Zdraví

Jak moc je důležitá hormonální rovnováha pro naše zdraví

Hormonální nerovnováha je narušení rovnováhy jednotlivých hormonů, jako je například estrogen, testosteron nebo adrenalin. Pokud chceme udělat maximum pro své zdraví, tak si musíme uvědomit, že hormonální rovnováha je jedním z nejdůležitějších aspektů správného fungování organismu.

Hormonální nerovnováha postihuje mnoho milionů lidí na celém světě, a to v podobě běžných poruch, jako je cukrovka, poruchy štítné žlázy, menstruační nepravidelnosti, neplodnost, nízká hladina testosteronu a dominance estrogenů.

Mezi příznaky patří pocit úzkosti, únavy, podrážděnosti, přibývání nebo ubývání na váze, špatný spánek a změny v sexuálním apetitu, soustředění a chuti k jídlu.

Mezi příčiny hormonální nerovnováhy patří špatný stav střev, záněty, velké množství stresu, genetická náchylnost a toxicita.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Níže se dozvíte jak přirozeně vyvážit hormony.

Vyměňte sacharidy za zdravé tuky

Mezi potraviny, které vyrovnávají hormonální rovnováhu, patří řada potravin obsahujících tuky, které poskytují mastné kyseliny s krátkým, středním a dlouhým řetězcem. Vaše tělo potřebuje k tvorbě hormonů různé druhy tuků, včetně nasycených tuků a cholesterolu.

Tyto základní tuky jsou nejen základními stavebními kameny pro tvorbu hormonů, ale také udržují nízkou hladinu zánětu, podporují metabolismus a hubnutí.

Zdravé tuky mají opačný účinek než rafinované sacharidy, které vedou k zánětům a mohou narušit rovnováhu vašich hormonů.

Mezi mé čtyři oblíbené zdroje zdravých tuků s protizánětlivým účinkem patří:

kokosový olej, avokádo, maso krmené čerstvou trávou a losos ulovený ve volné přírodě.

Využití kokosového oleje je nepřeberné – například kokosový olej (nebo smetana/mléko) má přirozené antibakteriální a tuk spalující účinky.
Mezi výhody avokáda patří zlepšení zdraví srdce, snížení zánětů, regulace chuti k jídlu a přispění k dennímu příjmu vlákniny a živin, jako je draslík.
Výživové hodnoty lososa jsou také působivé: je to jeden z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin, o kterých je známo, že snižují záněty a pomáhají při kognitivních funkcích. Omega-3 mastné kyseliny jsou významnou součástí membrán mozkových buněk a jsou důležité pro komunikaci mezi buňkami v mozku. Výzkumy ukazují, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají chránit před úbytkem neuronů v hipokampu a snižují prozánětlivé reakce.

Jaké potraviny způsobují hormonální nerovnováhu? Nejlepší je omezit nebo se vyhnout přidanému cukru, zpracovaným sacharidům a rafinovaným rostlinným/semenným olejům.

Zde je pravidlo: Vyhýbejte se olejům s vysokým obsahem omega-6 tuků (světlicový, slunečnicový, kukuřičný, bavlníkový, řepkový, sójový a arašídový) a místo nich si dopřejte bohaté zdroje přírodních omega-3 tuků (volně žijící ryby, lněné semínko, chia semínka, vlašské ořechy a živočišné produkty krmené trávou).

Existuje typ omega-6 tuku, který byste měli do svého jídelníčku zařadit a který se nazývá GLA. GLA (kyselinu gama-linolovou) lze přijímat ve formě doplňků stravy pomocí oleje z pupalky dvouleté nebo brutnákového oleje a nachází se také v konopných semínkách. Studie ukazují, že doplňování GLA může podpořit zdravou hladinu progesteronu.

Doplňky k vyplnění nutričních mezer

I když je zdravá strava klíčová pro všechny aspekty zdraví, někdy je nutné doplnit ji, aby se zaplnily nutriční mezery, které mohou vést k hormonální nerovnováze.

Zde jsou hlavní doplňky stravy, na které je třeba se zaměřit, abyste dosáhli rovnováhy hormonů:

Olej z pupalky dvouleté: Olej z pupalky dvouleté obsahuje omega-6 mastné kyseliny, jako jsou LA a GLA, které podporují celkovou hormonální funkci. Doplnění pupalkového oleje může pomoci zmírnit předmenstruační a PCOS příznaky. Pomáhá také vytvářet zdravé prostředí pro početí.

Vitamin D: Jaké vitaminy je nejlepší užívat při hormonální nerovnováze? Vitamin D je rozhodně jedním z nich, protože se v těle chová téměř jako hormon a má důležitý vliv na udržení nízké hladiny zánětu. Proto lidé, kteří žijí v tmavých oblastech, často trpí sezónními depresemi a dalšími zdravotními problémy, pokud nedoplňují vitamín D. Sluneční svit je skutečně nejlepší způsob, jak optimalizovat hladinu vitamínu D, protože vaše holá kůže si skutečně sama vytváří vitamín D, když je vystavena i malému množství přímého slunečního záření. Většina lidí by měla denně doplňovat přibližně 2 000-5 000 IU vitaminu D3, pokud žijí v tmavých oblastech, v zimě a ve dnech, kdy nejsou na slunci.

Vývar z kostí: Vývar z kostí zklidňuje trávicí systém a dodává tělu živiny, které se snadno vstřebávají. Konzumace vývaru z kostí nebo proteinového prášku z vývaru z kostí je pro vaše zdraví obzvláště prospěšná, protože obsahuje léčivé látky, jako je kolagen, prolin, glycin a glutamin, které mají prášek na posílení celkového zdraví.

Probiotika: Probiotika jsou zdravé bakterie, které skutečně mohou zlepšit produkci a regulaci klíčových hormonů, jako je inzulin, ghrelin a leptin. Mohou také pomoci při opravě střevní sliznice, což zase může vyrovnat vaše hormony. Když nestrávené částice potravy, jako je například lepek, proniknou střevem do krevního oběhu, způsobují choroboplodný zánět, který ovlivňuje celé tělo – zejména žlázy, jako je štítná žláza, která je na zvýšený zánět velmi náchylná. Většina lidí s nepropustnými střevy má ve střevech nedostatek probiotik. Chcete-li přijímat více probiotik, můžete do svého jídelníčku přidat fermentované potraviny (např. jogurt, kefír, kysané zelí atd.) a užívat doplňky stravy v podobě probiotických kapslí.

Adaptogenní byliny: Adaptogenní byliny jsou jedinečnou skupinou léčivých rostlin, které podporují hormonální rovnováhu a chrání tělo před nejrůznějšími chorobami, včetně těch, které jsou způsobeny nadměrným stresem. Výzkumy ukazují, že různé adaptogeny – například ashwagandha, medicinální houby, rhodiola a bazalka posvátná – mohou kromě posílení imunitních funkcí a boje proti stresu:

zlepšit funkci štítné žlázy
přirozeně snižovat hladinu cholesterolu
snižovat úzkost a depresi
bojovat proti degeneraci mozkových buněk
stabilizovat hladinu cukru a inzulínu v krvi
podpořit funkce nadledvinek

Zejména ašvaganda může být velmi účinná při vyrovnávání hormonů. Prospívá funkci štítné žlázy, protože podporuje odstraňování volných radikálů, které způsobují poškození buněk. Ašvagandu lze použít na podporu pomalé nebo nadměrné činnosti štítné žlázy a může také pomoci překonat únavu nadledvinek. Vaše nadledvinky mohou být přetížené, když zažíváte příliš mnoho emocionálního, fyzického nebo duševního stresu, což vede k narušení hormonů, jako je adrenalin, kortizol a progesteron.

Bazalka posvátná, která je známá také pod názvem tulsi, pomáhá regulovat hladinu kortizolu, čímž působí jako přírodní lék proti úzkosti a emočnímu stresu. Studie ukazují, že bazalka posvátná může také chránit vaše orgány a tkáně před chemickým stresem ze znečišťujících látek a těžkých kovů, což jsou další faktory, které mohou vést k hormonální nerovnováze.

Houby: Funkční houby (včetně druhů Turkey Tail, Reishi, Maitake, Shiitake, Lion’s Mane, Chaga, White Jelly a Cordyceps) podporují schopnost organismu přizpůsobit se stresu a podporují modulaci imunitního systému. Tyto houby se v tradiční čínské medicíně (TCM) používají již více než 2000 let a jsou plné prospěšných látek, včetně polysacharidů a polysacharidových peptidů, beta glukanů, glykoproteinů a triterpenů, které rovněž podporují zdraví střev, metabolismus a další.

Bylinný hormonální doplněk: Některé doplňky stravy určené na podporu ženských hormonů kombinují funkční houby s adaptogeny a dalšími rostlinnými látkami, které pomáhají podporovat celkovou hormonální rovnováhu. V těchto doplňcích stravy obvykle najdete houbu reishi, bobule cudného stromu, ashwagandhu, kořen černého kohoshe a bobule schizandry, které společně podporují ženské reprodukční zdraví, zdravou hladinu energie, pozitivní myšlení, duševní jasnost, klidný spánek a schopnost organismu zvládat stres.

Řešení emoční nerovnováhy

Podle TCM mají vnitřní emoce přímý vliv na zdraví člověka a řešení emoční nerovnováhy, vnějších faktorů a volby životního stylu může pomoci předcházet zdravotním potížím spojeným s hormonální nerovnováhou.

Lékaři TCM se domnívají, že emoce strachu způsobují onemocnění reprodukčních orgánů, ledvin a nadledvinek a ovlivňují hladinu kortizolu. To může vést k závažným stavům, jako je PCOS a neplodnost. Emoce frustrace, netrpělivosti a neodpuštění způsobují onemocnění vašich jater, což může vést k nerovnováze estrogenů. A emoce obav a úzkosti mohou způsobit problémy s hladinou inzulínu, což pak může ovlivnit několik hormonů.

Důležitou součástí přirozené rovnováhy vašich hormonů je řešení jakékoli emoční nerovnováhy, se kterou se potýkáte. Toho můžete dosáhnout snížením hladiny stresu, osobní reflexí a věnováním času sami sobě. Velmi prospěšné může být praktikování meditace nebo léčivé modlitby, stejně jako hluboká dechová cvičení, pobyt na čerstvém vzduchu a každodenní cvičení. Terapie tradiční čínské medicíny, jako je akupunktura a masáže, mohou také pomoci zlepšit hormonální rovnováhu, bojovat proti stresu a zlepšit průtok krve.

Použití některých esenciálních olejů

Pro přirozenou rovnováhu hormonů je důležité, abyste eliminovali toxiny ve svém těle tím, že se vyhnete běžným produktům péče o tělo, které jsou vyrobeny z potenciálně škodlivých chemikálií včetně DEA, parabenů, propylenglykolu a laurylsulfátu sodného. Lepší alternativou je používat přírodní produkty vyrobené ze složek, jako jsou esenciální oleje, kokosový olej, bambucké máslo a ricinový olej.

Chcete-li nahradit toxické výrobky pro péči o tělo a čisticí prostředky, používejte tyto hormonálně vyrovnávající esenciální oleje:

Šalvěj muškátová: Šalvěj muškátová pomáhá vyrovnávat hladinu estrogenů, protože obsahuje přírodní fytoestrogeny. Lze ji použít k regulaci menstruačního cyklu, zmírnění příznaků PMS, léčbě neplodnosti a PCOS, a dokonce ke snížení pravděpodobnosti vzniku rakoviny dělohy a vaječníků. Slouží také jako přírodní prostředek proti emoční nerovnováze, jako jsou deprese a úzkosti. Rozprašujte doma 3-5 kapek šalvěje muškátové, abyste vyrovnali hladinu hormonů a zmírnili stres. Chcete-li zmírnit křeče a bolesti, vmasírujte 5 kapek šalvěje muškátové s 5 kapkami kokosového oleje do oblasti žaludku a dalších problematických míst.

Fenykl: Bylo zjištěno, že problémy se zdravím střev způsobují autoimunitní reakce, včetně poruch štítné žlázy. Používejte fenyklový esenciální olej k uvolnění těla, zlepšení trávení a zdraví střev, povzbuzení metabolismu a snížení zánětů. Můžete si vetřít 2 kapky fenyklu do oblasti žaludku nebo přidat 1-2 kapky do sklenice teplé vody nebo čaje a užívat jej vnitřně.

Levandule: Levandulový olej podporuje emoční rovnováhu, protože může pomoci při léčbě úzkosti, deprese, náladovosti a stresu. Lze jej také použít na podporu klidného spánku, který pomůže vyrovnat i hladinu hormonů. Rozptylujte doma 5 kapek levandulového oleje, přidejte 5 kapek do teplé vodní lázně nebo aplikujte 3 kapky lokálně na spánky, záda nebo krk či zápěstí.

Santalové dřevo: Esenciální olej ze santalového dřeva lze použít ke zvýšení libida, snížení stresu, podpoře odpočinku, zvýšení duševní čistoty a dokonce i k relaxaci. Silná vůně vyvolává klidné pocity a vede k celkovému snížení stresu, který může vést k hormonální nerovnováze. Inhalujte santalové dřevo přímo z lahvičky, rozptylujte ho doma nebo si naneste 2-3 kapky na zápěstí a spodní část chodidel.

Tymián: Tymiánový olej zlepšuje produkci progesteronu, což pomáhá léčit nebo zmírňovat zdravotní problémy, jako je neplodnost, PCOS, menopauza, deprese, myomy, vypadávání vlasů a nespavost. Chcete-li přirozeně vyrovnat hormony, přidejte 2 kapky tymiánového oleje do teplé vodní lázně nebo si 2-3 kapky se stejným dílem kokosového oleje vetřete do oblasti břicha.

Pozor na léky a antikoncepci

Jste si vědomi vedlejších účinků svých léků? Některé z nich mohou narušit vaši hormonální rovnováhu, což vede k vedlejším účinkům, jako je únava, změny chuti k jídlu, změna spánku, nízké libido, smutek a dokonce deprese.

Mezi léky, které mohou narušit vaši hormonální rovnováhu, patří kortikosteroidy, stimulancia, statiny, agonisté dopaminu, rexinoidy a glukokortikoidy. Dávejte si pozor na své léky, poraďte se se svým lékařem o vedlejších účincích a zkoumejte přírodní alternativy, kdykoli je to možné.

Antikoncepce je dalším nebezpečným lékem, který mění hladiny hormonů. „Pilulka“ je typ hormonální terapie, která zvyšuje hladinu estrogenu na tak nebezpečné hodnoty, že může způsobit mnoho komplikací. Nemohu vás dostatečně důrazně vyzvat, abyste přestala pilulku užívat, zejména s ohledem na to, že existuje mnoho jiných (bezpečnějších) způsobů, jak zabránit otěhotnění. Studie ukazují, že zdravotní rizika jejich užívání, zejména dlouhodobého, mohou zahrnovat problémy jako například:

Průlomové krvácení mezi cykly
Zvýšené riziko děložního krvácení, srážení krve, srdečního infarktu a mrtvice.
Migrény
Zvýšený krevní tlak
Přibývání na váze
Bolesti zad
Změny nálady
Nevolnost
Nezhoubné nádory jater
Citlivost prsou

Více spánku pro hormonální rovnováhu

Pokud každou noc nespíte 7-8 hodin, tak svému tělu nijak neprospíváte. Nedostatek spánku nebo narušení přirozeného cirkadiánního rytmu může být jedním z nejhorších návyků, které přispívají k hormonální nerovnováze.

Jak to? Protože vaše hormony pracují podle určitého rozvrhu! Příkladem může být například Kortizol, hlavní „stresový hormon“, který se reguluje o půlnoci. Lidé, kteří chodí pozdě spát, si proto nikdy skutečně neodpočinou od své sympatické stresové reakce „útěk/boj“.

Nedostatek spánku, dlouhodobé užívání kortikosteroidů a chronický stres jsou tři z největších faktorů, které přispívají k vysoké hladině kortizolu. Zpráva zveřejněná v časopise Indian Journal of Endocrinology and Metabolism uvádí, že „stres může vést ke změnám sérové hladiny mnoha hormonů včetně glukokortikoidů, katecholaminů, růstového hormonu a prolaktinu“.

Spánek pomáhá udržovat stresové hormony v rovnováze, dodává energii a umožňuje tělu řádně se zotavit. Nadměrný stres a špatný spánek jsou spojeny s vyšší hladinou ranního kortizolu, sníženou imunitou, problémy s pracovní výkonností a vyšší náchylností k úzkosti, přibývání na váze a depresím. Chcete-li maximalizovat funkci hormonů, snažte se v ideálním případě chodit spát před 22. hodinou a co nejvíce dodržovat pravidelný cyklus spánku a bdění.