Triky a způsoby jak odstranit zápach z mikrovlnné trouby

Mikrovlnné trouby jsou jedním z nejpoužívanějších kuchyňských spotřebičů. Od ohřevu po vaření jsou základem pro lidi, kteří o přípravě jídla nemají ani páru, a dokonce i pro ty, kteří jsou mistři kuchaři. S častým používáním však přichází nepořádek, cákance a nepříjemné pachy, které se obtížně odstraňují i při častém čištění. Pokud je vaše mikrovlnná trouba i po vyčištění trochu divně cítit, vyzkoušejte jedno z těchto domácích řešení na odstranění zápachu.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Ocet a jedlá soda

Tyto základní produkty ze spíže představují dvě nejběžnější řešení pro boj s nepříjemnými pachy. Připravte si ingredience a čistou houbičku. Namočte houbu do čistého bílého octa a posypte ji jedlou sodou. Umístěte houbu doprostřed mikrovlnné trouby a zahřívejte ji 20-30 sekund. Když se časovač zastaví, vydrhněte vnitřek mikrovlnky stejnou houbou. Opláchněte vnitřek vodou a mýdlem a otřete jej do sucha utěrkou na nádobí nebo papírovou utěrkou.

Jedlá soda

Pokud vám došel bílý ocet, můžete zápach odstranit také jen pomocí jedlé sody. Po vyčištění vnitřku mikrovlnné trouby do ní vložte otevřenou krabičku jedlé sody. Případně nasypte velké množství jedlé sody z krabičky do misky. Nechte jedlou sodu působit přes noc.

Ocet a voda

V misce smíchejte stejné díly vody a octa. Do směsi namočte čistou houbičku a vytřete s ní mikrovlnnou troubu. Houbičku opláchněte a nechte ji uschnout. Vezměte další misku a nalijte do ní půl šálku octa. Misku nechte uvnitř mikrovlnky přes noc. Druhý den mikrovlnnou troubu opláchněte vodou a mýdlem a osušte ji čistou utěrkou.

Káva

Káva je jedním z nejúčinnějších přírodních osvěžovačů vzduchu, který už možná máte v lednici nebo ve spíži. Nechte působit její pachovou sílu v mikrovlnné troubě tak, že vložíte dvě polévkové lžíce mleté kávy do hrnku vhodného do mikrovlnné trouby s půl šálkem vody. Hrnek zahřívejte 2-10 minut a dbejte na to, aby se kávový roztok nevařil. Aby se kávová směs nevyvařila, ohřívejte ji vždy 2-3 minuty a před dalším ohříváním nechte hrnek trochu vychladnout. Během ohřívání kontrolujte hladinu vody. Pokud se odpařuje, přidejte ji podle potřeby. Po celkem 10 minutách zahřívání šálek vyjměte.

Většinou se zápach odstraní po 10 minutách zahřívání kávového roztoku. Pokud je zápach stále cítit, opakujte proces zahřívání, dokud nezmizí.

Káva a jedlá soda

V boji proti zápachu lze kávu smíchat také s jedlou sodou. Tento domácí roztok připravíte tak, že v misce nebo na talíři smícháte stejné díly jedlé sody a kávové sedliny. Nechte ji přes noc stát uvnitř mikrovlnné trouby.

Citrony

Čerstvá citronová šťáva pomáhá odstranit mnoho druhů zápachu a navíc má antibakteriální účinky. Rozkrojte citron na polovinu a vymačkejte šťávu do misky. Přidejte půl šálku vody a vložte do ní citronovou kůru. Misku nechte přes noc v mikrovlnné troubě.

Pomeranče

Pokud nemáte doma citrony, můžete místo nich použít pomeranče. Rozkrojte dva pomeranče napůl a vložte ovoce do misky vhodné do mikrovlnné trouby se dvěma šálky vody. Umístěte misku do mikrovlnné trouby a zahřívejte ji po dobu 4-5 minut. Každé dvě minuty zkontrolujte, zda se voda vaří, a podle potřeby vypněte ohřev, aby se voda nepřelila. Po ohřátí směsi pomeranče a vody nechte misku v mikrovlnné troubě alespoň 30 minut (ještě lépe přes noc), aby se zcela pohltily nepříjemné pachy. Poté, co ji necháte odležet, misku vyjměte a mikrovlnnou troubu umyjte vodou se saponátem.

Lesní plody

Lesní plody jsou další složkou s antibakteriálními účinky. Tato vlastnost spolu s jejich ovocnou vůní z nich činí vhodného kandidáta na osvěžení mikrovlnné trouby. Do misky vhodné do mikrovlnné trouby vložte velkou hrst bobulí. Přikryjte misku pokličkou vhodnou do mikrovlnné trouby a zahřívejte ji 1-2 minuty. Po ohřátí nechte misku v mikrovlnné troubě 15 až 30 minut, aby svěží vůně překryla nepříjemné pachy.

Vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt dodává pečivu voňavé aroma a stejnou příjemnou vůni přináší i do projektů čištění domácnosti. Voňavý vanilkový extrakt je sice dražší než některé z těchto dalších čisticích prostředků, ale pokud máte doma vanilkový extrakt navíc, můžete ho použít k zamaskování nepříjemných pachů z mikrovlnné trouby. Dejte čtyři čajové lžičky vanilkového extraktu do misky vhodné do mikrovlnné trouby a smíchejte je se dvěma šálky vody. Zahřívejte ji několik minut nebo dokud se směs nezačne vařit. Jakmile se voda vyvaří, vypněte mikrovlnnou troubu, ale misku nechte uvnitř. Po 30 minutách misku vyjměte a vnitřek mikrovlnné trouby vytřete.

Hřebíček

Dalším kořením, které pohlcuje pachy je hřebíček. Do malé misky vhodné do mikrovlnky nasypte 1/4 šálku mletého hřebíčku a misku vložte do mikrovlnné trouby. Nechte ji v mikrovlnce přes noc nebo v době, kdy mikrovlnku nepoužíváte. Tato technika pomůže pohltit bakterie a zápach pocházející ze spotřebiče.

Potírání alkoholem

Není určen jen pro první pomoc! Potírání alkoholem může odstranit nepříjemný zápach z mikrovlnné trouby. Naneste alkohol na vatové tampony nebo čistý hadřík a poté jimi otřete vnitřní prostor mikrovlnky. Poté ji otřete vodou a mýdlem. Po odstranění zápachu nechte dvířka otevřená, aby mikrovlnka vyschla.

Dřevěné uhlí

Dřevěné uhlí skvěle pohlcuje vlhkost a zápach ze spotřebičů, proto se často umisťuje do chladničky. Tento materiál můžete použít také v mikrovlnné troubě, kde má sílu bojovat proti zápachu. Nakrájejte kousky dřevěného uhlí a vložte je do misky. Ponechte misku uvnitř mikrovlnné trouby přes noc, aby dřevěné uhlí mělo čas pohltit nepříjemné pachy. Pokud zápach do rána nezmizí, nechte dřevěné uhlí uvnitř mikrovlnky vždy, když ji nepoužíváte.

Díky těmto kutilským technikám pro odstranění nepříjemných pachů z mikrovlnné trouby nemusíte kupovat drahé osvěžovače a místo toho můžete použít ingredience, které již máte po ruce.

Několik poznámek k čištění mikrovlnné trouby

Někteří lidé čekají, až jejich mikrovlnka začne zapáchat, než ji začnou čistit. Nejlepším způsobem, jak udržovat tohoto kuchyňského pomocníka a bojovat proti zápachu dříve, než k němu dojde, je však čistit ji jednou týdně. Pravidelné čištění bojuje proti skvrnám a zabraňuje ulpívání pachů z jídla na vnitřním prostoru mikrovlnné trouby.