Domov

Skvělé tipy jak vybrat nejlepší a kvalitní postele do ložnice

Spánkem trávíme velkou část svého života, proto si představíme jak vybrat nejlepší a kvalitní postele do ložnice. I když se může zdát výběr postele jako snadná záležitost, není tomu tak. O jejím nákupu byste měli přemýšlet a zaměřovat se na určité věci, které vám ve výsledku přinesou odpovídající pohodlí a dostatek prostoru.

Zdravý spánek je pro obnovu lidského organismu naprosto klíčový. Proto by vaše nová postel měla být místem, kde načerpáte síly a kde se budete cítit dobře. Na zdravém spánku, který je spojen s kvalitní postelí, roštem či matrací, byste rozhodně šetřit neměli. Je přece úžasné, když se ráno probudíte odpočatí, než nevyspaní a dokonce rozlámání.

Základ každé postele do ložnice tvoří rám, rošt a matrace, a proto by jste měli vybírat nejen podle vzhledu, ale i podle materiálu a funkcí všech těchto součástí postele. Proto je důležité se při výběru zaměřit na materiály, ze kterých je postel na spaní vyrobena.

Kvalitní a levné postele můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Z jakého materiálu mohou být postele do ložnice vyrobeny

Materiál ze kterého jsou postele vyrobeny má základní vlastnosti, jako je pevnost, komfort, životnost a zároveň i celkový vzhled postele. Tím je zásadní, aby nám použitý materiál vyhovoval v pokoji na spaní nejen podle designu, ale zároveň byl v souladu se skříní na oblečení či s podlahovou krytinou. Dokonce i vymalování ložnice a další dekorace by měli spolu designově ladit.

Co se týče materiálů, ze kterých jsou postele vyrobené, tak je na výběr více druhů. Nejoblíbenější jsou postele vyrobené ze dřeva, laminátové, kovové, ale hlavně čalouněné postele. Nezapomeňte ale, že současně investujete do svého zdraví a pohody, kterou vám dobře vybraná postel poskytne.

Dřevěné postele

Dřevo je zdravotně nezávadné a má vynikající životnost i pevnost. Kvalitně vyrobená masivní postel zvláště z tvrdého dřeva může sloužit i několika generacím. Milovníci přírodních materiálů bezpochyby vsadí na dřevěné postele, které se vyznačují vyšší pevností, stabilitou, odolností a tím pádem i životností. Na pohled je postel z masivu příjemná, přírodní a hřejivá.

Postele z měkkého dřeva, jako je smrk, borovice či modřín se vyznačují krásnou kresbou dřeva i s viditelnými suky. Jejich nevýhodou je měkkost, která může vést k rychlejšímu opotřebení nebo zničení.

Postele z tvrdého dřeva, jako jsou buk, dub, jasan, ořech či třešeň bývají velmi pevné a stabilní. Díky tvrdosti dřeva se minimalizuje vymačkávání spojů a mechanické poškození povrchu. Jsou také odolnější vůči vlivům rozdílů teplot a vlhkosti v interiéru. Tyto postele se vyznačují dlouhou životností.

Postele z lamina

Tyto postele se vyrábějí z dřevotřísky zalaminované fólií s dezénem dřeva, nebo jiným designem. Výhodou tohoto materiálu je především nízká cena, velký výběr dezénů a snadná údržba. Pokud si pořídíte postel z kvalitního lamina, těšit se můžete na velmi snadnou údržbu. Kvalitní lamino tvoří pevná fólie a poznáte ji při detailním pohledu na materiál.

Nevýhodou může být horší kvalita zpracování díky nekvalitnímu lepení nebo celková pevnost. U jednotlivých desek pak může docházet i k odlupování vrchního laminátu z dřevotřísky. Při výběru se zaměřte na tloušťku bočnic, středové podpěry a na pevnost rohových spojů.

Čalouněné postele

Takové postele mají konstrukci lůžka i čelo potažené textilií, koženkou nebo kůží. Čalouněné postele jsou velmi variabilní, a to jak rozměry lehací plochy, tak provedením opěrných čel, typů otevírání, volby skladby lehací plochy a podobně.

Konstrukce čalouněné postele se vyrábějí často z lamina. Tento materiál se dobře udržuje, takže jej snadno otřete nebo umyjete. Korpus z lamina samozřejmě také lépe vypadá, než korpus ze surové dřevotřísky.

Součástí bývá často úložný prostor, což je praktické, ale může to omezovat kvalitní provzdušnění lůžka. Výhodou je široký výběr potahových látek. Nevýhodou je fakt, že jsou často oblíbeným místem pro roztoče. Postel přitom nelze tak snadno vyčistit. Proto je tento typ postele nevhodný pro alergiky.

Ve prospěch kvalitních čalouněných postelí hovoří určitě komfort a pohodlí. Za přijatelnou pořizovací cenu si můžete vybírat z mnoha modelových řad, které se liší především svým designem. Čalounění totiž může nabývat nejrůznějších podob.

Kovové postele

Tyto kovové postele se vyrábějí z profilovaných plechů a dutých trubek. Díky tomu je postel lehčí a snadněji ji můžete posunout nebo přenést. Důležitá je pevnost materiálu – plechy bočnice by měly mít tloušťku alespoň 1,5 mm a bočnice by měla být vysoká alespoň 10 cm.

Kovové postele mají jednu nespornou výhodu. A to je fakt, že se v nich nikdy nebudou držet roztoči a jakékoliv plísně, takže jsou velmi vhodné pro alergiky. V jejich prospěch dále hovoří vysoká mechanická odolnost a téměř nulová možnost jejich poškození.

Mnohdy také můžete narazit na elegantní kombinaci dřeva a kovu. Osvědčenou kombinací je kovový rám postele a nohy z tvrdého dřeva. Zároveň nemusí každému tento typ postele vyhovovat. Někomu se nehodí do již uzpůsobeného interiéru ložnice, na jiného zase působí chladným a nepříjemným dojmem.

Jaké máme typy a velikosti postelí nejen do ložnice

Nejprve si musíte ujasnit, jaký typ postele vlastně potřebujete. Velikost postele často určuje velikost prostoru, do něhož se postele umisťuje. Je důležité však přihlédnout také k velikosti osoby a k volnému prostoru kolem postele.

Pokud vám stačí jednolůžko, jeho standardní rozměry jsou 90 x 200 cm, nicméně mějte na paměti, že pokud měříte více než 180 cm, nebude vám délka postele stačit. Délka postele by měla být totiž ideálně o 20 cm delší než je výška spáče. Dvoulůžko se dodává obvykle v rozměrech 160 x 200 cm případně 180 x 200 cm. Jde ovšem o rozměr ložné plochy.

Manželská postel – Dvoulůžkové postele
Jejich název jasně prozrazuje, že jsou určeny pro dvě osoby. Velice často je tento typ postele nazýván jako manželská postel. Měla by být široká alespoň 180-200 cm, to znamená 2 x 90-100 cm.

Jednolůžkové postele
Slouží primárně pro jednu osobu, které vytváří dostatečný prostor a komfort pro ležení. Měla by být široká alespoň 90 cm. Ale pokud se rádi převalujete, zvolte spíše šířku 120 cm.

Postele pro seniory
Takto se označují postele pro postarší lidi. Jejich charakteristickými vlastnostmi jsou větší výška a mnohdy také praktická polohovatelnost.

Na co dalšího si dát při výběru postele pozor

Pohodlnost neboli výška postele
Pohodlí postele ovlivňuje výška postele, tedy to, jak se vám na ni bude sedat a jak se vám z ní bude vstávat. Pohodlí ovlivní především volba roštů a matrací, ale také odkládacích ploch a osvětlení.

Správná výška totiž pozitivním způsobem ovlivňuje vaše vstávání a podepisuje se na kloubech. Právě ty dostávají po ránu nejvíce zabrat. Za standardní výšku postele je považován rozměr 40 až 50 cm u běžného člověka. Pokud patříte k postarším občanům, klidně investujte do vyšší postele, která může dosahovat hodnot až 65 cm.

Vzdušnost postele
Slabá vzdušnost lehací části postele negativně ovlivňuje životnost postele a hygienu spaní. Během spánku člověk vypotí 0,5 – 1,5 l potu, z toho 40 % v podobě vodních par. Zbytek se vstřebává do matrace a do úložného prostoru postele. Matrace a celá postel proto musí být dobře odvětraná.

Pevnost postele
Celkově pevnost postele ovlivňuje volba použitého materiálu a pevnost použitých spojů. Použitý materiál, který nese postel, musí být maximálně pevný a stabilní. Samotná pevnost spojů pak přímo ovlivňuje životnost postele.

Výdrž postele
Ke každodennímu spaní je vhodná především kvalitní, pevná postel. V takovém případě se nevyplatí šetřit, protože vyšší náklady se vám vrátí ve větším pohodlí a delší životnosti postele. Levné postele jsou často vyrobené z nekvalitních materiálů. Tyto postele však mohou dostačovat pro občasné přespání návštěvy, nebo příležitostné spaní na chatě.

Pokud si půjdete kupovat postel na spaní do specializované prodejny, obchodního domu, či budete nakupovat online v eshopu, tak se ujistěte co vše máte v ceně. Obvykle je u postelí do ložnice, které se skládají z rámu, roštu a matrace uvedena cena pouze za rám. Matraci a rošt si budete muset koupit zvlášť. U čalouněných postelí naopak může být a většinou bývá uvedená cena už konečná.

Určitě existují skvělé testy a recenze na postele do ložnice, ale podle nás to je spíše o vkusu a preferencí každého z nás. Někdo nedá dopustit na kvalitní dřevěné postele, ale zároveň jiný je velmi spokojený s podstatně levnější čalouněnou postelí. A za ušetřené peníze si dokoupí třeba noční stolky, čelo k posteli, nebo šatní skříň na oblečení.

Samozřejmě je dobré sledovat různé akce a slevy na postele a nábytek celkově. Zaměřte se i na cenu dopravy, určitě si nechcete koupit postel do ložnice za 5 tisíc a zaplatit dalších tisíc korun za dopravu. Další příplatky za výnos nebo montáž zboží si pořádně promyslete.