Záruka pro iPhone a iPad bude ve Španělsku zvýšená na 3 roky

Nyní budou společnosti Apple, Samsung a další velké technologické společnosti nuceny nabízet minimálně 3 letou záruku na svá zařízení. Vláda Španělska totiž právě schválila prodloužení záruky na všechny výrobky prodávané v zemi.

Toto nové rozhodnutí ovlivní všechny produkty Apple prodávané ve Španělsku, a to včetně počítačů iPhone, iPad a Mac. Tento nový standard je obsažen v zákonném dekretu a podle ministerstva pro záležitosti spotřebitele „činí další krok ve strategii oběhového hospodářství“ a zahrnuje také nová práva a záruky pro spotřebitele nebo uživatele vzhledem k rozmachu online obchodu a digitálního obchodování služby.

Prodloužení záruky společnosti Apple o jeden rok – tedy na 3 roky

Toto nové pravidlo ovlivní všechna zařízení prodávaná ve Španělsku, samozřejmě včetně všech zařízení Apple. Nová záruční doba není jedinou změnou, kterou Španělsko udělá a která se dotkne technologických společností, jako je Apple. Nový zákon také vyžaduje, aby technologické společnosti uchovávaly náhradní díly po dobu nejméně 10 let, a také zvyšuje čas spotřebitelů na jejich práva ze tří na pět let.

Hlavní body nových španělských spotřebitelských předpisů jsou následující:

Prodloužení záruční doby ze dvou na tři roky
Prodloužení promlčecí doby ze tří na pět let k uplatnění práv, která má spotřebitel pokud není spokojen
Poskytovat náhradní díly k dispozici minimálně 10 let
Trvanlivost produktu jako objektivní kritérium: pokud zboží nemá trvanlivost, na které se společnost a spotřebitel dohodli prostřednictvím kupní smlouvy, může si zákazník vybrat mezi jeho opravou nebo výměnou
Digitální obsah: poprvé budou shromažďovány smlouvy, ve kterých uživatel neplatí peníze, ale poskytuje své osobní údaje výměnou za službu

Ovlivněny budou také digitální produkty

Digitální obsah bude muset být také v souladu s tímto novým nařízením. Tento nový zákon rovněž stanoví, že všechny digitální služby musí být nabízeny okamžitě a smlouvy, ve kterých může uživatel poskytnout své osobní údaje jako platbu, jsou nyní v zemi poprvé uznávány. To se týká dalších služeb, jako jsou sociální sítě a e-mailoví klienti.

Stojí za zmínku, že to nebude mít vliv pouze na Apple. Každá společnost, která prodává elektronická zařízení a digitální produkty, tak bude muset tento nový zákon dodržovat jakmile bude schválen.

Mezi digitální obsah patří software pro výměnu videa a zvuku, hostování souborů, zpracování textu nebo hry nabízející online obsah, sociální sítě, e-mail, služby rychlých zpráv, elektronické knihy a další elektronické publikace.

V současné době se neví přesně, kdy toto nařízení vstoupí v platnost, ale zdá se, že se to stane poměrně brzy. Podle ministra pro záležitosti spotřebitele ve Španělsku se rozhodli považovat toto nové nařízení za „naléhavé“.

Není to poprvé, co Apple musel dodržovat a měnit své zásady kvůli předpisům dané země. Nedávný příklad se stal v loňském roce v Brazílii, kde Apple dostal pokutu a byl nucen prodávat nový iPhone 12 včetně nabíječky.

Kvalitní výrobky nejen značky Apple můžete koupit zde: Alza.cz  *  Mall.cz  *  Okay.cz