Zjistěte vše důležité o bolesti hlavy během těhotenství

Bolesti hlavy jsou součástí těhotenství. Každou nastávající maminku může někdy během těchto devíti měsíců bolet hlava. Omezení příjmu léků ji těhotným ženám ještě zhoršuje. Existují však i jiné účinné způsoby, jak proti bolestem hlavy bojovat. Než se k nim dostaneme, zjistěte si o bolestech hlavy v těhotenství více, abyste věděli, kdy si s nimi dělat starosti.

Příčiny bolestí hlavy

V prvním trimestru: Změny ve vašem těle v těhotenství jsou často připisovány hormonům. V případě bolestí hlavy mnozí odborníci považují za viníka stejné hormony. Příval hormonů může u některých těhotných žen způsobit bolesti hlavy. Kromě toho může být dalším důvodem zvýšení objemu krve během těhotenství. K bolestem hlavy by kromě toho mohla přispět i těhotenská únava, stres, nedostatek spánku, nízká hladina cukru v krvi nebo špatné držení těla. Dokonce i vaše snaha snížit příjem kofeinu v rámci zdravých návyků během těhotenství může vést k bolestem hlavy. Dalším důvodem je dehydratace.

Ve druhém trimestru: V druhém trimestru je často pozorováno, že epizody záchvatů bolesti hlavy jsou méně časté.

Ve třetím trimestru: V třetím trimestru může být příčinou bolestí hlavy stres a napětí způsobené zvýšenou hmotností a rostoucím bříškem. I špatné držení těla může způsobit bolest hlavy.

Léčba bolestí hlavy

Přiložte teplý nebo studený obklad po stranách hlavy, na oči nebo podél zátylku. Při bolestech hlavy v oblasti dutin se jako užitečný jeví teplý obklad. Chcete-li si ulevit od tenzní bolesti hlavy, držte 20 minut ledový obklad na zátylku.

Ke zmírnění bolestí hlavy při zánětu nosních dutin pomáhá také inhalace páry.

Vyhledejte pomoc někoho, kdo vám namasíruje ramena a krk.

Pijte hodně tekutin, protože příčinou bolesti hlavy může být dehydratace.

Cvičte hluboké dýchání.

Těm, kteří trpí migrénou, pomůže pobyt v tmavé místnosti.

Kroky, jak se vyhnout bolestem hlavy

Minimalizujte stres tím, že budete dostatečně odpočívat. Jóga, meditace nebo dechová cvičení vám pomohou uvolnit se.

Pravidelně cvičte.

Dbejte na to, abyste seděli/stáli/spali ve správném držení těla.

Udržujte si zdraví tím, že budete jíst vyváženou a výživnou stravu. Vynechávání jídla může mít za následek nízkou hladinu cukru v krvi, což způsobuje bolesti hlavy.

Vyhýbejte se pobytu v horkých a vydýchaných prostorách.

Migrenózní bolesti hlavy během těhotenství

Pokud trpíte pravidelnými migrenózními bolestmi hlavy, možná vás zajímá, jak těžké to bude během těhotenství. Mnoho těhotných žen, které trpí pravidelnými migrenózními bolestmi hlavy, však během těhotenství zažívá méně migrén. Nemusí to však platit pro všechny.

Dobrým krokem je vyhýbat se běžným spouštěčům migrény. Mezi potenciální spouštěče patří alkohol, čokoláda, aspartam, arašídy a konzervované maso. Spouštěč nemusí být vždy stejný. Nejlepší je vést si deník a zaznamenávat si spouštěče migrény, abyste byli lépe připraveni předcházet bolestem hlavy.

Kdy je bolest hlavy důvodem k obavám?

Bolesti hlavy během těhotenství mohou být příznakem samostatného základního onemocnění, jako je například preeklampsie. Ta se vyznačuje vysokým krevním tlakem. Bolest hlavy doprovázená dalšími příznaky, jako je rozmazané vidění, bolesti břicha a otoky, vyžaduje lékařskou pomoc. Kdykoli je bolest hlavy častá nebo velmi silná spolu s dalšími potížemi, měla byste se obrátit na svého lékaře.

Upozornění

Pro některé těhotné ženy může být obtížné vyrovnat se s bolestí. Bez porady s lékařem byste však neměla užívat žádné léky. Je třeba se vyhnout lékům proti bolesti, jako je aspirin a ibuprofen. Pokud bolest hlavy přetrvává a zhoršuje se, je nejlepší poradit se s lékařem. I když je bolest hlavy v těhotenství normální, pokud je doprovázena dalšími příznaky nebo pokud je bolest neobvyklá, neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , WebMD