jako je údiv, překvapení, zívání, pokrčení ramen a další.

ALTER 3 (UNIVERZITA V ÓSACE A MIXI)

Nejnovější sérii humanoidních robotů Alter 3 vytvořila univerzita v Osace a naprogramovala společnost Mixi. Alter 3 je řízen neuronovou sítí s umělou inteligencí, má sklony k hudbě a účinkoval v opeře. Alter 3 má vylepšené senzory a vyjadřovací schopnosti a také hlasový systém pro zpěv. V roce 2020 Alter 3 dirigoval orchestr v tokijském Novém národním divadle a zúčastnil se několika živých vystoupení.

ARMAR-6 (TECHNOLOGICKÝ INSTITUT V KARLSRUHE)

Robot ARMAR-6 je určen pro průmyslové využití a byl vyvinut vědci z Německého technologického institutu v Carlsruhe. Dokáže dokončit sochu s využitím řady techniky, jako jsou dláta, vrtání a kladiva. K přemisťování předmětů a jejich předávání lidským pracovníkům využívá umělou inteligenci, která má schopnost učení. Kromě toho dokáže provádět údržbářské práce, například oprašovat některé povrchy, a když se vyskytne nějaký problém, určitě požádá o pomoc odborníka.

APOLLO (APPTRONIK)

Humanoidní robot Astro 2022 je výsledkem předchozích robotických zkušeností společnosti Apptronik. Apollo je jejich výsledkem. Apollo o hmotnosti do 25 kilogramů je určen pro použití ve výrobních a skladovacích zařízeních. Svou cestu si může najít také v maloobchodě a stavebnictví. Robot je vybaven nárazovou zónou, která mu umožňuje zastavit svůj pohyb, když zjistí blízké pohybující se objekty. Vyměnitelné baterie vydrží každá čtyři hodiny, což pomáhá robotu Apollo udržet produktivitu.

ATLAS (BOSTON DYNAMICS)

Atlas je 150 centimetrů vysoký, 90 kilogramů vážící humanoidní robot od společnosti Boston Dynamics, který dělá salta vzad, skáče a potápí se. Je vybaven hloubkovými senzory, které umožňují snímání hloubky v reálném čase, a také vlastní technologií MPC (model-predictive control), která zlepšuje pohyb. Tři palubní počítače a 28 hydraulických kloubů robotu Atlas umožňují pohybovat se rychlostí přes 8 kilometrů za hodinu. Atlas je vyroben s použitím dílů, které lze vytisknout ve 3D. Robotici společnosti Boston Dynamics používají Atlas v rámci svého výzkumu a konstrukce s cílem zvýšit obratnost a koordinaci podobnou té lidské. V dubnu 2024 společnost oznámila plány na ukončení výroby hydraulického robota Atlas a jeho nahrazení elektrickou verzí, která prý bude robustnější a bude mít komplexnější rozsah pohybu.

Humanoidní roboti s umělou inteligencí se stávají stále běžnější součástí našeho každodenního života. Jsou módní v zábavním průmyslu, kde mohou vítat návštěvníky a řídit výstavy. S technologickým pokrokem budou tito roboti v různých odvětvích stále důležitější a budou měnit náš každodenní život a pracovní procesy. Budoucnost umělé inteligence vypadá velmi slibně.