Zdraví

Zapáchající výtok z pupíku: Příčiny a jak se zbavit zápachu

Výtok z pupíku (odborně jizva pupeční), který se vyskytuje u mužů i žen, může být zapáchající, bílý, čirý, žlutý nebo dokonce zelený. Obecně značí, že váš pupek je infikovaný. U některých žen se může během těhotenství vyskytnout zapáchající výtok z pupíku nebo průsak. Zde je vše, co potřebujete vědět o výtoku z pupíku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje výtok z pupíku?

Výtok z pupíku vzniká kvůli vlhkému prostředí v pupíku, které je osídleno plísní. Když se objeví, může být také doprovázen velkou bolestí. Když se uvnitř pupíku usídlí nečistoty, bakterie a zárodky a začnou se množit, způsobují výtok, který je důsledkem infekce, jež je těmito mikroorganismy zesílena. Obvykle může být zápach značně nepříjemný. Příležitostně mohou výtok z pupíku způsobit i infekce, špatná hygiena nebo piercing v pupíku.

Co způsobuje, že je pupík cítit nebo zapáchá?

Když pupík zapáchá po výkalech, rybách nebo sýru, může se jednat o zdravotní problém. Nepříjemný zápach může být cítit jako zkažený sýr nebo ryba, nebo může jít jen o mírný zápach. Zatímco nejčastěji není zapáchající výtok důvodem k obavám, někdy, když je silný zápach doprovázen výtokem, může to znamenat přítomnost infekce.

Může to také znamenat, že máte plísňovou infekci, rozvíjející se ránu, hojící se piercing v pupíku nebo nahromadění nečistot a potu, které přitahují bakterie, jejichž činnost způsobuje bakteriální infekci. Dokonce i pohmožděná kůže pupíku může vyvolávat nepříjemný zápach.

I když důvodem zápachu a výtoku může být některý z níže uvedených, přesto se musíte poradit s lékařem, abyste zjistili přesnou příčinu.

1. Kvasinková infekce

Kvasinkové infekce, známé také jako plísňové infekce, jsou jednou z nejčastějších příčin nepříjemného odéru nebo zápachu v oblasti pupku. Candida albicans, plíseň, které se daří v teplých a vlhkých oblastech, jako je pupek a také v ústech, pravděpodobně způsobuje nepříjemný zápach. Mezi běžné příznaky plísňové nebo kvasinkové infekce v oblasti pupku patří,

Lehce nažloutlý výtok z pupíku
Tekutý výtok doprovázený bolestí
Zápach, který přetrvává navzdory pravidelnému čištění

2. Bakteriální infekce

Bakteriální aktivita v pupíku může také způsobit příznaky, jako je pocit tepla, nepříjemný zápach a někdy i výtok. Pokud se pupík pravidelně nečistí, začnou se v něm množit bakterie, které způsobují pocit tepla. Tento problém s pupíkem je u lidí běžný.

Kromě nepříjemného zápachu z pupíku se může objevit také hnisavý výtok. Pokud si pupík s výtokem, který z něj vytéká, řádně nečistíte, může se bakteriální infekce zhoršit a způsobit bolest a nepohodlí, protože se z ní stane rána. Tyto tipy vám mohou pomoci zabránit bakteriální infekci pupku a nepříjemnému zápachu.

Po použití mýdla k čištění pupíku si pupík důkladně opláchněte.
Po cvičení pupík očistěte, abyste zabránili hromadění potu, protože podporuje růst a činnost bakterií, které způsobují nepříjemný zápach.
Jak se osprchujete, pupík řádně osušte, abyste zabránili hromadění vlhkosti.

3. Zápach pupku po operaci, Tummy Tuck nebo laparoskopii

Chirurgické zákroky obvykle zanechávají na kůži strupy v důsledku hojení. Někdy se po operaci břicha nebo laparoskopii může objevit výtok a infekce. Podvázání vejcovodů a operace žlučníku mohou také způsobit, že váš pupek vydává nepříjemný zápach. Tummy tuck neboli abdominoplastika (plastická operace břicha) může někdy způsobit jizvu kolem pupíku, protože se stáhne a otvor zůstane příliš těsný a malý po obvodu.

To způsobuje, že kůže ochabuje a v oblasti se hromadí nečistoty, které podporují růst bakterií. To je důvod, proč váš pupek po těchto operacích zapáchá. Pokud však pociťujete neobvyklý zápach z pupíku několik měsíců po plastické operaci břicha, může se jednat o ponechané stehy, které je nutné odstranit. Poraďte se se svým lékařem a nechte si tento problém ošetřit.

4. Zapáchající pupík během těhotenství a při menstruaci

Některé ženy mohou během těhotenství a menstruace zaznamenat v pupíku zápach podobný výkalům. Během těhotenství a někdy i během ovulace nebo menstruace se zvyšuje metabolismus ženského těla, což způsobuje větší pocení.

Pokud se pupík každý den řádně nečistí, může vydávat nepříjemný zápach, který je cítit po výkalech. Zápach pupku mohou způsobit i některé infekce. Pokud jste těhotná a oblast je pohmožděná nebo máte pocit bolesti, poraďte se o ošetření s dermatologem.

5. Patentní močový měchýř

Během těhotenství odtéká moč plodu do močového měchýře matky přes urachus (kanál, který se spojuje a prochází uvnitř pupečníku). Tato trubice spojuje močový měchýř a pupečník a pomáhá s odváděním odpadních látek během prvního trimestru těhotenství. K zapáchajícímu výtoku z pupečníku může dojít v důsledku stavu zvaného patentní urachus neboli cysta urachu.

Jedná se o vrozený problém, který vzniká v důsledku neuzavření urachu, takže po těhotenství zůstává mezi pupkem a močovým měchýřem otevřený kanál. Bakteriální infekce v otvoru může mít za následek čirý výtok, nebo někdy žlutý či zelený s nepříjemným zápachem, z pupku.

6. Cukrovka

Cukrovka nebo vysoký krevní tlak mohou také zhoršit zdravotní stav pupku a způsobit výtok z pupíku, který může zapáchat jako hnijící ryba nebo sýr. Výtok může také vypadat jako tvaroh. V některých případech může zápach a některé výtoky doprovázet i bolest.

7. Infikovaná rána po propíchnutí pupíku

I z infikovaného piercingu pupíku může vycházet nepříjemný zapáchající výtok z pupíku, zejména pokud se jeví tento výtok jako nažloutlý nebo nazelenalý. Rány po piercingu pupíku se mohou změnit v absces nebo krustovité strupy. Kromě nepříjemného zápachu se může objevit krvácení nebo ranky po piercingu, bolest a svědění v okolí piercingu. Vyčištění oblasti alkoholem nebo antiseptikem může pomoci zabránit zhoršení infekce.

Jak odstranit nepříjemný zápach v pupíku?

Pro odstranění zápachu je důležitá léčba základní příčiny zápachu. Infekce pupíku lze léčit pomocí přírodních prostředků nebo pomocí léků. V závislosti na příčině problému se poraďte s lékařem, který určí nejlepší způsob léčby.

Plísňové a bakteriální infekce nelze léčit stejným způsobem. Lze použít i lokální krémy a léky k požití. K léčbě patentního urachu může být nutná operace, která odstraňuje infekce močových cest a močovou inkontinenci, které mohou způsobovat zápach z pupku.

Přírodní domácí prostředky, jak se zbavit zápachu z pupíku

K odstranění infekce použijte slanou vodu nebo solný roztok, který absorbuje vlhkost v okolí pupíku a zabraňuje šíření bakterií. Pravidelné čištění pupíku zabraňuje růstu bakterií.

Pokud pociťujete bolest nebo pokud je místo bolestivé a zarudlé, použijte teplý obklad.

Tea tree olej má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají při hojení infekcí pupíku.

Pokud pupečník vašeho novorozence zapáchá, namočte čistý vatový tampon do alkoholu a dvakrát denně jej jemně přetřete.

Vyvarujte se používání mýdel, krémů nebo pleťových vod na pupík a jeho okolí.

Pokud problém přetrvává, vyhledejte dermatologa, který provede správnou diagnózu a léčbu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today