Zdraví

Jak řasa spirulina pomáhá předcházet rakovině

Existuje mnoho věcí, které můžete dělat pro prevenci rakoviny, od ovoce až po cvičení. A protože jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí, rozhodně stojí za to se nad tím zamyslet.

Právě zde přichází ke slovu spirulina neboli arthrospira. Tato modrozelená řasa je plná bílkovin, vitaminů a minerálů – a to je jen několik příkladů. Dokonce dokáže odvrátit rakovinu, takže se stane vaším novým nejlepším přítelem.

Jakmile se dozvíte o těchto pěti způsobech, jak řasa spirulina předchází rakovině, budete ji chtít zařadit do svého jídelníčku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zabraňuje oxidačnímu stresu

Spirulina má úžasné antioxidační vlastnosti. To znamená, že dokáže vyhledávat a ničit volné radikály, čímž šetří tělo před oxidačním stresem. Díky tomu tyto škodlivé molekuly nezpůsobí poškození buněk, a tedy ani rakovinu.

Fykocyanin ve spirulině specificky snižuje peroxylové radikály, zatímco sulfátový polysacharid oxidaci také zastavuje. Spirulina navíc zvyšuje aktivitu superoxiddismutázy a katalázy – dvou enzymů, které ničí hlavní volné radikály.

V kombinaci s dalšími antioxidanty se schopnost spiruliny bojovat s rakovinou zvyšuje.

Chrání DNA

Oxidační stres narušuje DNA a vede ke vzniku rakoviny. Díky spirulině však bude mít ochranu i vaše DNA. Zabraňuje fragmentaci DNA a zároveň reguluje způsob exprese genů. Geny se tak nemohou měnit nebezpečným způsobem.

Spirulina má také sulfátový polysacharid, látku, která dokáže opravit poškozenou DNA.

Zabíjí rakovinné buňky

I když se rakovina rozvine, spirulina bude pokračovat v boji. Její vysoký obsah kyseliny γ-linolenové snižuje expresi rakovinných buněk a zároveň je ničí.

Spirulina je také plná fytochemikálií, které jsou známé svou schopností zastavit šíření rakovinných buněk. Ve skutečnosti dokážou zpomalit růst rakoviny kůže, mozku, tlustého střeva, vaječníků, prostaty, slinivky břišní, prsu a krve. Dalším příznivým účinkem spiruliny je regrese nádorů.

Tyto schopnosti jsou tak silné, že spirulina může být alternativou léčby k chemoterapii. Podle časopisu Journal of Cancer dokáže potlačit nádory rakoviny prsu způsobené BRCA1 a BRCA2 spolu s buňkami rakoviny vaječníků.

Posiluje imunitní systém

Silná imunita je pro prevenci rakoviny klíčová. Čím je lepší, tím jste zdravější.

Spirulina jí může pomoci tím, že podporuje tvorbu protilátek a aktivuje bílé krvinky. Zlepší se také činnost makrofágů neboli buněk, které „požírají“ cizorodé látky. Tyto výhody vyplývají z úžasného množství fykocyaninu, fykocyanobilinu a beta-karotenu ve spirulině.

Účinek na posílení imunity je tak silný, že může pomoci i pacientům s HIV. V kombinaci s vyváženou stravou se po šesti měsících každodenního podávání spiruliny snížila jejich virová zátěž. Když dokáže zvládnout HIV, představte si, co dokáže v prevenci rakoviny.

Snižuje zánět

Zánět hraje velkou roli při vzniku rakoviny. Činí buňky extrémně zranitelnými, takže se v nich snadno mění geny. Zánětlivý stav také vytváří ideální prostředí pro růst nádorů.

Spirulina má však významné protizánětlivé schopnosti. Fykocyanin a beta-karoten brání expresi zánětlivých genů a udržují buňky v dobré kondici.

Zánět je také primárně řízen imunitním systémem. Protože spirulina posiluje imunitu, lépe si poradí se záněty. Výsledkem bude menší pravděpodobnost vzniku rakoviny.

Bezpečnostní poznámky

Vysoké dávky spiruliny nebudou mít negativní vedlejší účinky, takže je poměrně bezpečná. Může však být kontaminována nebezpečnými látkami. Vždy si vybírejte důvěryhodnou značku.

Pokud užíváte lék, který je určen k potlačení imunity, spirulinu neužívejte. Vyhnout byste se jí měli také v případě, že trpíte autoimunitním onemocněním, protože může stimulovat váš imunitní systém.

A konečně, spirulinu neužívejte, pokud trpíte fenylketonurií. Obsahuje aminokyselinu fenylalanin, kterou lidé s tímto onemocněním nemohou metabolizovat.

Pro užívání spiruliny lze sušený prášek nebo vločky přidat do koktejlů nebo pečiva. Můžete si také koupit doplňky stravy ve formě kapslí. Podívejte se do místního obchodu se zdravou výživou!