Zdraví

Vše co potřebujete vědět o kolagenu a kolagenových doplňcích

Kolagen je základní bílkovina, která se v našem těle vyskytuje v hojném množství, zejména v oblastech, jako jsou svaly, kosti, zuby, kůže a šlachy. Tyto bílkoviny dodávají specifickým částem těla strukturu a pevnost. Kolagenová vlákna například podpírají tělesné tkáně a buňky. V těle existuje nejméně 16 různých typů kolagenu, z nichž kolagen I, II a III tvoří asi 80-90 % celkového množství. Co tyto typy znamenají?

Nedostatek jednoho nebo všech těchto typů kolagenu může způsobit řadu zdravotních problémů. U některých se nedostatek kolagenu nedá léčit pouze přírodními zdroji. V takových případech mohou být užitečné kolagenové doplňky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Typy kolagenu v těle

Některé z nejběžnějších typů kolagenu jsou následující:

Kolagen typu I: Jedná se o nejběžnější typ kolagenu v těle. Z kolagenu typu I se skládají pojivové tkáně kůže, kostí, zubů, šlach a vazů.

Kolagen typu II: Tento typ je hlavní složkou chrupavek v těle.

Kolagen typu III: Tento druh se nachází ve stěnách tepen a dodává pevnost a tvar orgánům, jako jsou játra, srdce a ledviny.

Kolagen typu IV: Je hlavní strukturální složkou bazálních membrán – membrán, které spojují vrstvy tkání v těle.

Co se děje při nedostatku kolagenu?

S nedostatkem kolagenu se můžete setkat v důsledku nedostatku vitamínu C. Vitamín C je základní živinou pro tvorbu kolagenu v těle. Když se tedy hladina vitamínu C sníží, zpomalí se i tvorba kolagenu.

Podobně se na tvorbě a hromadění kolagenu v těle podílí také zinek. Nedostatek zinku tedy může způsobit zhoršení hladiny kolagenu.

Běžné příznaky nedostatku kolagenu

Nedostatek kolagenu se obvykle objevuje po 40. roce věku a je normálním procesem. Když k tomu dojde, vaše tělo dává určité příznaky nedostatku, jako jsou tyto:

Tvorba vrásek a snadná tvorba modřin na kůži
Obtížné hojení ran
Časté bolesti svalů
Nestabilita, bolest a ztuhlost kloubů
Bolest na hrudi a dýchací potíže
Bolesti hlavy
Suché oči
Bolesti zubů a předčasné poškození zubů

Jak léčit nedostatek kolagenu

V boji proti příznakům nedostatku kolagenu se stále častěji používají kolagenové doplňky, které zvyšují produkci kolagenu. Tyto doplňky si získaly oblibu v kosmetické i fitness oblasti díky mnoha výhodám.

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba si u kolagenových doplňků zapamatovat, je, že jsou vyrobeny z hydrolyzovaného kolagenu. Díky tomu je snadněji stravitelný a vstřebatelný a může být užitečný pro osoby s citlivým žaludkem. Kolagenové doplňky se vyrábějí z různých zdrojů. Nejběžnějšími zdroji jsou např:

Piscine (rybí)
Bovine (hovězí)
Porcine (vepřové)
Fowl (kuřecí)

Nejúčinnější z těchto zdrojů jsou rybí a hovězí, které se běžně používají k výrobě doplňků stravy.

Prokázané výhody kolagenových doplňků

Většina lidí volí k uspokojení potřeb svého organismu kolagen z přírodních zdrojů. U zdravých jedinců to může fungovat. Někdy však mohou jedinci s nedostatkem bílkovin vyžadovat rychlou produkci kolagenu. V tomto případě se stávají užitečnými kolagenové doplňky.

Jste skeptičtí ohledně suplementace kolagenem?

Tady je několik výhod, které vám možná pomohou změnit názor.

Přínosy pro pacienty s artritidou: Studie uvádějí, že kolagenové doplňky zlepšují osteoartrózu kolenního kloubu pomocí kolagenu typu II. Stejně tak podávání kolagenu typu II pacientům s revmatoidní artritidou mělo pozitivní výsledky se zanedbatelnými vedlejšími účinky.

Zlepšuje sportovní výkon: Kolagenový hydrolyzát může přispět ke snížení bolesti kloubů způsobené aktivitou, a tím zlepšit výkonnost sportovců. Může být užitečný pro udržení zdravých kloubů.

Snižuje viditelné známky stárnutí: Kolagenové doplňky mohou snížit viditelné známky stárnutí, jako jsou vrásky, a také zvýšit hustotu kolagenu a pevnost pokožky. Podle jedné studie přineslo tyto výsledky užívání 50 ml kolagenového doplňku sestávajícího z hydrolyzovaného kolagenu, kyseliny hyaluronové, vitamínů a minerálů.

Zvyšuje svalovou sílu: U starších mužů se sarkopenií (stav, který způsobuje nízkou svalovou hmotu a nízkou svalovou sílu nebo fyzickou výkonnost) může doplňování kolagenu spolu s odporovými cvičeními zlepšit složení těla a zvýšit svalovou hmotu.

Je však užívání kolagenových doplňků nejlepším způsobem, jak zvýšit produkci kolagenu? Odpověď zní ne. Většina zdravotníků doporučuje doplňky stravy pouze v případě, že nedostatek kolagenu nelze řešit konzumací potravin bohatých na kolagen. Někteří se mohou setkat i s drobnými vedlejšími účinky, jako je snížená chuť k jídlu nebo alergická reakce na doplňky stravy. Z tohoto důvodu je vždy lepší držet se přírodních zdrojů kolagenu, jako jsou ryby, které obsahují omega-3 mastné kyseliny. Zelená listová zelenina, jako je špenát a kapusta, které obsahují antioxidanty. Zelenina, jako je mrkev a sladké brambory, které obsahují vitamín A. Potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou citrusové plody, například pomeranče. A dokonce i zelenina, jako jsou červené papriky a brokolice.