Je zápal plic nakažlivý? Faktory o kterých byste měli vědět

Zápal plic je plicní infekce, která může být u někoho relativně lehká, zatímco u jiného může způsobit závažné onemocnění. Pokud máte doma malé dítě nebo někoho s nízkou imunitou, pravděpodobně se obáváte, zda je zápal plic nakažlivý. Zde se podíváme na to, jak se šíří a jak rozpoznat příznaky a chránit sebe nebo svou rodinu před zápalem plic.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zápal plic je plicní infekce s mnoha příčinami

Toto zánětlivé onemocnění plic může být způsobeno bakteriemi, viry, plísněmi nebo dokonce působením chemických látek a toxinů. Osoby s oslabenou nebo nízkou imunitou v důsledku již existujícího onemocnění, jako je astma, chronické plicní infekce, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), děti a starší lidé jsou zranitelnější. Zápal plic způsobuje postižení buď jedné z plic, nebo dokonce obou plic. Vzdušné vaky v plicích se naplní hnisem a tekutinou, což vyvolá řadu příznaků od kašle přes horečku až po problémy s dýcháním, protože je narušen přívod kyslíku z plic do krevního oběhu. Pokud jste zdraví, měli byste se ze zápalu plic dostat během 1-3 týdnů. Pokud však nejste v dobrém zdravotním stavu nebo necháte příznaky nekontrolovaně zhoršovat, může vás dokonce ohrozit na životě.

Zápal plic způsobený mikroby je nakažlivý

U většiny lidí se zápalem plic zůstávají hlavními příčinami viry a bakterie. Tyto formy zápalu plic, vyvolané základními infekcemi plic způsobenými těmito mikroby, jsou nakažlivé. Mezi původce patří virus chřipky, virus herpes simplex, virus těžkého akutního respiračního syndromu (SARS), respirační syncytiální virus a rhinovirus.

Pokud se nakazíte virovou nebo bakteriální infekcí, některé zárodky zůstávají v krku a nose a mohou se při kýchnutí nebo kašli rozptýlit do ovzduší. Každý, kdo přijde do kontaktu s těmito zárodky, je může vdechnout nebo se dotknout infikovaného povrchu. Mohou se nakonec nakazit sami, když se dotknou nosu nebo úst stejnýma neumytýma rukama.

Osoba vystavená stejným chemickým látkám nebo toxinům v životním prostředí může mít stejné riziko onemocnění zápalem plic jako vy. To však neznamená, že ho chytila přímo od vás. V případě zápalu plic spojeného s bakteriemi nebo viry je však infekce nakažlivá.

Nakažlivý zápal plic může být získán v komunitě nebo zachycen v nemocnici

Komunitně získaný zápal plic označuje zápal plic, který jste chytili mimo nemocniční prostředí díky lidem, se kterými žijete nebo pracujete nebo se kterými přicházíte do úzkého kontaktu. Zápal plic můžete chytit také při pobytu v nemocnici – jedná se o nemocniční zápal plic. Například pobyt v nemocnici může způsobit, že skončíte se zápalem plic kvůli nesprávně dezinfikovanému vybavení.

Příznaky zápalu plic, na které je třeba si dát pozor

Nyní, když víte, že nemoc může být nakažlivá, měli byste být schopni rozpoznat příznaky problému, abyste minimalizovali expozici a riziko nákazy.

Kašel (s hlenem)
Potíže s dýcháním
Pocit, že se zadýcháte dříve než obvykle při stejné úrovni námahy
Slabost/únava
Horečka, někdy doprovázená pocením a/nebo třesavkou
Bolest na hrudi
Nepříjemné pocity na hrudi
Ztráta chuti k jídlu

S postupujícím onemocněním se mohou příznaky zhoršovat a mohou se objevit další problémy, jako jsou následující.

Rychlé dýchání
Nevolnost
Zvracení
Zmatenost
Nízký krevní tlak
Rychlý srdeční tep
Vykašlávání krve
Ostrá bolest na hrudi při nádechu/výdechu (v důsledku zánětu pohrudnice)

Jak se vyhnout zápalu plic

Některá jednoduchá preventivní opatření mohou snížit riziko nákazy nakažlivou formou zápalu plic. Zde je několik rad, jak chránit sebe a svou rodinu:

Vyhněte se kouření nebo pobytu v blízkosti kuřáků, abyste minimalizovali expozici vůči toxinům.

Pokud se nakazíte, vždy si při kašli nebo kýchání zakryjte nos a ústa kapesníkem, abyste zabránili rozptýlení zárodků ve vzduchu nebo na površích kolem vás. Ihned poté jej vyhoďte, abyste zabránili kontaminaci povrchů nebo přenosu zárodků.

Pokud je doma někdo nakažený, zajistěte, aby jeho příbory, sklenice a nádobí byly oddělené od ostatních a umývaly se zvlášť, aby se zabránilo kontaminaci.

Pokud máte vy nebo někdo ve vašem okolí zápal plic, nezapomeňte si často mýt ruce.

Snižte riziko nákazy očkováním proti infekcím. Mezi infekce, proti kterým se můžete nechat očkovat a které vám mohou pomoci vyhnout se onemocnění zápalem plic, patří chřipka, infekce vyvolaná Hemophilus influenzae typu b (Hib), spalničky, černý kašel, plané neštovice a pneumokokové onemocnění.

Pokud máte vy nebo někdo ve vašem okolí zápal plic, zejména pokud se příznaky zhoršují, okamžitě se nechte ošetřit. U bakteriálních infekcí postačí jednoduchá perorální antibiotika, proto neodkládejte vyhledání lékařské pomoci. Pokud tak neučiníte, můžete někoho nakazit.