Zajímavosti, které byste měli vědět o pivoňkách

Královny mezi zahradními rostlinami mají květy, které vám vyrazí dech. Ale pěstování pivoněk potřebuje více než jen zálibu pro jejich živé barvy a sladkou vůni. Od výsadby až po péči o tuto květinu, existuje spousta faktů, které byste měli před jejich sezónou vědět.

Z pivoněk jsou nejlepší kytice

Kromě úžasné vůně vás pivoňka ohromí až 20-ti centimetrovými květy, jen se ujistěte, že květiny řežete brzy ráno, ještě než se pupeny rozevřou do květů.

Pivoňky byly původně pěstovány k léčebným účelům

Tyto květy pocházejí z Číny a Evropy, kde byly používány k léčbě bolestí hlavy, astmatu a porodních bolestí.

Okvětní lísky pivoněk jsou jedlé

V Číně se okvětní lístky pivoněk předvařují a sladí a poté se používají do letních salátů nebo jako ozdoba na shoty či limonády.

Jistý typ pivoňky je speciálně vhodný do teplého klimatu

Existuje několik typů pivoněk, ale pouze jeden se hodí pro jižní teplé klima. Bylinné odrůdy „umírají“ každou zimu a na jaře rostou zcela nové stonky. Travní odrůdy vyžadují více než 400 hodin teplot blízkých bodu mrazu, což je v místech s mírnými zimami těžké. Na druhou stranu, stromovým pivoňkám, identifikovatelným podle silných kmenů, stačí jen mezi 100 až 300 hodinami mrazivého času každý rok, takže jsou nejvhodnější pro teplý jih.

Pivoňky přitahují mravence

Ale je to spíš požehnání než prokletí, protože mravenci hrají důležitou roli v rozkvětu těchto květin. Mravenci jsou přitahování sladkým nektarem z pupenů pivoněk, do kterých lezou a pomáhají jim se otevřít. Navíc pomáhají odhánět ostatní (škodlivý) hmyz.

Pivoňky mohou přežít lidi

Pokud je pěstována v optimálních podmínkách, může pivoňkový květ dožít více než 100 let.

Pivoňky vyžadují trpělivost

Stejně jako Řím nebyl postaven za jeden den, těmto květinám trvá někdy i několik let, než rozkvetou. Ty bylinné obvykle kvetou hned v prvním roce, zato stromovým to trvá 2 až 3 roky.

Pivoňky kvetou v každé barvě

S výjimkou modré.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada