Zdraví

10 přírodních prostředků pro boj s revmatoidní artritidou

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které může způsobovat ztuhlost, bolest, otoky, horkost a zarudnutí kloubů, nejčastěji kloubů zápěstí, rukou a nohou. Toto autoimunitní onemocnění, které ovlivňuje váš pohyb, pohyblivost a dokonce i kvalitu života, je výsledkem neúmyslného útoku imunitního systému na buňky, které vystýlají vaše klouby. Nakonec může způsobit, že postižené klouby budou poškozené, špatně nastavené a deformované. Poškození způsobené revmatoidní artritidou se však neomezuje pouze na klouby. Může postihnout také chrupavky, kosti a tkáně a vyústit v problémy v orgánech, jako je srdce, plíce nebo oči. Léčba obvykle zahrnuje léky a podpůrnou terapii, jako je ergoterapie a fyzioterapie, které pomáhají s pohyblivostí. V některých případech může být k odstranění kloubních problémů nutná operace. S příznaky tohoto onemocnění vám může pomoci bojovat i řada přírodních prostředků.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vyzkoušejte tepelnou terapii

Teplo uvolňuje svaly a zlepšuje snášenlivost bolesti, a proto je obvykle doporučováno fyzioterapeuty při léčbě revmatoidní artritidy. Teplo můžete používat i k domácí léčbě:

Použijte vyhřívací polštářek: Na trhu jsou k dostání nahřívací polštářky, které mohou pomoci zmírnit příznaky revmatoidní artritidy, ale můžete použít i domácí zábal. Vlhké teplo zde funguje lépe než suché teplo. Zahřejte vlhký ručník v mikrovlnné troubě na příjemně teplou teplotu. To může trvat přibližně 20 až 60 sekund v závislosti na tloušťce ručníku. Tento vlhký nahřátý ručník zabalte do suchého tenkého ručníku a přiložte jej, abyste ulevili ztuhlým bolestivým kloubům. Před použitím se však ujistěte, že ručník není příliš horký.

Dopřejte si teplou sprchu nebo koupel: Vana s vodními tryskami funguje téměř jako vířivé vany, které používají terapeuti k masážím teplou vodou. A 15-20 minutová koupel v teplé vodní lázni vám pomůže uvolnit svaly nesoucí váhu. Teplá sprcha může také pomoci zmírnit ztuhlost.

Vyzkoušejte parafínovou koupel: Při parafínové koupeli si ponoříte nohy nebo ruce do vosku, který byl roztaven v přístroji, který udržuje bezpečnou teplotu. Jakmile vosk ztuhne, zabalí se postižené místo do deky nebo igelitové fólie, která udrží teplo po dobu přibližně 20 minut. Poté se vosk sloupne. Váš fyzioterapeut by vám měl doporučit vhodnou sadu pro parafínovou koupel, kterou lze používat doma.

Užívání rybího oleje

Rybí olej obsahuje prospěšné omega 3 mastné kyseliny a může vám pomoci v boji s revmatoidní artritidou. Jedna studie zjistila, že u lidí, kteří užívali doplňky stravy s rybím tukem, se zkrátila doba trvání ranní ztuhlosti, snížil se počet citlivých kloubů a bolesti. Ve skutečnosti studie pozorovala, že někteří lidé, kteří užívali doplňky stravy s rybím tukem, byli dokonce schopni bez problémů přestat užívat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Příznivé účinky rybího oleje mohou být způsobeny jeho schopností výrazně snižovat hladinu interleukinu-1 beta, což je bílkovina přítomná v těle, která má u lidí s revmatoidní artritidou podíl na erozi kostí a chrupavek.

Doplňky stravy s brutnákovým olejem nebo olejem z pupalky dvouleté

Olej z brutnáku lékařského obsahuje kyselinu gama linolenovou (GLA), což je nenasycená mastná kyselina, u které bylo zjištěno, že účinně snižuje zánět kloubů u lidí s revmatoidní artritidou. Podle jedné studie se při užívání doplňků stravy s GLA po dobu 6 měsíců snížil nejen počet citlivých a oteklých kloubů, ale také délka trvání ranní ztuhlosti a bolesti u osob s tímto onemocněním. GLA může být prospěšná, protože se v těle částečně přeměňuje na prostaglandin E1. To je látka podobná hormonu s protizánětlivými účinky. O ideálním dávkování se poraďte s alternativním lékařem. Můžete také vyzkoušet olej z pupalky dvouleté nebo olej ze semen černého rybízu, které mají stejné účinky.

Aplikujte kapsaicinový krém

Kapsaicin, sloučenina obsažená v chilli papričkách, může zmírnit bolest způsobenou revmatoidní artritidou. Předpokládá se, že tato sloučenina vyčerpává zásoby substance P, což je neuropeptid, který pomáhá při přenosu signálů bolesti do mozku a podílí se na bolesti a zánětu souvisejícím s artritidou. Jedna studie zjistila, že u lidí s revmatoidní artritidou, kteří si 4krát denně po dobu 4 týdnů aplikovali krém obsahující 0,025 % kapsaicinu, došlo k průměrnému snížení bolesti o 57 %.

Při prvním použití masti s kapsaicinem se objevuje pocit pálení, který však během několika minut odezní a při opakovaných aplikacích má tendenci se zmírňovat. Dbejte na to, abyste na kůži, na kterou jste aplikovali kapsaicin, nepoužívali vyhřívací podložku. Nepoužívejte mast obsahující tuto složku ani na podrážděnou nebo porušenou kůži.

Dejte si zázvor

Zázvor se tradičně používá v čínsko-japonských lékařských systémech a ájurvédě již po staletí k léčbě revmatických a zánětlivých stavů. Studie naznačují, že konzumace zázvoru může zmírnit bolest a otoky spojené s revmatoidní artritidou. Zázvor může působit tak, že inhibuje biosyntézu leukotrienu a prostaglandinu – což jsou sloučeniny, které hrají důležitou roli při zánětu. Zařazením tohoto blahodárného koření do pokrmů nejen zvýšíte chuť, ale také dodáte jídlu léčivou sílu! Můžete si také uvařit zázvorový čaj a dopřát si ho dvakrát denně.

Pijte zelený čaj

Zelený čaj je známý svými silnými protizánětlivými účinky a může pomoci i při řešení revmatoidní artritidy. Výzkum naznačuje, že fytochemikálie známá jako epigalokatechin-3-gallát (EGCG) obsažená v zeleném čaji může inhibovat signální protein známý jako TAK1, který hraje důležitou roli při destrukci tkání a zánětu pozorovaném u revmatoidní artritidy. Uvařte si tedy šálek zeleného čaje a napijte se.

Zařaďte kurkumu do svého jídelníčku

Kurkuma se v Indii tradičně používá k řešení stavů spojených se zánětem, jako je revmatoidní artritida. Kurkumin, sloučenina obsažená v tomto koření, je známý svými protizánětlivými vlastnostmi a je zodpovědný za její příznivé účinky. Jedna studie zjistila, že když byl pacientům s revmatoidní artritidou podáván kurkumin, došlo u nich k výraznému zlepšení stavu a snížení otoků a citlivosti kloubů. Zajímavé je, že kurkumin byl shledán účinnějším než léky používané k léčbě revmatoidní artritidy. Přidávejte kurkumu do svých pokrmů nebo popíjejte kurkumový čaj a vyzkoušejte její léčivé účinky. Můžete se také poradit se svým lékařem o užívání kurkuminových doplňků stravy.

Přijměte středomořskou dietu

Středomořská strava je proslulá mnoha zdravotními přínosy, například nižším rizikem úmrtí na rakovinu nebo srdeční choroby. A bývá prospěšná i pro lidi s revmatoidní artritidou. Studie prokázaly, že dodržování této diety může zlepšit fyzické funkce a snížit bolest u lidí s tímto onemocněním tím, že bojuje proti zánětu. Jaké jsou tedy prvky středomořské diety? Obvykle je bohatá na ořechy, luštěniny, celozrnné výrobky, ryby a mořské plody, malé porce libového masa a kuřecího masa a omezené množství červeného masa, vajec, másla a sladkostí. Tato strava má přirozeně vysoký obsah vlákniny a obsahuje více ovoce a zeleniny než typická strava.

Prozkoumejte ájurvédskou léčbu

Ájurvéda také nabízí strukturované režimy, které pomáhají zmírnit revmatoidní artritidu. Ájurvédští lékaři obvykle nabízejí individuální léčbu, takže léčba se může u jednotlivých osob lišit na základě jejich individuální konstituce. Bude zahrnovat užívání bylinných léků, očistné terapie, jako jsou léčebné klystýry (vasti) a léčebná očista (virečana), a aplikaci bylinných past (lepa) a léčivých olejů, jakož i úpravu životního stylu a stravy. Jedna studie, která se zabývala 290 pacienty, kteří podstoupili ájurvédskou léčbu po dobu od jednoho měsíce do šesti měsíců, uvádí, že po léčbě došlo ke zlepšení v takových aspektech, jako je počet oteklých a bolestivých kloubů, síla úchopu, doba chůze atd.

Cvičení taiči nebo jógy

Pro lidi s revmatoidní artritidou mohou být prospěšné odvěké praktiky pro mysl a tělo, jako je tai-či a jóga. Tai chi koordinuje jemné a pomalé pohyby s dýcháním, mentálním soustředěním a meditací, zatímco jóga kombinuje silné fyzické pozice s dechovými cvičeními a meditací. Výzkumy ukazují, že tai chi může zlepšit fyzickou kondici a rovnováhu a také snížit bolest – nemusí však být schopno řešit aspekty, jako je otok kloubů a bolest, které jsou specifické pro revmatoidní artritidu. Jóga může naopak snížit počet oteklých a citlivých kloubů a také zlepšit fyzické funkce.

Vyhledejte radu zkušených cvičitelů, kteří vám pomohou sestavit a praktikovat režim, který vám pomůže při revmatoidní artritidě. Učitel jógy může například upravit jógové pozice tak, aby se minimalizovalo zatížení kloubů, nebo doporučit použití podpěr, které pomohou udržet rovnováhu.