Zdraví

Příčiny osteoporózy a úbytku kostní hmoty, které musíte znát

Úbytek kostní hmoty je sám o sobě přirozeným jevem. Vaše kosti jsou tvořeny kolagenem, vláknitou bílkovinou, která tvoří měkkou kostru, a minerálem fosforečnanem vápenatým, který kostru zpevňuje a dodává jí pevnost. Kosti však nejsou trvalou součástí. Stejně jako všechny živé tkáně se mění. Když vaše tělo potřebuje minerály, jako je vápník, speciální typ buněk zvaných osteoklasty rozkládá kosti, aby se minerály uvolnily – tento proces se nazývá kostní resorpce. V průběhu života tedy tělo staré kosti znovu vstřebává a vytváří nové. Každých 10 let je vaše kostra kompletně nahrazena zcela novými kostmi.

Všichni tedy můžeme s věkem očekávat určitý úbytek kostní hmoty. U některých lidí však dochází k úbytku kostní hmoty rychleji, než je běžné. Časem to může vést ke slabým křehkým kostem se zvýšeným rizikem zlomenin, což je stav známý jako osteoporóza. U některých pacientů mohou být kosti tak křehké, že i kýchnutí nebo zakašlání stačí k tomu, aby došlo ke zlomenině žeber. A některé zlomeniny, zejména ty, které se vyskytnou v kyčli, vás mohou dokonce trvale invalidizovat.

Znepokojující je, že osteoporóza není neobvyklý problém. Ve skutečnosti miliony lidí osteoporózou buď trpí, nebo jsou jí ve zvýšené míře ohroženi, protože mají nízkou kostní hmotu. Existuje však důvod, proč se uklidnit. Zatímco v minulosti se mělo za to, že toto onemocnění je nevyhnutelnou součástí stárnutí, odborníci se nyní domnívají, že kontrola faktorů, které zvyšují riziko, může osteoporóze do značné míry zabránit. Podívejme se tedy na faktory, které mohou toto onemocnění způsobit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Stárnutí

Každý den kostní tkáň v kostech přibývá a ubývá. Během dětství, dospívání a rané dospělosti je rychlost, jakou se nová tkáň ukládá, vyšší než rychlost, jakou se odbourává. Vaše kosti se tak stávají hustšími a pevnějšími až do konce 20. let, kdy dosáhnete maximální kostní hmoty. S přibývajícím věkem však rychlost odbourávání kostní tkáně začíná převyšovat rychlost její tvorby. Přibližně od 35 let tak začínáte pomalu ztrácet hustotu kostí. To se stává každému z nás, ale některé faktory mohou zvýšit pravděpodobnost zrychleného úbytku kostní hmoty a způsobit, že budete náchylní k osteoporóze. Významným faktorem je samozřejmě věk – vyšší riziko osteoporózy hrozí ženám nad 50 let a mužům nad 70 let.

Špatná strava

Pro minimalizaci úbytku kostní hmoty je důležitá vyvážená strava bohatá na ovoce a zeleninu a obsahující dostatečné množství vápníku, vitaminu D, vitaminu K a kalorií. Zvláště důležitý je vápník a vitamin D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku.

Ve věku od 9 do 18 let, kdy si tělo vytváří zásoby tohoto důležitého minerálu, potřebujete 1300 mg vápníku denně. Dospělí potřebují 1000 mg denně. Přibližně 1200 mg denně se doporučuje od 51 let u žen a po 70 roce u mužů. Pokud jde o vitamin D, dospělí muži a ženy potřebují 600 IU tohoto vitaminu denně a po 70 roce 800 IU.

Co dělat: Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vápník, jako je zelená listová zelenina, mléko a sójové boby. Co se týče vitaminu D, váš organismus si tento vitamin může vytvořit, když jste vystaveni slunečnímu záření. Protože však nadměrné vystavování se slunečnímu záření může způsobit problémy, jako je předčasné stárnutí kůže a rakovina kůže, možná byste se měli spolehnout i na zdroje vitaminu D ve stravě. Rybí oleje a tučné ryby vám mohou dodat vitamin D. Mnoho potravin, jako jsou obiloviny a mléko, je tímto vitaminem také obohaceno.

Příliš mnoho vitaminu A

Vitamin A je sice důležitý pro růst kostí, ale výzkumy ukazují, že nadměrná konzumace vitaminu A, zejména retinolu, může zvýšit riziko osteoporózy. Proč k tomu dochází? Příliš mnoho vitaminu A způsobuje zvýšení počtu osteoklastů v těle. Tyto buňky jsou známé tím, že odbourávají kosti. Nadměrné užívání vitaminu A může také narušit činnost vitaminu D, který je potřebný pro zachování kostí.

Co dělat: Doporučuje se nekonzumovat bohaté zdroje vitaminu A, jako jsou játra, častěji než jednou týdně. A lidem s vysokým rizikem osteoporózy – například starším lidem nebo ženám po menopauze – se doporučuje omezit spotřebu retinolu na 1,5 mg denně. Ve skutečnosti se před užíváním jakýchkoli doplňků stravy poraďte se svým lékařem.

Nízká hladina pohlavních hormonů

Nízké hladiny ženského hormonu estrogenu u žen a mužského hormonu testosteronu u mužů jsou spojeny s vyšším rizikem osteoporózy. Víme, že estrogen vyvolává buněčnou smrt osteoklastů, buněk, které rozkládají kost, aby uvolněné aminokyseliny a minerály mohly být využity jinde v těle.

Mechanismus, jakým testosteron působí, je stále poněkud nejasný. Víme však, že se metabolizuje na estrogen známý jako estradiol a že to je přinejmenším částečně zodpovědné za jeho vlastnosti chránící kosti.

U žen způsobuje menopauza prudký pokles hladiny estrogenu. Nejčastějším příznakem, který ukazuje na nedostatek estrogenu u žen před menopauzou, je absence menstruace. Nepravidelná nebo vynechaná menstruace může být také způsobena kombinací intenzivního cvičení a nízkého příjmu kalorií, které mohou narušit hladinu hormonů. K tomu mohou být náchylné ženy, které nadměrně cvičí a drží diety, například profesionálky jako baletky nebo maratonské běžkyně.

U mužů může hrát roli při vzniku osteoporózy nízká hladina testosteronu. Nadměrná konzumace alkoholu nebo užívání některých steroidních léků může u mužů způsobit hormonální nerovnováhu.

Co máte dělat: V některých případech může být doporučena hormonální substituční léčba. Tato léčba však není bez rizika. Například se má za to, že estrogenová substituční terapie zvyšuje riziko rakoviny prsu, mrtvice a srdečních onemocnění, zatímco testosteronová substituční terapie může být spojena s kardiovaskulárními onemocněními. Váš lékař vám pomůže vyhodnotit přínosy a rizika spojená s hormonální substituční léčbou.

Odpočinek na lůžku nebo nečinnost

Fyzická aktivita nejenže buduje svaly, ale posiluje také kosti. A pokud nemáte dostatek pohybu nebo procházíte dlouhým obdobím nečinnosti – například jste-li upoutána na lůžko – může se zvýšit rychlost, s jakou dochází k úbytku kostní hmoty.

Co dělat: Buďte aktivní. Za nejlepší pro vaše kosti se považují cviky se zátěží, při kterých pracujete proti gravitaci. Příkladem je chůze, běh, turistika, chůze do schodů, zvedání činek, tenis a tanec.

Zdravá osoba, která se podrobí odpočinku na lůžku, může obnovit hustotu kostí tím, že obnoví cvičení se zátěží. Pokud lidé nejsou schopni obnovit tyto aktivity, může jim pomoci užívání léků určených k léčbě osteoporózy a také řešení dalších faktorů, které zvyšují riziko osteoporózy.

Kouření

Kouření neničí jen srdce a plíce, ale může také oslabovat kosti. Různé studie ukazují, že kouření zvyšuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy. Důvodem může být i to, že kouření může snižovat produkci estrogenu v těle.

Co dělat: Online programy, svépomocné příručky a poradenství vám mohou pomoci přestat kouřit. Studie také ukazují, že užívání léků, které snižují abstinenční příznaky a vaši touhu kouřit, může zdvojnásobit vaše šance, že se tohoto zlozvyku zbavíte. Jedním z běžných příkladů je náhradní nikotinová terapie, při níž užíváte malé dávky nikotinu, abyste se vypořádali s odvykáním.

Nadměrná konzumace alkoholu

Obvyklá konzumace nadměrného množství alkoholu může výrazně zvýšit riziko osteoporózy. Nadměrné pití alkoholu nejenže narušuje rovnováhu vápníku v těle, ale může mít také nepříznivý vliv na hormony a vitaminy chránící kosti.

Co dělat: Pokud pijete alkohol, omezte jeho konzumaci na mírnou míru. Mírné množství alkoholu je definováno jako 1 sklenička za den u žen a 2 skleničky u mužů. Přičemž jedna sklenička znamená přibližně 500 mililitrů piva a 200 mililitrů vína.

Nadměrná konzumace kofeinu

I když vám ranní šálek kávy může poskytnout tolik potřebnou injekci, která vám pomůže přežít den, nadměrné množství kofeinu může přispět k úbytku kostní hmoty. Důvodem může být to, že kofein může potenciálně ovlivnit životaschopnost osteoblastů – buněk, které vytvářejí kost jako reakci na mechanický stres a růstové faktory.

Co dělat: Bylo zjištěno, že konzumace více než 3 šálků kávy denně je rizikovým faktorem osteoporózy, odborníci doporučují omezit konzumaci kofeinu na 400 mg denně. Těhotným ženám se doporučuje vyhnout se kofeinu úplně nebo omezit jeho příjem na 300 mg za den. Šálek kávy o objemu 200 mililitrů obsahuje 95 až 200 mg kofeinu.

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy, jako je mentální anorexie a bulimie, mohou způsobit nedostatek živin, který má nepříznivý vliv na vaše kosti. Mohou také způsobit hormonální nerovnováhu – nedostatek estrogenu nebo testosteronu nebo zvýšení kortizolu -, což má nepříznivý vliv na vaše kosti. Porucha příjmu potravy může také způsobit hormonální nerovnováhu – nedostatek estrogenu nebo testosteronu nebo zvýšení kortizolu – což zvyšuje pravděpodobnost úbytku vašich kostí.

Co dělat: K léčbě poruch příjmu potravy lze použít dietní poradenství, které vám pomůže dodržovat zdravou stravu, kognitivně-behaviorální terapii, která pomáhá identifikovat a změnit nevhodné vzorce myšlení a chování, a léky.

Nízký index tělesné hmotnosti (BMI)

Pokud je váš index tělesné hmotnosti 19 nebo nižší, máte vyšší riziko osteoporózy. Index tělesné hmotnosti je měřítkem vaší hmotnosti. Můžete jej vypočítat vydělením své hmotnosti v kilogramech druhou mocninou své výšky v metrech.

Co dělat: Pokud je váš index tělesné hmotnosti nízký, snažte se postupně přibírat na váze. Nespoléhejte se však na potraviny, jako jsou sladké nápoje nebo zákusky, které mohou mít vysoký obsah cukru a nasycených tuků a v konečném důsledku poškozují vaše zdraví. Místo toho se zaměřte na zdravou vyváženou stravu s větším množstvím kalorií. Dbejte na to, abyste do svého jídelníčku zařadili celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu, nenasycené oleje a luštěniny, vejce, maso a další zdroje bílkovin.

Některé léky

Některé léky včetně těch, které se používají k léčbě rakoviny prsu, rakoviny prostaty, epilepsie a záchvatů, mohou způsobovat úbytek kostní hmoty. Stejně tak může působit dlouhodobé užívání některých steroidních léků.

Co dělat: Zjistěte u svého lékaře, zda některé léky, které užíváte, nemohou být škodlivé pro zdraví vašich kostí. Lékař vám také může v některých případech navrhnout bezpečnější alternativy.

Revmatoidní artritida

Různá onemocnění mohou zvyšovat riziko osteoporózy. Revmatoidní artritida je jedním z takových autoimunitních onemocnění charakterizovaných zánětem ve vašich kloubech a okolních tkáních. Tyto zanícené tkáně mohou uvolňovat enzymy, které opotřebovávají okolní kosti a chrupavky. Lidé s tímto onemocněním pociťují ztuhlost a bolest kloubů a také únavu. A časem může dojít i k deformaci kloubů. Bolest a ztráta funkce kloubů mohou také vést k nečinnosti, což může dále zvyšovat riziko osteoporózy.

Předpokládá se, že s revmatoidní artritidou souvisí hormonální nerovnováha, infekce, geny a kouření. Možnosti léčby mohou zahrnovat fyzikální terapii, léky, cvičení a také chirurgický zákrok.

Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin je ztráta funkce ledvin v průběhu času. Ledviny hrají důležitou roli při udržování zdravých kostí. Pomáhají udržovat rovnováhu hladiny vápníku a fosforu. A přeměňují vitamin D z potravy na kalcitriol, aktivní formu vitaminu D, kterou tělo využívá. Vysoký krevní tlak a cukrovka jsou nejčastějšími příčinami chronického onemocnění ledvin.

Ke ztrátě funkce ledvin dochází pomalu a mezi počáteční příznaky může patřit ztráta chuti k jídlu, únava, bolesti hlavy, svědění a suchost kůže, úbytek hmotnosti a nevolnost. Se zhoršující se funkcí ledvin si můžete všimnout abnormálně světlé nebo tmavé kůže, bolesti kostí, krve ve stolici, snadné tvorby modřin, otoků nebo necitlivosti rukou a nohou, ospalosti, nadměrné žízně atd. Kontrola krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a cholesterolu může pomoci zpomalit poškození ledvin. S postupujícím onemocněním můžete potřebovat dialýzu nebo transplantaci ledviny.

Nadměrná činnost příštítných tělísek

Příštítná tělíska produkují hormon známý jako parathormon, který pomáhá kontrolovat hladinu vápníku, vitaminu D a fosforu v krvi a kostech. Příznaky pozorované u tohoto onemocnění jsou většinou způsobeny poškozením, které je důsledkem vysoké hladiny vápníku v krvi nebo ztráty vápníku z kostí. Mohou zahrnovat bolest kostí, únavu, zvýšené močení, ledvinové kameny, deprese, ztrátu chuti k jídlu a nevolnost. Léčba může zahrnovat zvýšení konzumace tekutin, aby se zabránilo vzniku ledvinových kamenů, estrogenovou terapii, doplňky vitaminu D, nebo chirurgické odstranění nadměrně aktivních žláz.

Hypertyreóza

Hypertyreóza je stav, kdy štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Vysoká hladina hormonu štítné žlázy tyroxinu může způsobovat rychlejší úbytek kostní hmoty.

Pokud trpíte tímto onemocněním, můžete pociťovat příznaky, jako je úzkost, problémy se spánkem, únava, úbytek hmotnosti a otoky na krku. Léčba může zahrnovat léky, chirurgický zákrok nebo léčbu radiojodem, která využívá ozařování.

Problémy s malabsorpcí

Různé stavy, které brání správnému vstřebávání živin vaším tělem, mohou také vést k úbytku kostní hmoty. Příkladem je celiakie, cystická fibróza a Crohnova choroba, stejně jako operace žaludečního bypassu za účelem snížení hmotnosti.

Osteoporóza může způsobit také ztrátu zubů

Osteoporóza může mít vliv i na další oblast, která vás s přibývajícím věkem trápí – na zdraví vašich zubů. Výzkum naznačuje, že existuje souvislost mezi osteoporózou a úbytkem kostní hmoty v čelistech. Kost v čelistech ukotvuje zuby, a když se stane křehčí, může dojít ke ztrátě zubů. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že u žen s osteoporózou je třikrát vyšší pravděpodobnost ztráty zubů než u žen bez tohoto onemocnění. I když další výzkum určí, zda léčba osteoporózy může prospět kostem v čelistech, vědci se zdají být v tomto ohledu optimističtí.