Zdraví

Výhody oreganového oleje při infekcích, plísních a nachlazení

Antibiotika, která jsou určena speciálně pro boj s bakteriálními infekcemi, jsou jedním z oblíbených nástrojů lékařů při léčbě mnoha zdravotních problémů. Existuje však ještě jeden málo využívaný přírodní „lék“, o kterém mnoho lékařů svým pacientům neříká: oreganový olej (nazývaný také olej z oregana).

Ukázalo se, že oreganový olej je účinný esenciální olej rostlinného původu, který může konkurovat antibiotikům, pokud jde o léčbu nebo prevenci různých infekcí. Obsahuje totiž vlastnosti, které jsou antibakteriální, antivirové a protiplísňové.

Kromě toho je nepravděpodobné, že by oreganový esenciální olej způsoboval mnoho škodlivých vedlejších účinků, které jsou běžně připisovány vysokému užívání antibiotik. Například zvýšené riziko vzniku rezistence vůči antibiotikům, špatný stav střev v důsledku zničení prospěšných probiotických bakterií, snížené vstřebávání vitaminů a syndrom děravého střeva v důsledku poškození sliznice trávicího traktu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Přínosy oreganového oleje přitom přesahují rámec pouhého boje proti infekcím. K čemu dalšímu se oreganový esenciální olej používá?

Mezi běžné příklady stavů, které může oreganový olej pomoci zvládnout, patří:

Atletická noha nebo plíseň nehtů na nohou
Běžné nachlazení
Zánět dásní
Bolesti uší nebo zubů
Zažívací potíže, jako je pálení žáhy a bakteriální přerůstání v tenkém střevě (SIBO).

Co je oreganový olej?

Oregano (Origanum vulgare) je bylina z čeledi mátovitých (Labiatae). Již více než 2500 let je považována za vzácnou rostlinnou komoditu v lidovém léčitelství, které vzniklo po celém světě.

V tradiční medicíně má velmi dlouhé využití při léčbě nachlazení, zažívacích potíží a žaludečních potíží.

Možná máte nějaké zkušenosti s vařením s čerstvými nebo sušenými listy oregana – například s oreganovým kořením, jednou z nejlepších léčivých bylin – ale oreganový esenciální olej zdaleka není to, co byste si dali do omáčky na pizzu.

Oregano, které se vyskytuje ve Středomoří, v mnoha částech Evropy a v jižní a střední Asii, se v léčebné kvalitě destiluje, aby se z byliny získal esenciální olej, v němž se nachází vysoká koncentrace účinných složek byliny. K výrobě jednoho kilogramu oreganového esenciálního oleje je zapotřebí více než 1 000 kilogramů divokého oregana.

Účinné složky oleje se uchovávají v alkoholu a používají se ve formě esenciálního oleje lokálně (na kůži) i vnitřně.

Když se z oregana vyrobí léčivý doplněk nebo esenciální olej, často se nazývá „oreganový olej“. Jak bylo uvedeno výše, oreganový olej je považován za přírodní alternativu antibiotik na předpis.

Oreganový olej obsahuje dvě silné sloučeniny zvané karvakrol a thymol, u nichž byly ve studiích prokázány silné antibakteriální a protiplísňové účinky.

Oreganový olej je tvořen především karvakrolem, zatímco studie ukazují, že listy rostliny obsahují řadu antioxidačních sloučenin, jako jsou fenoly, triterpeny, kyselina rozmarýnová, kyselina ursolová a kyselina oleanolová.

Výhody oreganového oleje

K čemu můžete použít esenciální olej z oregana? Hlavní léčivá látka obsažená v oreganovém oleji, karvakrol, má široké využití, od léčby alergií až po ochranu pokožky. Farmaceutická fakulta Messinské univerzity v Itálii uvádí, že: „V současné době je olej z oregana velmi účinný:

Karvakrol, monoterpenický fenol, se objevil pro své široké spektrum účinku rozšířeného na houby způsobující kažení potravin nebo patogenní houby, kvasinky a bakterie, jakož i na lidské, živočišné a rostlinné patogenní mikroorganismy včetně mikroorganismů rezistentních vůči lékům a mikroorganismů tvořících biofilm.

Karkavol obsažený v oreganovém esenciálním oleji je tak účinný, že se stal předmětem více než 800 studií uvedených v databázi PubMed, která je světovou jedničkou v oblasti vědecké literatury založené na důkazech. Abyste si udělali představu o tom, jak je karvakrol multifunkční a působivý, bylo ve studiích prokázáno, že pomáhá zvrátit nebo zmírnit některé z těchto běžných zdravotních problémů:

Bakteriální infekce
Plísňové infekce
Paraziti
Viry
Záněty
Alergie
Nádory
Poruchy trávení
Candida

Podívejte se na hlavní zdravotní účinky oreganového oleje:

Přírodní alternativa antibiotik

Jaký je problém s častým užíváním antibiotik? Širokospektrá antibiotika mohou být nebezpečná, protože nezabíjejí pouze bakterie, které jsou zodpovědné za infekce, ale také dobré bakterie, které potřebujeme pro optimální zdraví.

V roce 2013 otiskl deník Wall Street Journal fantastický článek, který upozorňuje na nebezpečí, kterému mohou pacienti čelit při opakovaném užívání antibiotik. Slovy autora: „Nedávné studie ukázaly, že lékaři nadměrně předepisují širokospektrá antibiotika, někdy nazývaná „velké zbraně“, která zabíjejí širokou škálu dobrých i špatných bakterií v těle“.

Nadměrné užívání antibiotik a předepisování širokospektrých léků v případech, kdy nejsou potřeba, může způsobit řadu problémů. Léky mohou být méně účinné proti bakteriím, které mají léčit, protože podporují růst infekcí odolných vůči antibiotikům, a mohou zničit dobré bakterie v těle (probiotika), které mimo jiné pomáhají trávit potravu, produkují vitaminy a chrání před infekcemi.

Bohužel jsou širokospektrá antibiotika velmi často předepisována, často na stavy, u kterých nemají žádné využití, jako jsou virové infekce. V jedné studii publikované v časopise Journal of Antimicrobial Chemotherapy vědci z University of Utah a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zjistili, že v 60 % případů, kdy lékaři předepisují antibiotika, volí širokospektré typy.

Podobná studie u dětí, publikovaná v časopise Pediatrics, zjistila, že pokud byla předepsána antibiotika, byla v 50 procentech případů širokospektrá, a to hlavně u respiračních onemocnění.

Co pro vás naopak dělá oreganový olej, že je tak prospěšný? Užívání oreganového oleje je v podstatě „širokospektrální přístup“ k ochraně vašeho zdraví.

Jeho účinné látky pomáhají bojovat proti více typům škodlivých patogenů, včetně bakterií, kvasinek a plísní. Jak uvedla studie v časopise Journal of Medicinal Food z roku 2013, oreganové silice „představují levný zdroj přírodních antibakteriálních látek, které vykazovaly potenciál pro použití v patogenních systémech“.

Bojuje proti infekcím a bakteriálnímu přerůstání

Zde je dobrá zpráva pokud jde o používání méně antibiotik: Existuje důkaz, že oreganový esenciální olej může pomoci v boji proti přinejmenším několika kmenům bakterií, které způsobují zdravotní problémy, jež se běžně léčí antibiotiky.

Zde je několik hlavních informací o tom, jak oreganový olej těmto stavům prospívá:

Desítky studií potvrzují skutečnost, že oreganový olej lze při řadě zdravotních problémů používat místo škodlivých antibiotik.

V roce 2011 byla v časopise Journal of Medicinal Food zveřejněna studie, která hodnotila antibakteriální aktivitu oreganového oleje proti pěti různým typům špatných bakterií. Po vyhodnocení antibakteriálních vlastností oreganového oleje se ukázalo, že má významné antibakteriální vlastnosti proti všem pěti druhům. Nejvyšší aktivita byla pozorována proti bakterii E. Coli, což naznačuje, že by se oreganový olej mohl potenciálně běžně používat k podpoře zdraví trávicího traktu a prevenci smrtelných otrav z potravin.

Studie z roku 2013 publikovaná v časopise Journal of Science of Food and Agriculture dospěla k závěru, že „extrakty a esenciální olej z O. vulgare portugalského původu jsou silnými kandidáty na nahrazení syntetických chemických látek používaných v průmyslu“. Vědci z této studie zjistili, že po prostudování antioxidačních a antibakteriálních vlastností oregana Origanum vulgare inhibuje růst sedmi testovaných kmenů bakterií, což jiné rostlinné extrakty nedokázaly.

Jedna studie na myších, která byla publikována v časopise Revista Brasileira de Farmacognosia, rovněž zjistila působivé výsledky. Kromě boje proti bakteriím, jako jsou listerie a E. coli, vědci také zjistili, že oreganový olej může mít schopnost pomáhat patogenním plísním.

Další důkazy ukazují, že účinné látky oreganového oleje (např. thymol a karvakrol) mohou pomoci v boji proti bolestem zubů a uší způsobeným bakteriálními infekcemi. Studie z roku 2005 publikovaná v časopise Journal of Infectious Diseases dospěla k závěru, že „esenciální oleje nebo jejich složky umístěné do zvukovodu mohou poskytnout účinnou léčbu akutního zánětu středního ucha“.

Pomáhá snižovat nežádoucí účinky léků/léčivých přípravků

V posledních letech bylo v mnoha studiích zjištěno, že jedním z nejslibnějších účinků oreganového oleje je pomoc při snižování vedlejších účinků léků/léčiv. Tyto studie dávají naději lidem, kteří chtějí najít způsob, jak zvládnout hrozné utrpení, které provází léky a lékařské zákroky, jako je chemoterapie nebo užívání léků na chronická onemocnění, jako je artritida.

Studie zveřejněná v časopise International Journal of Clinical and Experimental Medicine ukázala, že fenoly obsažené v oleji z oregana mohou pomoci chránit před toxicitou methotrexátu u myší.

Methotrexát (MTX) je lék, který se běžně používá k léčbě celé řady problémů od rakoviny po revmatoidní artritidu, ale je také známo, že má nebezpečné vedlejší účinky. Po vyhodnocení schopnosti oreganového oleje držet tyto faktory na uzdě se vědci domnívají, že je to díky antioxidantům a protizánětlivým vlastnostem oregana.

Ukázalo se, že oregano funguje lépe než léky, které jsou při poskytování plné ochrany před nežádoucími účinky MTX neúčinné.

Při hodnocení různých markerů v sedacím nervu u myší bylo poprvé pozorováno, že karvakrol snižuje prozánětlivou reakci u myší léčených MTX. Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nový koncept ve světě výzkumu, je pravděpodobné, že budou provedeny další studie testující tyto výsledky, protože slovo „převratný“ ani zdaleka nevystihuje význam tohoto potenciálního zdravotního přínosu oregana.

Podobně výzkum provedený v Nizozemsku ukázal, že oreganový esenciální olej může také „zabránit přerůstání a kolonizaci bakterií v tlustém střevě během perorální léčby železem“. Je známo, že perorální terapie železem, která se používá k léčbě anémie z nedostatku železa, způsobuje řadu gastrointestinálních problémů, jako je nevolnost, průjem, zácpa, pálení žáhy a zvracení.

Předpokládá se, že karvakrol se zaměřuje na vnější membránu gramnegativních bakterií a zvyšuje propustnost membrány, čímž způsobuje úbytek škodlivých bakterií. Kromě antimikrobiálních vlastností karvakrol také narušuje určité cesty pro manipulaci bakterií se železem, což pomáhá snižovat vedlejší účinky léčby železem.

Pomáhá léčit atletickou nohu

Jedna studie zjistila, že kombinace tepla, soli a použití esenciálních olejů (včetně oregana) má inhibiční účinky proti myceliu T. rubrum a konidii T. mentagrophytes, bakteriálním kmenům, které běžně způsobují plísňovou infekci známou jako atletická noha.

Výzkumníci dospěli k závěru, že termoterapie v kombinaci s esenciálními oleji a solí by byla slibná pro léčbu tinea pedis v lázni na nohy. Po testování fungicidní aktivity 11 esenciálních olejů proti bakteriím, o nichž je známo, že způsobují atletickou nohu, bylo zjištěno, že nejúčinnější je oreganový olej (následovaný tymiánem, kůrou skořice, citronovou trávou a hřebíčkem).

Pomáhá léčit zažívací potíže (včetně SIBO a pálení žáhy)

Několik účinných látek obsažených v Origanum vulgare může napomáhat trávení tím, že uvolňuje svaly trávicího traktu a také pomáhá vyrovnávat poměr dobrých a špatných bakterií ve střevech.

Thymol, jedna z účinných látek oregana, je podobná sloučenina jako mentol, který se nachází v mátovém oleji. Stejně jako mentol může thymol pomáhat uvolňovat měkké tkáně hrdla a žaludku, což může přispět ke snížení GERD, pálení žáhy a nepříjemných pocitů po jídle.

Protože pomáhá udržovat rovnováhu bakterií a bojuje proti přemnožení kvasinek, je éterický olej z oregana také oblíbenou přírodní léčbou kandidy a SIBO. SIBO je běžný trávicí problém, který způsobuje plynatost, nadýmání a nesnášenlivost mnoha potravin obsahujících sacharidy (zejména FODMAP).

Origanum vulgare brání množení bakterií a může se používat podobně jako antibiotické léky, např. rifaximin (Xifaxan), k léčbě infekcí, které ovlivňují zdraví trávicího traktu a vstřebávání živin.

Studie z roku 2014 publikovaná v časopise Global Advances in Health & Medicine prokázala, že užívání bylinných antimikrobiálních látek je stejně účinné jako antibiotika, která se obvykle podávají při léčbě SIBO. Když bylo 104 pacientů s diagnózou SIBO (prostřednictvím laktulózového dechového testu) léčeno buď rifaximinem (1 200 miligramů), nebo bylinnými antimikrobiky po dobu čtyř týdnů, výsledky ukázaly, že u 46 % pacientů léčených bylinnými antimikrobiky došlo ke zlepšení příznaků ve srovnání s pouhými 34 % pacientů léčených antibiotikem rifaximinem.

Navíc 14 ze 44 pacientů, u nichž po ukončení léčby rifaximinem stále přetrvávala SIBO, bylo následně léčeno bylinnými antimikrobiálními přípravky. Sedmapadesát procent z nich reagovalo na bylinnou léčbu pozitivně i poté, co se necítili lépe po antibiotikách.

Může pomoci léčit parazity

Jedna studie zjistila, že když dospělí, jejichž stolice byla pozitivní na střevní parazity (včetně Blastocystis hominis, která způsobuje zažívací potíže), užívali po dobu šesti týdnů 600 miligramů oregana, u mnoha z nich došlo k výraznému zlepšení gastrointestinálních příznaků.

Výzkumníci zaznamenali úplné vymizení Entamoeba hartmanni (čtyři případy), Endolimax nana (jeden případ) a Blastocystis hominis v osmi případech. U sedmi z jedenácti pacientů, kteří byli pozitivně testováni na Blastocystis hominis, která obvykle způsobuje příznaky jako nevolnost, plynatost, nadýmání a bolesti břicha, došlo ke zlepšení gastrointestinálních příznaků.

Pomáhá při léčbě zánětlivých onemocnění (např. IBD nebo revmatismu)

Oregano si zachovává silnou antioxidační kapacitu v čerstvé i suché formě. Bylo prokázáno, že díky vysoké koncentraci antioxidantů oreganový esenciální olej pomáhá snižovat oxidační poškození a pomáhá v prevenci mutageneze, karcinogeneze a stárnutí díky svým aktivitám při odstraňování volných radikálů.

Volné radikály jsou považovány za faktor, který přispívá k běžným chronickým onemocněním, včetně rakoviny, kardiovaskulárních chorob, neurodegenerativních poruch a toxicity léků.

Jedna studie zjistila, že kombinovaná léčba tymiánovým a oreganovým esenciálním olejem pomáhá snižovat produkci prozánětlivých cytokinů, a tím může přispívat ke zmírnění kolitidy (typ zánětlivého onemocnění střev) u myší.

Jiné studie ukazují, že oreganový olej je prospěšný při léčbě opakujících se respiračních poruch, nádorového bujení a revmatoidní artritidy. Výzkum na Universidad Nacional de Córdoba v Argentině naznačuje, že esenciální olej izolovaný z Origanum vulgare „vykazuje antibakteriální, antioxidační a chemopreventivní vlastnosti a mohl by hrát důležitou roli jako bioprotektivum“.

Může pomoci zlepšit hladinu cholesterolu v krvi

Výzkum publikovaný v časopise Journal of International Medical Research naznačuje, že přidávání oreganového oleje může zlepšit hladinu cholesterolu.

V rámci studie bylo 48 pacientům s mírnou hyperlipidémií poskytnuto poradenství v oblasti životního stylu a nízkotučné stravy. Třiceti dvěma pacientům (studijní skupina) bylo předepsáno 25 mililitrů oreganového destilátu, který užívali po každém jídle po dobu tří měsíců, a zbylých 16 pacientů tvořilo kontrolní skupinu.

Po uplynutí tříměsíčního období studie došlo u osob ze studijní skupiny k významně většímu zvýšení hladiny cholesterolu v lipoproteinech o vysoké hustotě (HDL) a k významně většímu snížení hladiny cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě (LDL) ve srovnání s kontrolní skupinou.

Jak používat oreganový olej

Oreganový olej lze používat lokálně, rozptýleně nebo vnitřně (pouze pokud se jedná o 100% terapeutický olej). Ideální je zakoupit 100% čistý, nefiltrovaný, certifikovaný oreganový olej USDA Organic.

K dostání je také ve formě měkkých gelů nebo kapslí s oreganovým olejem k vnitřnímu užití.

Před použitím oreganového esenciálního oleje na pokožku jej vždy smíchejte s nosným olejem, například s kokosovým nebo jojobovým olejem. To pomáhá snížit riziko podráždění a nežádoucích reakcí tím, že se olej zředí.

Pro lokální použití smíchejte tři kapky neředěného oreganového oleje s malým množstvím nosného oleje a poté aplikujte lokálně vtíráním do pokožky na postižené místo.

Použití oreganového oleje:

Přírodní antibiotikum: Zřeďte ho s nosným olejem a aplikujte lokálně na chodidla nebo ho užívejte vnitřně po dobu 10 dnů a poté cyklujte.

Bojujte proti candidě a přemnožení plísní: Na plíseň nehtů na nohou si můžete vyrobit domácí protiplísňový prášek, který lze aplikovat na pokožku. Smíchejte ingredience s asi 3 kapkami oreganového oleje, promíchejte a poté prášek nasypte na nohy. Pro vnitřní použití užívejte 2 až 4 kapky dvakrát denně po dobu až 10 dnů.

Boj proti zápalu plic a bronchitidě: Při vnějších infekcích naneste 2 až 3 zředěné kapky na postižené místo. Pro prevenci vnitřního přemnožení bakterií užívejte 2 až 4 kapky dvakrát denně po dobu až 10 dnů.

Bojujte proti MRSA a stafylokokovým infekcím: Přidejte 3 kapky oreganového oleje do tobolky nebo do jídla či nápoje dle vlastního výběru spolu s nosným olejem. Užívejte dvakrát denně po dobu až 10 dnů.

Bojujte proti střevním červům a parazitům: Oreganový olej užívejte vnitřně po dobu až 10 dnů.

Pomáhá odstraňovat bradavice: Nezapomeňte ho zředit jiným olejem nebo ho smíchejte s jílem.

Vyčistěte domácnost od plísní: Přidejte 5 až 7 kapek do domácího čisticího roztoku spolu s tea tree olejem a levandulí.

Kolik éterického oleje z oregana je vhodné užívat vnitřně:

Dávkování oreganového oleje závisí na stavu, který léčíte. Ve formě kapslí se perorální doplněk emulgovaného oregana obvykle pohybuje kolem 600 miligramů denně. (Užívá se buď v jedné, nebo ve dvou dávkách.)

Tradičním využitím listů oregana je příprava čaje na podporu trávení. Můžete si koupit hotový oreganový čaj nebo si připravit vlastní tak, že 15 gramů oreganových listů budete louhovat ve 250 mililitrech vody po dobu nejméně pěti až deseti minut (nebo déle, abyste získali silnější bylinný nálev, až 24 hodin).

Vzhledem k tomu, že oreganový olej může ovlivňovat jiné léky, vždy se zeptejte svého lékaře, zda je bezpečné jej užívat vnitřně v závislosti na vaší konkrétní situaci.

Rizika, vedlejší účinky a interakce

Možná se ptáte: Jaké limity má oreganový olej? V tuto chvíli to není zcela jasné.

Já osobně užívám éterický olej z oregana vnitřně ve většině případů maximálně dva týdny, protože je velmi silný. Při vnitřním užívání oreganového oleje by měl být vždy ředěn vodou nebo smíchán s kokosovým olejem.

Zjistil jsem, že je užitečné kombinovat oreganový olej s olivovým olejem v kapslích, aby nedocházelo k pálení v krku. Abyste předešli negativním kožním reakcím při aplikaci oregana, doporučuji nejprve provést malý náplasťový test a vždy používat nosný olej.

Sušená bylina oregano je obvykle vhodná pro těhotné ženy, ale obecně se nepovažuje za bezpečné používat oreganový olej během těhotenství. Těhotné ženy by měly být při používání oreganového oleje opatrné a používat jej pouze na pokyn lékaře.

Pokud se někdy objeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, závratě nebo alergická reakce, okamžitě přestaňte oreganový olej používat a zvažte návštěvu lékaře.

Závěrem
Oregano (Origanum vulgare) je bylina používaná k výrobě oreganového oleje, který má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.
Mezi zdravotní účinky oreganového oleje patří boj proti bakteriálním infekcím, plísňovým infekcím, zažívacím problémům, zánětlivým stavům a nádorovému bujení.
Oreganový olej lze používat na kůži (např. k léčbě atletických nohou nebo plísní nehtů), rozptýleně nebo vnitřně (např. na podporu trávení a podporu zdraví střev).