Zahrada

Tipy jak snížit účet za vodu při zalévání trávníku a zahrady

Pravidelné zalévání trávníku a zahrady není zrovna levnou záležitosti, ale existují možnosti a způsoby, jak co nejvíce snížit účet za vodu. Všechny rostliny na vaši zahradě potřebují vodu, a to zejména v létě. Díky několika jednoduchým úpravám je však můžete dobře a dostatečně zavlažovat, a zároveň ušetřit nějaké peníze.

Ať už se snažíte pěstovat vlastní potraviny, nebo máte rádi, když vám zahradu, verandu nebo balkon zkrášlují barevné květiny, možná jste si všimli, že s přibývajícím létem roste žízeň vašich rostlin – a s ní i váš účet za vodu. Když sečtete, kolik vás zalévání zahrady může stát za celou vegetační sezónu, může jít o stovky až tisíce korun. Existuje však několik snadných způsobů, jak účet za vodu snížit, například minimalizovat plýtvání vodou a zvolit rostliny odolné vůči suchu. Zde se dozvíte, jak můžete při péči o zahradu efektivněji využívat vodu a ušetřit peníze.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Jak zjistit kolik stojí zalévání trávníku a zahrady

Jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit kolik vás stojí zalévání zahrady, je připojit k venkovnímu kohoutku nebo hadici vodoměr na měření spotřeby vody. Podle Bryana McKenzieho, zahradního designéra, odborníka na zahradničení a spoluzakladatele společnosti Bumper Crop Times, stačí „jednou zalít zahradu a poté zaznamenat počet litrů“ zobrazených na měřiči. Pak je čas na trochu jednoduché matematiky. „Vydělte počet litrů 1000 a výsledek vynásobte cenou za 1000 litrů ve vaší oblasti,“ vysvětluje McKenzie. Cenu, kterou si účtuje vaše vodárenská společnost, najdete na předchozím vyúčtování – ta se může značně lišit v závislosti na místě, kde žijete.

A nezapomeňte na nejžíznivější část svého pozemku, a tím je trávník. Chcete-li vypočítat náklady na zavlažování trávníku, „musíte určit celkovou plochu trávníku/zahrady a zjistit, kolik centimetrů vody trávník spotřebuje.“ říká McKenzie.

Jakmile zjistíte, kolik vás stojí jednorázové zavlažování zahrady a trávníku, můžete snadno odhadnout, kolik vás bude stát udržování venkovních rostlin zavlažovaných po celou sezónu. A přestože nelze obejít fakt, že všechny rostliny a trávník potřebují vodu, existuje několik triků a tipů, jak snížit množství vody, které potřebujete k tomu, aby vaše zahrada vzkvétala. Zde je řada jednoduchých způsobů, jak snížit účet za vodu na zahradě.

Mulčujte pro udržení vlhkosti v půdě

Mulčování, ať už dřevní štěpkou, posekanou trávou, slámou nebo směsí organických materiálů slouží na zahradě k mnoha účelům. Mulčování může zabránit prorůstání plevele, který soutěží o stejné živiny jako vaše rostliny. A může chránit kořeny rostlin před extrémně vysokými nebo nízkými teplotami. Mulč však také představuje ochrannou vrstvu, která zabraňuje příliš rychlému vysychání půdy.

„Mulč zastíní půdu a zachová půdní vlhkost,“ říká Angelo Randaci, mistr zahradník a odborník na zahradnictví. „Snižuje odpařování a chrání půdu před vysycháním vlivem horka a silných větrů.“

Přidejte hodně kompostu

Kompost je bohatý organický materiál, který zahradě přináší řadu výhod, například obohacuje půdu o živiny, což pomáhá snižovat potřebu chemických hnojiv. Kvalitní kompost také hraje důležitou roli při zadržování vody v půdě a zabraňuje ztvrdnutí půdy do méně propustných vrstev (tzv. půdní krusta).

Kompost snižuje tvorbu půdní krusty, čímž napomáhá absorpci vody do půdy,“ vysvětluje Randaci. „Přidání kompostu také pomáhá vodě, aby se snadněji pohybovala půdou.“ Kompost můžete přidávat bez ohledu na roční období, ale obzvláště užitečný je v teplejších měsících. „Vysoká schopnost zadržovat vodu pomáhá během letních such a snižuje stres rostlin,“ dodává.

Vědět kdy zalévat

V rušných dnech můžete na zalévání zapomenout, dokud si nevšimnete, že vaše rostliny začínají opadávat. Může se zdát, že není důležité, kdy a jak často zahradu zaléváte, ale načasování může mít velký význam.

Nejlepší je zalévat ráno,“ říká Randaci. „Pokud zaléváte pomocí zavlažovače nebo jiného zařízení, je nejlepší zalévat ráno, aby listy stihly do večera oschnout a předešlo se tak problémům s plísněmi a bakteriemi.“

Zalévání ráno může být komplikované, zejména během týdne v pracovních dnech, takže pokud je lepší volbou večer, je to také možné. „Zalévání večer je v pořádku, pokud se voda aplikuje pouze do kořenové zóny,“ říká Randaci.

Zvolte zavlažovací systém

Spolehlivý zavlažovací systém může být snadným způsobem, jak zajistit, aby vaše zahrada dostávala potřebnou vodu, aniž byste se museli starat o to, zda máte ve svém rozvrhu dostatek času sáhnout po zahradní hadici. Existují různé styly a typy zavlažovacích systémů, například zavlažovače nebo trubky, které umístíte kolem rostlin.

Mikrozavlažování zahrnuje nízkoobjemové využití vody rozprašováním, kapáním, podpovrchovým a bublinkovým zavlažováním,“ vysvětluje Randaci. Pod pojmem „kapková závlaha“ se rozumí proces, při kterém se malé kapičky vody uvolňují v blízkosti kořenů rostliny. „Kapková závlaha je jednou z nejefektivnějších metod zavlažování rostlin, protože voda se dostává přímo ke kořenům a snižuje se odpařování.“ Dodává, že mezi výhody mikrozavlažování patří snížení spotřeby vody, půdní eroze a růstu plevele.

Hloubkové zalévání vodou, ale méně často

Způsob zalévání zahrady může také ovlivnit, jak často bude třeba rostliny zalévat než zvadnou. Jedna z metod zvaná hloubkové zalévání spočívá v pomalém zalévání rostlin po dobu přibližně 15 minut namísto toho, abyste měli trysku hadice puštěnou naplno a zalévali rychle. „Hloubkové zalévání spočívá v tom, že se voda dostane o několik centimetrů hlouběji než ke kořenům rostliny,“ říká Randaci. „Podporuje to růst kořenového systému do hloubky,“ kde má půda tendenci pomaleji vysychat.

Zjištění tohoto způsobu zalévání rostlin může trvat delší dobu, protože existuje mnoho proměnných. Podle Randaciho se „dostat vodu do požadované hloubky bude lišit v závislosti na rostlinách, které pěstujete, ročním období, teplotě, množství vody, které poskytuje příroda, a typu půdy“.

Vybírejte rostliny odolné vůči suchu

Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že ne všechny rostliny potřebují stejné množství vody. Seznámení se s tím, které rostliny dobře rostou v oblasti kde žijete, vám může poskytnout spoustu informací o tom, zda bude mít vaše zahrada neustále žízeň, nebo se bez vody obejde delší dobu.

Rostliny původní pro vaši oblast jsou vždy dobrou volbou, protože budou mít minimální, pokud vůbec nějaké nároky na zalévání,“ říká Randaci. Další možností je hledat specifické druhy, které potřebují málo vody. „Vybírejte okrasné rostliny, které jsou definovány jako ‚s nízkou spotřebou vody‘ nebo ‚odolné vůči suchu‘,“ říká Randaci. Znalost toho, kolik nebo jak málo vody potřebují jednotlivé rostliny, aby se jim dařilo, může mít velký vliv na jejich růst i na váš účet za vodu.

Podle Watersense, partnerského programu EPA, Agentury pro ochranu životního prostředí, nepotřebují původní rostliny po první vegetační sezóně na vaší zahradě mnoho nebo vůbec žádnou vodu kromě typických srážek.

Většině původních rostlin stačí občasné dešťové srážky a mohou vyžadovat ruční zalévání pouze v období sucha,“ říká McKenzie.

Sbírejte dešťovou vodu

Další možností, kterou je třeba zvážit, je pořízení systému na odvod dešťové vody, který vám umožní sbírat dešťovou vodu ze střechy a okapů. Dešťová voda se pak ukládá do sudu nebo nádoby a používá se v době, kdy je dešťových srážek málo nebo žádné. „Sběr dešťové vody je dobrý nápad, protože je to bezplatný a čistý zdroj vody,“ říká Randaci. Protože déšť padá přímo z nebe, aniž by procházel trubkami nebo filtračními systémy, není do něj přidáván žádný chlór, takže je ideální pro vaše rostliny.

Přístup k dešťové vodě a její využití na zahradě také snižuje vaši závislost na městské vodě. A samozřejmě zároveň šetří vaše výdaje na zalévání trávníku a zahrady.