Úžasné zdravotní účinky fíků pro naše tělo

Fíky jsou pestře zbarvené ovoce, které se původně pěstovalo v jihoasijských zemích. Dnes jsou k dostání ve většině zemí světa, obvykle v sušené podobě. I když jsou sušené fíky chutné, čerstvé fíky jsou nutričně lepší. Čerstvé fíky obsahují mnohem méně cukru a více vlákniny, proto je vždy volte raději než jejich sušené verze. Fíky jsou více než jen chutné ovoce, jsou také mimořádně výživné. Tyto zdraví prospěšné účinky fíků vám poskytnou další důvody, proč se jimi zásobit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Pomáhají vám zhubnout

Pokud je vaší největší slabostí chuť na sladké, konzumace fíků by vám ji mohla pomoci překonat. Fíky jsou lahodně sladké ovoce, ale zároveň mají velmi nízký obsah kalorií. Mají velmi vysoký obsah vlákniny, která vám může pomoci cítit se najedení. Většina nezdravého pečiva neobsahuje žádnou vlákninu, takže nakonec sníte více, než byste normálně snědli. Pokud jde o fíky, stačí jich jen pár, abyste uspokojili své chutě na sladké, ale přitom vás to nebude svádět k přejídání.

Zmírňují zácpu

Velké množství vlákniny ve fících pomáhá vašemu tělu účinně odstraňovat odpadní látky z těla. Obsahují totiž jak rozpustnou, tak nerozpustnou vlákninu, přičemž obě naše tělo potřebuje k odstraňování odpadních látek. Kromě podpory trávení mohou fíky působit také jako přírodní projímadlo. Pokud máte potíže na záchodě, konzumace několika fíků by vám mohla pomoci urychlit práci. Udržíte tak své tlusté střevo čisté a zabráníte hromadění toxického odpadu v těle.

Snižují hladinu cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu v krvi může způsobit tvorbu plaku na stěnách tepen. Čím více plaku se vytvoří, tím více se zúží průchodnost vašich tepen. To omezuje správnou cirkulaci krve, zvyšuje krevní tlak a vystavuje vás vážnému riziku vzniku srdečních onemocnění. Konzumace fíků může pomoci snížit hladinu celkového cholesterolu. Pektinová vláknina ve fících patří mezi nerozpustné vlákniny. Při jejím požití absorbuje cholesterol v krvi a přenáší ho do střev, odkud se pak vyloučí z těla ven.

Jsou důležité pro diabetiky

Pokud vám byla diagnostikována cukrovka, je pro vás udržování stabilní hladiny cukru v krvi nesmírně důležité. Fíky se často doporučují pacientům s diabetem, protože obsahují vysoké množství draslíku. Draslík reguluje uvolňování cukru do krevního oběhu a zajišťuje, aby hladina cukru nebyla příliš vysoká ani příliš nízká. Díky obsahu vlákniny jsou fíky také velmi prospěšné, protože vláknina dokáže regulovat uvolňování molekul cukru do krve.

Udržují vaše kosti silné

Fíky obsahují velké množství vápníku, který je velmi důležitý pro silné a zdravé kosti. Pokud jste dosáhli menopauzy, je pro vás konzumace fíků ještě důležitější, protože potřebujete veškerý vápník, který můžete získat. Kvůli náhlému poklesu hormonů po menopauze začnou ženy ztrácet hustotu kostí, což má mnohokrát za následek osteoporózu. Tento stav způsobuje, že jejich kosti jsou extrémně křehké a náchylné ke zlomení. Vápník obsažený ve fících tomu může zabránit a udržet jejich kosti zdravé.

Jsou dobrým zdrojem antioxidantů

Jasně zbarvené fíky jsou mimořádně bohaté na silné antioxidanty. Antioxidanty zabraňují poškození volnými radikály a chrání buňky. Zabraňují předčasnému stárnutí, udržují zdravou pokožku a správné fungování orgánů. Antioxidanty jsou však nejdůležitější v prevenci rakoviny. Poškození volnými radikály je hlavní příčinou vzniku a šíření rakoviny. Častá konzumace fíků může vaše tělo ochránit před rakovinou a pomoci vám žít zdravě.

Léčí onemocnění dýchacích cest

Kromě ovoce mají svůj jedinečný soubor zdraví prospěšných látek také fíkové listy. Jedním z nejčastějších použití fíkových listů je vaření čaje, který účinně působí proti většině respiračních onemocnění. Předpokládá se, že listy fíků likvidují bakterie, odstraňují přebytečný hlen a bojují proti zánětům. Čaj z fíkových listů je obzvláště účinný při léčbě bronchitidy a při zmírňování příznaků astmatu.

Zvyšují sexuální výdrž

Fíky jsou považovány za skvělý doplněk plodnosti a sexuálních potřeb. Jsou bohaté na vápník, železo, draslík a zinek. Jsou také bohaté na hořčík, minerál, který je potřebný k produkci pohlavních hormonů androgenu a estrogenu.

Fíky pomáhají při různých typech sexuálních dysfunkcí, jako je sterilita, erektilní dysfunkce a sexuální apetit. V mnoha kulturách jsou fíky považovány za symboly plodnosti. Produkují také aminokyselinu, která je zodpovědná za zvýšení produkce oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy a zvyšuje průtok krve do všech částí těla, včetně pohlavních orgánů.

Udržují nespavost na uzdě

Vyvážená strava je pro dobrý spánek nezbytná. Zařazení fíků do jídelníčku zvyšuje kvalitu vašeho spánku. Obsahují aminokyselinu tryptofan, která pomáhá tělu vytvářet melatonin, který navozuje spánek.

Fíky také obsahují omega-3 mastné kyseliny, které napomáhají lepšímu spánku. Tryptofan obsažený ve fících pomáhá v těle syntetizovat vitamin B3, který udržuje nespavost na uzdě. Nedostatek vitaminu B3 v těle způsobuje, že jste labilní a neklidní, což vám může zkazit spánek.

Fíky jsou bohatým zdrojem hořčíku. Nedostatek hořčíku v těle způsobuje stres a podrážděnost, které vedou k nespavosti.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Stylecraze , PharmEasy , HelthyLeaf