Zdraví

Co máte dělat když dostanete zápal plic během těhotenství

Ačkoli se zápal plic neboli pneumonie může stát osudným pro kohokoli, jednou ze skupin, která je považována za vysoce rizikovou, jsou těhotné ženy.

Zápal plic, infekce postihující plíce, často vzniká v důsledku běžného nachlazení či prochladnutí, případně komplikací souvisejících s chřipkou. Nejčastějším typem zápalu plic u dospělých je bakteriální zápal plic, i když viníky mohou být také viry nebo plísně. Zápal plic způsobuje zánět v plicních sklípcích, který vede k bolesti a potížím s dýcháním. Komunitní zápal plic způsobený některými bakteriálními organismy (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Mycoplasma pneumonia) je nejčastějším typem zápalu plic, který se vyskytuje u těhotných žen.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky, na které je třeba dávat pozor

Nejčastějším příznakem zápalu plic jsou potíže s dýcháním. Pokud k němu dojde v důsledku chřipky, může se zpočátku objevit bolest v krku a bolest hlavy. Můžete také pociťovat bolest nebo nepříjemné pocity na hrudi doprovázené silným kašlem, horečkou se zimnicí, únavou a v některých případech i zvracením. A protože některé z těchto příznaků jsou běžné v průběhu celého těhotenství, může se stát, že tyto příznaky nepostřehnete jako příznaky začínajícího zápalu plic. Pokud se u vás některý z těchto příznaků – i když je mírný – objevuje déle než jeden nebo dva dny, je rozumné poradit se s lékařem, aby vyloučil možnost zápalu plic.

Jste ohroženi?

Jste-li těhotná, je důležité vědět, zda vám nehrozí riziko zápalu plic. A zde jsou určité věci, které by mohly vaše riziko zvýšit.

Pokud vás v těhotenství postihlo astma a anémie.
Pokud jste byla v těhotenství infikována virovými onemocněními, jako jsou varicella, chřipka a těžký akutní respirační syndrom.
Jestliže užíváte kortikosteroidní léky.
Pokud často kouříte, hrozí Vám riziko zápalu plic.

Vaše možnosti léčby

Tradičně se pneumonie léčí antimikrobiálními látkami. To však nemusí být bezpečná volba, pokud vás zápal plic postihne v těhotenství. Pokud však byl zápal plic diagnostikován včas, může vám lékař předepsat antivirové nebo antibiotické léky, které jsou bezpečné pro vás i pro dítě. Pokud máte podezření na pneumonii, okamžitě se poraďte se svým lékařem a proberte s ním nejbezpečnější postup a informujte se o jeho rizicích (pokud existují).

Jako doplněk k lékům zajistěte, abyste pili hodně tekutin. Hydratace je klíčem ke zmírnění příznaků zápalu plic. Také dobře spěte a dostatečně odpočívejte, protože stres může závažnost onemocnění zvýšit.

Jak předcházet zápalu plic

Pokud jste těhotná, nezapomeňte se držet dál od všech, kteří mají chřipku. Pokud se musíte někomu věnovat, nezapomeňte si zakrýt nos a ústa. Obyčejná chřipka se může u těhotných žen rychle změnit v zápal plic. Pokud máte oslabený imunitní systém v důsledku jiného onemocnění nebo poruchy, je důležité dávat pozor na příznaky podobné chřipce, které trvají déle než týden. Pokud jste chudokrevná, můžete být náchylnější k onemocnění. Všechny tyto faktory zhodnoťte se svým lékařem a rozhodněte se pro plán prevence.

Kromě toho se můžete rozhodnout pro očkování, pokud jste těhotná během chřipkové sezóny. Ačkoli existují obavy o bezpečnost matky a dítěte v důsledku očkování, nebo souvisejících nežádoucích účinků, zdá se, že žádná studie doposud neprokázala, že by tyto vakcíny způsobovaly nějaké škody. Pokud žijete v oblasti se známým rizikem zápalu plic, nebo pokud vás vaše imunitní funkce vystavuje vyššímu riziku infekce, poraďte se se svým lékařem o vhodné vakcíně.

Pokud máte úporný kašel, který se s časem jen zhoršuje, nebo pokud pociťujete závratě a potíže s dýcháním, okamžitě navštivte lékaře, aby zjistil nebo vyloučil možnost zápalu plic. Nediagnostikovaný zápal plic je jednou z hlavních příčin úmrtí – matky i dítěte.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Healthline