Zdraví

Stravovací plán který obnovuje hormonální rovnováhu u žen

Od chvíle, kdy dostanete první menstruaci, jsou vaše tělo i mysl vystaveny vlivu bouřlivých hormonálních změn. Většinou nejsou následky hormonální nerovnováhy nijak pěkné. Nadýmání, únava, podrážděnost, vypadávání vlasů, bušení srdce, výkyvy nálad, poruchy regulace cukru v krvi, mozková mlha, neplodnost a nepravidelný menstruační cyklus jsou běžnými příznaky hormonální nerovnováhy.

Pokud se výkyvy hladin stresových hormonů, estrogenu, progesteronu a testosteronu nezvládnou včas, mohou se na zdraví každé ženy velmi negativně podepsat. Nejlepším způsobem, jak zabránit příliš častému působení hormonů, je změna stravy a životního stylu. Zde je 6 věcí, které byste měli dodržovat ve svém stravovacím plánu, abyste obnovili hormonální rovnováhu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Jezte více jídel denně

Mnoho žen má tendenci jíst méně než 3 jídla denně. Některé to dělají ve jménu přerušovaného půstu, zatímco jiné tomu říkají nárazová dieta. Když už vaše tělo a mysl bojují s hormonální nerovnováhou, musíte se zdržet všeho, co zpomaluje metabolismus. Pokud si budete dávat jídlo po dlouhých časových intervalech během dne, váš metabolismus bude zpomalený. To následně povede k přibývání na váze.

2. Vyhýbejte se rafinovaným sacharidům

Rafinované a vysoce glykemické sacharidy mohou vyvolat zánětlivé změny v trávicím systému. Způsobují také zvýšení hladiny cukru v krvi. Častá konzumace takových sacharidů zhoršuje vaše výkyvy nálad a zažívací potíže. Mohou také zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění a obezity u žen.

Místo toho sáhněte po komplexních sacharidech, které se nacházejí v celozrnných potravinách, ovoci a zelenině. Pokud trpíte nesnášenlivostí lepku, měli byste ze svého jídelníčku vyřadit obiloviny obsahující lepek.

3. Zařaďte dostatek bílkovin

Potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou vejce, ryby, libové maso, mléčné výrobky nebo luštěniny, tofu nebo tempeh, jsou vynikající volbou, která by neměla chybět ve vašem denním jídelním plánu. Studie zjistily, že jedinci, kteří při dodržování fitness režimu konzumují dostatečné množství bílkovin ve stravě, mají lepší svalovou hmotu, menší množství břišního tuku a silnější kosti.

4. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny

Pokud chcete, aby vaše trávení a imunita fungovaly ve správné formě, neochabujte v příjmu ovoce a zeleniny. Můžete z nich získat vlákninu, minerály, vitamíny, zdravé tuky a antioxidanty. Když se vaše střeva cítí dobře, budete se přirozeně cítit optimističtěji. Pokud jste příliš líní na to, abyste si je dopřávali vcelku, přidávejte si je alespoň denně do smoothie.

5. Dopřejte si více zdravých tuků

Ne všechny druhy tuků jsou pro vás špatné. Měli byste se vyhýbat potravinám obsahujícím nasycené a transmastné tuky. Místo toho byste si měli dopřávat potraviny bohaté na mononenasycené mastné kyseliny (MUFA) a polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) namísto nasycených a transmastných tuků.

Několik vědeckých studií zjistilo, že MUFA zvyšují hladinu dobrého HDL cholesterolu, snižují hladinu špatného LDL cholesterolu, posilují imunitu a dokonce zabraňují nadměrnému přibývání na váze. Najdete je v olivách a olivovém oleji, řepkovém oleji, mandlích, kešu, arašídech, arašídovém másle, sezamových semínkách a avokádu.

PUFA obsahují omega-3 a 6 mastné kyseliny, které jsou u žen klíčové pro svěží vlasy, silné nehty a pružnou pokožku. Můžete je získávat z potravin, jako je losos, makrela a sleď, řepkový olej, lněné semínko, vlašské ořechy a tofu. Omega-6 jsou obsaženy v kukuřičném a světlicovém oleji, kuřecím a hovězím mase krmeném kukuřicí a v rybách chovaných na farmách.

6. Zvyšte příjem antioxidantů

Potraviny obsahující antioxidanty jsou nezbytné pro ochranu tělesných buněk před poškozením volnými radikály, které přichází se stárnutím. Antioxidanty, které se nacházejí v barevném ovoci, zeleni, bobulovinách, bojují proti poškození buněk volnými radikály, prokazatelně snižují riziko vzniku rakoviny, zabraňují kožním změnám souvisejícím se stárnutím a chronickým onemocněním životně důležitých orgánů.

Kromě dodržování tohoto stravovacího plánu dbejte na pravidelnou relaxační praxi při stresu, jako je meditace nebo jóga. Také každodenní 30 minutové cvičení dokáže s vaším tělem i myslí udělat zázraky. Normalizace hormonální nerovnováhy bude trvat delší dobu a vyžaduje z vaší strany odhodlání vést po všech stránkách ohleduplný život.

Foto: Pixabay.com

Zdroje: Healthline , Harvard T.H. CHAN