Zdraví

Různé příčiny co může vyrážka na vašich genitáliích znamenat

Vyrážka na jakékoli části těla je špatná, ale nejhorší je vyrážka na genitáliích. Vyrážka na genitáliích je jakýkoli kousek kůže na genitáliích, který svědí, je červený a pokrytý malými červenými hrbolky. Některé vyrážky mohou být bolestivé, zatímco jiné mohou jen mírně svědit. Existuje mnoho různých důvodů, proč máte na genitáliích vyrážku, takže se jí nelekejte. Zde je několik příčin genitálních vyrážek, které by mohly vysvětlit tu vaši.

1. Paraziti

Nikdo nemá rád pomyšlení na to, že na jeho genitáliích žijí paraziti, ale je to docela běžný jev. Pubické vši jsou drobní tvorové, kteří žijí ve vašem ochlupení, kladou vajíčka a množí se. Stejně jako vši vlasové mohou způsobit, že vás pokožka velmi svědí. Pubické vši se nejčastěji vyskytují u dospívajících a pokud se nekontrolují, mohou vést k zamoření. V některých případech se vši mohou přenést i do genitální oblasti a způsobit vyrážku na genitáliích. Svrab je další vyrážka způsobená parazity, tentokrát roztoči. Roztoči jsou velmi malé organismy, které se zavrtávají do kůže a způsobují vyrážku. Pokud vás genitálie nejvíce svědí v noci, může se jednat o roztoče.

2. Infekce

Infekce jsou také velmi častou příčinou genitálních vyrážek. Tinea Cruris je onemocnění, které postihuje mnoho mužů, zejména těch, kteří nosí slipy. Protože jsou velmi těsné a přerušují krevní oběh, může se kolem rozkroku hromadit pot a vést k plísňové infekci nebo pásovému oparu. Vaginální kvasinková infekce je velmi častým onemocněním a postihuje mnoho žen. Může vzniknout po užívání antibiotik, která narušují přirozenou flóru v pohlavních orgánech. Pokud oblast pod hlavičkou penisu u mužů svědí a je zarudlá, může to být způsobeno stavem zvaným balanitida. Nedostatečné čištění může způsobit infekci charakterizovanou svěděním kůže, zarudnutím a hojným výtokem.

3. Alergie a autoimunitní poruchy

Vyrážka kolem genitálií může být také formou kontaktní dermatitidy. Když se vaše kůže dostane do kontaktu s látkou, kterou identifikuje jako hrozbu, může to spustit řadu imunologických reakcí. To způsobí, že se oblast, která přišla do kontaktu s látkou, zanítí, svědí a zčervená. Kontaktní dermatitidu mohou vyvolat různé materiály. Pokud si všimnete, že se vám po použití kondomu objeví vyrážka, můžete být alergičtí na latex. Autoimunitní poruchy, jako je lupénka, by také mohly vést k genitální vyrážce. Pokud je kůže kolem vašich genitálií růžová a šupinatá, může se jednat o lupénku. Někdy se může lupénka nad penisem místo šupinatění jevit jako lesklá.

4. Pohlavně přenosné nebo sexuálně přenosné nemoci

Nejobávanější příčinou genitální vyrážky je pohlavně přenosná choroba nebo sexuálně přenosná nemoc. Pokud máte častý, nechráněný sex, pak to může být důvod, proč se vám na genitáliích objevuje vyrážka. Genitální opar může způsobit vyrážku, která je velmi bolestivá a vypadá jako velké puchýře. Tato vyrážka se obvykle šíří po celé oblasti genitálií. Syfilis je jednou z nejnebezpečnějších příčin vzniku vyrážky na genitáliích. Může vést k mírné vyrážce nad genitáliemi, která obvykle nesvědí. Proto si většina lidí nemyslí, že je to důvod k obavám, a neuvědomuje si, že se ve skutečnosti jedná o syfilis. Genitální bradavice jsou způsobeny HPV a vypadají jako malé, lesklé hrbolky na kůži.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Většina neškodných vyrážek do několika dnů sama zmizí. Pokud však vyrážka přetrvává nebo začíná být bolestivá, je možná načase navštívit lékaře. Pokud necháte nebezpečnou vyrážku nekontrolovaně růst, mohla by vést k závažnějším stavům, které se velmi obtížně léčí. To platí zejména pro pohlavně přenosné nemoci, jako je syfilis. Lékař nejprve určí příčinu vaší vyrážky pomocí fyzikálního vyšetření a někdy i stěrového testu. Pokud se domnívá, že by se mohlo jednat o závažnější příčinu, může vás lékař požádat o provedení biopsie nebo krevního testu. Ve většině případů se genitální vyrážky léčí snadno a nezanechávají trvalé následky.