Zbavte se škůdců z domova pomocí máty peprné

Štěnice, ještěrky, komáři a hlodavci jsou nevítanými hosty, kteří v našich domovech působí spoušť. Ve snaze zbavit se jich si do domácnosti přinášíme toxické chemikálie. Syntetické pesticidy jsou chemické látky, které jsou jedovaté pro všechny živé tvory.

Zpočátku pro nás nemusí být nijak nebezpečné, ale v průběhu času nám nakonec zkazí zdraví. Způsobují oční a kožní alergie, astma a chronický kašel, jsou pro člověka vyloženě toxické. Expozice škůdcům a hmyzu je však také velmi nebezpečná pro zdraví. Takový scénář vyžaduje repelenty proti hmyzu, které jsou účinné a přírodní. Právě zde přicházejí ke slovu esenciální oleje, jako je mátový olej.

Proč je máta peprná vynikajícím odpuzovačem škůdců?

Mátový olej se získává z listů máty peprné (Mentha piperita), která je křížencem máty klasnaté a máty vodní. Její éterický olej má mnohostranné využití, například při zánětech, zažívacích a dýchacích onemocněních. Kromě toho, že je velmi prospěšný pro lidskou spotřebu, působí také jako přírodní odpuzovač škůdců.

Vědecký výzkum zjistil, že máta peprná obsahuje velké množství monoterpenů, které mají charakteristickou schopnost bránit býložravcům a hmyzu v napadení rostliny. Díky této schopnosti je mátový olej přírodním a bezpečným pesticidem.

Jak používat mátu peprnou, aby váš domov zůstal bez škůdců?

Existují 3 jednoduché způsoby, jak můžete mátu peprnou a její esenciální olej použít, abyste udrželi hmyz a škůdce daleko od svého domova.

Pěstujte mátu peprnou doma

Krysy, myši, štěnice a švábi často využívají rohy vašich místností ke vstupu. Těmto otravným škůdcům můžete zabránit ve vstupu do vašich obytných prostor tím, že do rohu umístíte rostlinu máty peprné v květináči. Pokud máte dostatek prostoru pro zahradničení, je pěstování rostlin máty peprné dobrou alternativou, jak zabránit vniknutí škůdců.

Postříkejte svůj domov jednoduchým sprejem s mátou peprnou

Škůdci se rádi množí a schovávají ve vlhkých a tmavých prostorech vašeho domu. Postřikem máty peprné ve spreji se jich v těchto místech snadno zbavíte. Pokud používáte mátový olej, smíchejte v lahvičce s rozprašovačem stejné díly mátového oleje a vody. Tuto směs nastříkejte na všechny plochy, na kterých jste škůdce spatřili. Nevynechejte ani zákoutí dveří a skříní. Každý týden připravte novou směs a přestaňte s postřikem pouze v případě, že jste škůdce nezaznamenali alespoň měsíc.

Bavlněné kuličky namočené v mátovém oleji

Pokud si myslíte, že byste nemohli pravidelně provádět postřik, je nejlepším způsobem ponechání vatových kuliček napuštěných mátovým olejem. Vezměte 10-15 vatových tamponů a do každého z nich přidejte 5 kapek mátového oleje. Nechte je na všech místech, kde máte podezření, že se nachází škůdci. Dbejte na to, abyste kuličky rovnoměrně rozprostřeli po celém domě. Teprve po 2 týdnech je vyměňte za novou dávku napuštěných vatových kuliček.

Přírodní odpuzovače škůdců, jako je máta peprná, se v tradiční medicíně používaly po staletí, avšak s nástupem těch chemických jako bychom je přehlíželi. Je důležité si uvědomit, že jejich působení proti škůdcům bude trvat delší dobu. Musíte je pravidelně aplikovat, abyste se dočkali kýžených výsledků. Nicméně jejich bezpečnostní profil je mnohem lepší než u jejich chemických protějšků.

Až budete příště hledat způsob, jak škůdce z vašeho domova vymýtit, zvolte aromatickou a všestrannou mátu peprnou, která odvede práci za vás. Nejenže se váš dům zbaví škůdců, ale bude také celý den svěže vonět.