Zdraví

Způsoby jak být lepším partnerem když se potýkáte s depresí

Deprese je nemoc a stejně jako všechny nemoci s sebou nese určité příznaky a následky. V naší společnosti je mnohem rozšířenější, než bychom chtěli věřit. Čísla jsou v tomto případě ohromující. Celosvětově trpí depresí zhruba 350 milionů lidí. Může tedy potkat kohokoliv. A pokud jste náhodou jedním z nich, pak víte, jak dokáže zpustošit váš život i životy lidí, které máte rádi. Člověk trpící depresí se potýká s takovými problémy, že nakonec může ublížit ostatním ve svém okolí, aniž by to měl v úmyslu. To se zpravidla stává, když nekomunikujeme se svými partnery a nezapojíme je do svého boje s touto nemocí. Můžete tedy být lepším partnerem tím, že ve svém vztahu budete dělat těchto pět věcí, když se potýkáte s depresí.

1. Uvědomte si svůj stav

Lidé, kteří žijí s depresí, vědí, kdy se vynoří. Jednoduché domácí práce, které byly před dvěma dny radostné, se najednou zdají být obtížné. Najednou se váš spánek stane nepolapitelným a výkyvy nálad se stávají zřetelnějšími. Temperament se stane méně výrazným a hněv bude výbušnější.

Příznaky deprese se u jednotlivých lidí liší. Vy však poznáte, kdy vás zasáhne. Je velmi důležité, abyste se svým partnerem komunikovali a dali mu o tom vědět. Neočekávejte, že to on nebo ona uhodnou. Pamatujte, že vás váš partner miluje a chce pro vás to nejlepší. A láme mu nebo jí srdce, když vidí, jak trpíte. Dejte tedy partnerovi nebo partnerce o svém stavu vědět a laskavě přijměte jeho nebo její pomoc. Nemusíte to dělat sami. Je to bitva, kterou můžete společně vést a vyhrát.

2. Komunikujte jasně

Je nanejvýš důležité, abyste svého partnera informovali o tomto stavu a o tom, co cítíte. Vyslovte mu své potíže a podělte se s ním o ně. Je důležité, abyste mu nebo jí dali najevo, jak celou věc vnímáte a jak na vás působí. Také je třeba partnerovi jasně říci, že za to není zodpovědný, nemůže problém vyřešit za vás, a vy to nemůžete jen tak tolerovat a jít dál svým životem. Musíte se s tím vypořádat. Je důležité, aby váš partner tyto tři věci věděl, aby měl lepší představu o tom, co se děje.

3. Připravte si dopředu strategii úniku

Pokud žijete s depresí, pak víte, co musíte udělat, abyste ji snesli. Protože jste se z ní již dostali, víte, co na vás tehdy skutečně fungovalo. Například u některých lidí dokáže spánek a sex tento stav skutečně zmírnit. Udělejte si tedy seznam věcí, které vám pomohly vaši fázi překonat. Podělte se o něj se svým partnerem. Dejte mu nebo jí najevo, že nemůže stav vyřešit za vás, ale může vám pomoci se s ním vyrovnat tím, že ho nejprve přijme.

4. Nenechte svého partnera trpět

Je důležité, abyste viděli svůj stav takový, jaký je, a co s vámi dělá. Projevem deprese může být hněv, vznětlivost a mnoho dalších emocí. Když tedy máte špatný den, nenechte svého partnera, aby kvůli vám trpěl. Požádejte ho, aby pokračoval ve svém dni a byl šťastný. Poslední věc, kterou chcete udělat, je přenést tento stav na někoho jiného. Požádejte ho tedy, aby šel a užil si skvělý den bez jakýchkoliv výčitek svědomí.

5. Vyhledejte pomoc

Sami sebe znáte lépe než kdokoliv jiný. Když tedy máte pocit, že se vám nedaří svůj stav zvládnout, je v pořádku vyhledat pomoc odborníka. Je to lepší pro vás i pro vašeho partnera. Pomůže vám to rychleji pokračovat v životě.

Žít s depresí není snadné. Ale s trochou přijetí a plánování můžete s pomocí svého partnera tento stav porazit.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Psycom.net , Medical News Today