Zdraví

Známky a příznaky zánětu ucha u malých dětí

Záněty uší jsou metlou rodičů na celém světě. Jsou tak časté, že se odhaduje, že 5 ze 6 dětí dostane zánět středního ucha (onemocnění známé jako otitis media) alespoň jednou, než dosáhne věku tří let. Méně často mohou dostat také zánět zvukovodu a vnějšího ucha (stav známý jako otitis externa) nebo vnitřního ucha (stav známý jako labyrintitida). Jak tedy zjistíte, zda má vaše dítě zánět ucha? Máme pro vás několik odpovědí!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Porozumění různým typům zánětu ucha u batolat

Zánět středního ucha, nejčastější zánět u dětí, obvykle vzniká, když se ve středním uchu nahromadí hlen kvůli nemoci, jako je například nachlazení. V důsledku toho se Eustachova trubice, která spojuje střední ucho se zadní částí nosu, zanítí nebo ucpe, což brání správnému odtoku hlenu a způsobí rozšíření zánětu do středního ucha. Někdy může být Eustachova trubice ucpaná také tehdy, když se zvětší měkká tkáň za krkem, tzv. adenoidy.

Záněty zevního ucha jsou obvykle způsobeny bakteriemi, i když za ně mohou být zodpovědné také plísňové infekce, alergie nebo podráždění. Jsou pravděpodobnější, pokud se dítěti do uší neustále dostává voda nebo si poraní kůži v uších. To vytváří prostředí, kde se může dařit zárodkům.

Záněty vnitřního ucha obvykle vznikají v důsledku virové infekce, jako je chřipka nebo nachlazení, která se šíří z nosu, hrudníku nebo úst do vnitřního ucha. Zánět labyrintu mohou způsobit i jiné virové infekce, například spalničky nebo příušnice. Také pokud máte zánět středního ucha nebo meningitidu, mohou se do vnitřního ucha rozšířit bakterie.

Příznaky zánětu ucha u dětí

Zde jsou uvedeny některé běžné příznaky, které provázejí zánět ucha.

Příznaky zánětu středního ucha

Bolest ucha

Při zánětu může tekutina přítomná ve středním uchu tlačit na ušní bubínek a způsobovat bolest. Bolest ucha může být tupá, pálivá nebo ostrá. Pokud vaše dítě není dost staré na to, aby vám dokázalo říct, že ho bolí ucho, musíte si všímat příznaků, které naznačují bolest. Může se například tahat za ucho, plakat nebo se chovat rozčileně či podrážděně. Protože žvýkání, sání a ležení může způsobit změny tlaku ve středním uchu, což opět způsobuje bolest, můžete zjistit, že vaše dítě také méně jí nebo špatně spí.

Ztráta sluchu

Když se střední ucho naplní hlenem a tekutinou, ztěžuje se průchod zvuku. Vaše dítě proto může pociťovat určitou ztrátu sluchu. Pokud zjistíte, že vaše dítě nereaguje na zvuky s nízkou hlasitostí nebo se zdá nepozorné, může to poukazovat na ztrátu sluchu.

Výtok z uší

V některých případech se u dětí se zánětem může v ušním bubínku vytvořit otvor, kterým může vytékat nahromaděná tekutina. Tato tekutina, která způsobuje bolest tím, že tlačí na ušní bubínek, pak odtéká jako výtok. Když se tak stane, zjistíte také, že bolest ucha vašeho dítěte ustupuje.

Horečka

Zánět může u vašeho dítěte způsobit také horečku. U dětí mladších pěti let se za horečku považuje teplota rovnající se 38 °C nebo vyšší. Pokud je vaše dítě při dotyku na čelo, záda nebo břicho teplejší než obvykle, nebo pokud je zpocené, lepkavé nebo zarudlé, použijte teploměr ke kontrole teploty.

Problémy s rovnováhou

Ačkoli může být obtížné rozpoznat problémy s rovnováhou u velmi malých dětí, někdy si všimnete, že se vaše dítě zdá být malátnější nebo nemotornější než obvykle.

Nevolnost nebo zvracení

Zánět ucha může někdy u malých dětí způsobit nevolnost nebo zvracení. Pokud vaše dítě nebo batole zvrací, ujistěte se, že není dehydratované.

Průjem

Při zánětu ucha může vaše dítě také vyměšovat vodnatou stolici. A to je další stav, kdy si musíte dát pozor na dehydrataci.

Kašel a nachlazení

Protože jsou záněty často spojeny s infekcemi horních cest dýchacích, jako je nachlazení, můžete zjistit, že zánět ucha vašeho dítěte provázejí příznaky, jako je rýma nebo kašel.

Příznaky zánětu zevního ucha

Bolest ucha

Vaše dítě může mít bolesti ucha. Může se také objevit pocit plnosti nebo tlaku uvnitř ucha, což vede k nepříjemným pocitům. A může pociťovat bolest, když pohne čelistí nebo když jej za ucho zatáhnete. Dávejte pozor na rozmrzelost nebo podráždění, když s ním hýbete nebo za ucho taháte.

Svědění

Ušní kanálek nebo jeho okolí může být podrážděné, což vede ke svědění v kanálku a jeho okolí. Pokud si dítě ucho škrábe, může to poukazovat na podráždění.

Otok a zarudnutí

Ušní kanálek a jeho okolí mohou vypadat oteklé nebo zarudlé.

Šupinatá kůže

Můžete si všimnout šupinaté kůže kolem zvukovodu nebo v něm. Někdy se tato kůže může odlupovat.

Výtok

Vytéká z ucha vašeho dítěte výtok? Tento výtok může být buď vodnatý, nebo hustý a může také zapáchat.

Bolestivé a oteklé žlázy

Můžete si všimnout bolestivých a oteklých žlázek v krku vašeho dítěte.

Ztráta sluchu

U vašeho dítěte může také dojít ke ztrátě sluchu.

Příznaky zánětu vnitřního ucha

Závratě

Vaše dítě může pociťovat závratě nebo dokonce vertigo, což je pocit, že se ono nebo místnost točí. Můžete si všimnout, že vaše batole ztrácí rovnováhu, například padá na jednu stranu.

Ztráta sluchu

Může dojít k mírné nebo úplné ztrátě sluchu.

Nepříjemné pocity

Může se objevit pocit tlaku, který se v uchu hromadí. V důsledku toho se dítě může zdát mrzuté nebo nervózní.

Tinnitus

Vaše dítě může slyšet hučení nebo zvonění v uchu. Dítě může být kvůli tomu podrážděné nebo nepozorné. Kvůli rušivým zvukům může být také obtížné jeho usínání.

Horečka

Dávejte pozor na horečku 38 °C nebo vyšší.

Nevolnost nebo zvracení

Nevolnost nebo zvracení jsou opět běžné při zánětu zevního ucha.

Výtok

Výtok z ucha vašeho dítěte je známkou zánětu.

Problémy se zrakem

Vaše dítě může mít problémy se zrakem. Například může dojít k rozmazanému vidění nebo se oči vašeho dítěte mohou samovolně pohybovat, což mu ztěžuje zaostření. Věnujte pozornost, pokud se vám zdá, že vaše dítě nepřitahují věci, jako jsou světlé hračky, které mělo dříve rádo, nebo je pro něj obtížné zaostřit zrak.

V kostce: Jak poznat, že má vaše dítě zánět ucha?

Vzhledem k tomu, že kojenci a batolata nemají jazykové schopnosti, aby vyjádřili své potíže, může být rozpoznání zánětu ucha pro rodiče často nelehkým úkolem. Jak si tedy můžete dát pozor na zánět ucha? Zde jsou nejčastější příznaky.

  • Bolest, nepohodlí, podrážděnost. Vaše dítě se nemusí nutně tahat za uši, ale pokud je celkově podrážděné a reaguje rozmrzele, když se dotknete jeho obličeje nebo když se změní jeho poloha (například když vstane nebo si lehne), je to známka toho, že ho bolí ucho.
  • Horečka je charakteristickým příznakem zánětu středního a vnitřního ucha.
  • Dítě má potíže se spánkem. Může také plakat nebo být rozmrzelé, když ho položíte na postýlku. Je to proto, že poloha při spánku vytváří další tlak na uši.
  • Se zánětem ucha může souviset ztráta chuti k jídlu, průjem a zvracení.
  • Výtok z ucha je rozhodně varovným signálem!

Co dál?

V mnoha případech se zánět ucha vyčistí sám přibližně do tří dnů. Pokud se objeví horečka nebo známky bolesti a přetrvávají, navštivte lékaře. Lékař může dítěti doporučit ušní kapky, antibiotika nebo léky proti bolesti. Pokud vám to lékař nedoporučí, nedávejte do ucha žádný olej, kapky do uší ani ušní tyčinky.

Vaše dítě může mít problémy se sluchem asi 2 až 6 týdnů po zánětu ucha. Pokud řešení problému trvá déle, obraťte se na lékaře.