Jak odstranit ušní maz blokující ucho ve 3 snadných krocích

Ušnímu mazu se obvykle nevěnuje příliš mnoho pozornosti ani se o něm nepíše, ale tento mazlavý obyvatel uší má ve skutečnosti důležitou roli. Než začnete krčit nos, vyslechněte nás! Ušní maz neboli cerumen zachycuje nečistoty a odpuzuje vodu, takže zabraňuje ušním infekcím. Zabraňuje vysychání kůže vystýlající zvukovod. Může mít dokonce protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. A to nejlepší? Ušní maz se obvykle nemusí čistit, protože ušní kanálek se čistí sám! Díky pohybům čelistí při mluvení, žvýkání apod. se ušní maz obvykle přesouvá z bubínku k ušnímu otvoru (cestou sbírá odumřelou kůži a další nečistoty), zasychá a sám vypadává. Čištění ucha od ušního mazu tedy nepatří mezi každodenní hygienické návyky, které byste měli provádět!

Někdy se však ušní maz může časem nahromadit, ztvrdnout nebo se v uších špatně pohybuje. Když se to stane, může vám ucpat ucho. Tento stav, nazývaný ucpání mazem nebo cerumenem, může způsobit bolest ucha, ztrátu sluchu, zvonění v uchu, svědění, výtok nebo zápach v uchu nebo nepříjemný pocit, že máte ucho ucpané. Nadměrné vystavení nečistotám, které tento maz zachycuje a zadržuje, nebo stavy, jako je ekzém, mohou způsobit ztvrdlý ušní maz. Na druhou stranu se s věkem mění konzistence našeho ušního sekretu a ušní maz se nemusí ze zvukovodu pohybovat tak hladce jako dříve. Pokud vám ztvrdlý nebo úporně usazený ušní maz způsobuje potíže, může vám lékař ručně odstranit ušní maz, který ucpává ucho. Existují také jednoduché kroky, které můžete podniknout doma, abyste ušní maz odstranili. A ne, nevyžadují použití špejle nebo špendlíku. Zde je návod, jak na to:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Změkčete maz olivovým nebo mandlovým olejem

Pokud vám ušní maz ucpává ucho, můžete ho změkčit mandlovým nebo olivovým olejem. Funguje i hořčičný olej, který má také antiseptické účinky. Může vám pomoci zmírnit bolest ucha, kterou pociťujete. Aplikace 2-3 kapek do ucha dvakrát denně po dobu asi 3 až 5 dnů by měla být účinná. Během několika následujících týdnů by se měl ušní maz uvolnit a vypadnout z ucha sám. Nejpravděpodobněji se tak stane, když si v noci lehnete. Zde je návod, jak postupovat při aplikaci oleje do uší:

Zahřejte olej na tělesnou teplotu.
Lehněte si na bok a kapátkem naneste do ucha několik kapek oleje.
Pokračujte v ležení na boku po dobu 5-10 minut, aby olej mohl působit na maz.

K uvolnění ušního mazu lze použít i další složky:

Minerální olej
Glycerin
Dětský olej
Voda
Ušní kapky

Komerční ušní kapky používané k uvolnění ušního mazu obvykle obsahují složky, jako je hydrogenuhličitan sodný nebo peroxid vodíku. Jsou účinné, ale mohou způsobit podráždění, pokud máte citlivou pokožku. Přírodní oleje, jako je mandlový olej a olivový olej, naopak pravděpodobně nezpůsobí podráždění.

Smyjte ušní maz vodou

K odstranění mazu z ucha může přispět i jeho omytí vodou. A to můžete udělat buď několik dní po použití olivového nebo mandlového oleje, nebo samostatně. Uši vypláchnete tak, že do nich jemně nasměrujete lehký proud vody pomocí injekční stříkačky nebo vlhkého vatového tamponu. Vložení několika kapek vody nebo fyziologického roztoku do zvukovodu přibližně 15-30 minut před výplachem může také zlepšit jeho účinnost.

Zde je návod, jak postupovat při vymývání ušního mazu vodou:

Před použitím vody ji ohřejte na tělesnou teplotu. Pokud má voda nižší nebo vyšší teplotu, může způsobit závratě nebo točení hlavy.

Držte hlavu vzhůru a táhněte ucho nahoru tak, že držíte vnější ucho, abyste narovnali zvukovod.

Pomocí injekční stříkačky s gumovou baňkou jemně proudem vody přitlačte na stěnu zvukovodu vedle ušní zátky. Pamatujte, že nikdy neplňte uši vodou ani nestříkejte vodu násilím.

Nakloňte hlavu tak, aby voda mohla z ucha odtékat.

Možná budete muset tento postup několikrát opakovat, abyste maz z ucha dostali ven.

Osušte si ucho

Po vymytí ucha se ujistěte, že jste si ucho řádně vysušili. Můžete k tomu použít fén na vlasy nastavený na nízkou úroveň.

Vyvarujte se šťourání v uších vatovými tyčinkami nebo špendlíky, abyste odstranili ušní maz

Mnoho z nás sahá k čištění uší po vatových tyčinkách. Věděli jste však, že to může způsobit více škody než užitku? Při používání vatové tyčinky si můžete ušní maz zatlačit hluboko do ucha, kde může uvíznout. Ušní maz z vnějšího ucha, který se dostane dovnitř, může navíc přenášet bakterie způsobující infekci. Předměty, jako jsou kancelářské sponky, tužky, spínací špendlíky nebo dokonce prst, jsou pro čištění uší nevhodné.

Řekněte ne i ušním svíčkám!

Ušní svíčky jsou také často navrhovány jako řešení pro odstranění ušního mazu. Použití svíčky spočívá v tom, že se do ucha vloží zapálená dutá svíčka, která má z ucha vytáhnout nečistoty a ušní maz. Výzkumy však ukazují, že svíčky nejsou při odstraňování mazu účinné. Navíc může dojít k popálení ucha nebo obličeje, propíchnutí bubínku nebo zanechání vosku ze svíčky ve zvukovodu. Celkově vzato, rozhodně to není něco, co byste měli zkoušet doma!