Zvládněte syndrom dráždivého tračníku s trochou kurkumy

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) dokáže znepříjemnit každodenní život. Příznaky jsou nepříjemné a ztěžují soustředění a práci, kterou máte rádi. Navíc neexistuje žádný účinný lék. Léky sice mohou příznaky tlumit, ale pokud chcete něco přírodního, sáhněte po kurkumě. Možná je to právě to, co potřebuje váš léčebný plán.

Co je syndrom dráždivého tračníku?

IBS je chronická porucha tlustého střeva. Postihuje přibližně 14 ze 100 žen a 9 ze 100 mužů. A nejčastěji touto nemocí trpí lidé ve věku 35 až 50 let. Za normálních okolností se střevní svaly pohybují podél potravy a pomalu z ní odvádějí vodu, dokud se nevytvoří pevná stolice. Pokud se to však děje příliš rychle? Ahoj, průjmy! A pokud to trvá příliš dlouho, tak naopak vzniká zácpa.

Příznaky jsou u každého jiné, ale mezi běžné příznaky patří bolest břicha, nadýmání a průjem nebo zácpa. Příčinou může být nesnášenlivost laktózy nebo lepku, nebo také vůbec nic! A léčba se také liší, záleží na konkrétním člověku. Pomoci může cvičení, vláknina, probiotika a vyhýbání se některým potravinám. Pokud je IBS způsoben stresem, je vhodná terapie a zmírnění stresu.

Kurkuma: Indické zlato

Příznivé účinky kurkumy na IBS má kurkumin, její nejúčinnější sloučenina. Kurkumin dává kurkumě její charakteristickou jasně žlutou barvu. Má antioxidační, protizánětlivé, antivirové, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. To vysvětluje přezdívku kurkumy – indické zlato. Při IBS má kurkuma mnohostranný přístup. Bojuje proti různým aspektům a příznakům, což vede k celkové úlevě.

Jak kurkuma léčí syndrom dráždivého tračníku

1. Zmírňuje žaludeční křeče

IBS může způsobovat bolestivé křeče, kdy se střevní svaly prudce stahují. Můžete užívat léky proti křečím, ale kurkumin funguje stejně dobře. Bylo zjištěno, že uvolňuje hladké svalové tkáně. Kurkumin také snižuje frekvenci svalových stahů, což pomáhá zmírnit bolestivé křeče.

2. Reguluje průchodnost tlustým střevem

Když je pohyblivost střev příliš rychlá nebo naopak pomalá, dochází k bolestem a střevním potížím. Ovšem bylo zjištěno, že kurkumin tuto pohyblivost střev reguluje. To je užitečné zejména při silném průjmu nebo zácpě.

3. Zvládá potravinové alergie

Potravinové alergie a IBS spolu silně souvisejí. Neexistuje přímá souvislost, ale pacienti s IBS mají tendenci mít více potravinových alergií. Nejlepším typem prevence je samozřejmě vyhýbání se potravinám, které způsobují alergické reakce. Potřebujete však další ochranu? Užívejte kurkumu, která reguluje imunitní reakci. To je ideální, pokud si nejste jisti, co je v potravinách, které jíte, nebo pokud se chcete jen pojistit.

4. Kontroluje střevní nervový systém

Kurkuma působí na enterický nervový systém, který řídí činnost střev. Ten je podobný centrálnímu nervovému systému, čímž si vysloužil přezdívku „mozek ve střevech“. Serotonin, neurotransmiter, je spojován s IBS. Pokud má střevní nervový systém problémy se serotoninem, dochází ke zhoršení fungování střev. To vede ke vzniku IBS a jakýchkoli dalších nežádoucích příznaků.

Kurkumin však zvyšuje serotonin, který pak působí na střevní nervový systém. Je to jako šťastná vzpruha pro vaše střeva.

5. Zmírňuje úzkost a depresi

Život s IBS může být velmi náročný. Přibližně 30 až 40 procent pacientů trpí depresemi nebo úzkostmi, což situaci ještě mnohem více zhoršuje. Kurkuma však může pomoci. Nezapomeňte, že kurkumin zvyšuje hladinu serotoninu, stejně jako antidepresiva. To výrazně napomáhá mozku a emočnímu zdraví.

Kurkumin dokonce snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. To mění pravidla hry v případě stresu, ať už je jeho příčinou, nebo příznakem.

Kurkuma je pro většinu lidí obecně bezpečná. Bez ohledu na to se však před konzumací čaje nebo práškového koření poraďte se svým lékařem. Příliš velké množství může skutečně způsobit gastrointestinální problémy – to je to poslední, co potřebujete.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Healthline