Zahrada

Běžní škůdci na zahradě a tipy jak se jich rychle zbavit

Škůdci na vaší zahradě vám zcela určitě neudělají zrovna radost, když se snažíte mít tu nejkrásnější zahradu v okolí. Samozřejmě, vaše zahrada je součástí přírody, ale i přesto na ní nemusíte mít různé škůdce, kteří likvidují vše na čem vám záleží. Když vám škůdci začnou požírat rostliny, použijte tyto tipy, abyste zjistili, který otravný živočich způsobuje problém, a použijte nejlepší metody ochrany.

Vaše zahrada je domovem tvorů, kteří přinášejí užitek a některých, kteří tak užiteční nejsou, stejně jako každé prostředí v přírodě. Většinou ti užiteční, jako jsou opylovači a dravý hmyz, drží ničivé škůdce na uzdě. Někdy se však rovnováha změní a rostlina může utrpět takové škody, že budete muset zakročit. Naštěstí se s většinou zahradních škůdců lze vypořádat pomocí netoxických metod, jako je ruční sběr většího hmyzu nebo jeho likvidace silným postřikem vody. Způsob řešení problému závisí na tom, jaký hmyz způsobuje škody. Zde se dozvíte, jak můžete rozpoznat a potlačit některé z nejběžnějších zahradních škůdců.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Mšice jsou známí škůdci

Jak vypadají: Mšice mohou být drobné, hruškovité a s měkkým tělem, žluté, bílé, červené nebo černé a mohou být okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice v bílé bavlněné formě dává přednost ovocným stromům.

Poškození rostlin: Mšice se obvykle shlukují na křehkých nových porostech rostlin, kde sají šťávu a způsobují deformace listů a květů. Ačkoli může být překvapivé, že se jich na stonku rostliny shlukují stovky, málokdy způsobí takové škody, aby rostlinu zahubily. Pokud nenapadají velké zemědělské plodiny, nejsou obvykle důvodem k velkým obavám.

Metoda ochrany proti škůdcům: Silným postřikem vody z hadice je lze z rostlin odstranit nebo napadený stonek odříznout a rozdrtit na zemi. Funguje i postřik insekticidním mýdlem, ale místo rostliny, kde se živili, bude při růstu stále vykazovat určité deformace. Larvy berušek a krajníků (obojí užitečný hmyz) mohou pomoci dostat mšice pod kontrolu. Mějte na paměti, že jakákoli metoda použitá k potlačení nebo zničení mšic ovlivní i užitečný hmyz, který se jimi živí.

Housenky a červci

Jak vypadají: Housenky (někdy nazývané červci) jsou larvální stádia molů a motýlů, což je složitější, protože mnohé z nich se promění v opylovače, které vaše zahrada a krajina potřebuje. A kdo by neměl rád motýly, že?

Poškození rostlin: Housenky a červci se živí rostlinami, konzumují listy a stonky.

Metoda ochrany proti škůdcům: Pokud neničí rostliny, kterými se živí, lze larvy nechat na pokoji – v případě potřeby je ručně vybírejte. Pomoci mohou přirození predátoři, například ptáci – denně osvěžujte vodu v ptačí vaničce, abyste okřídlené návštěvníky přilákali na zahradu. Přirozeně se vyskytující parazité, jako jsou některé drobné vosičky, které napadají housenky – jako důkaz jejich přítomnosti hledejte malá bílá vajíčka na hřbetě housenek. Kladení vajíček motýly zabráníte použitím plovoucích krytů na řádky přes mladé rostliny, ale nezapomeňte kryty odstranit, jakmile zelenina začne kvést, aby mohla být opylena. Polévání biologickým insekticidem Bt (Bacillus thuringiensis) je neškodné pro lidi, zvířata i dospělý hmyz, ale velmi úspěšné pro ochranu plodin, jako je brokolice a zelí, před housenkami.

Brouci blešivci

Jak vypadají: Drobní černí nebo šedí broučci jsou dlouzí méně než půl centimetru a při vyrušení odskakují jako blechy nebo cvrčci.

Poškození rostlin: Mnoho roztroušených důlků, nebo malých roztřepených otvorů v listech, které se obvykle objevují na jaře a na začátku léta.

Metoda ochrany proti škůdcům: Chraňte mladé sazenice pomocí plovoucího krytu, dokud rostliny nezačnou kvést. Starší rostliny rychle rostoucí v horkém počasí často trpí okusem blešivci jen málo. Žluté lepové pasti přilákají blešivce. Pokud není napadení silné, mohou zdravé rostliny přežít určité poškození blešivci. Jejich přirození predátoři, zejména parazitické vosy, často udržují populaci na nízké úrovni. Chcete-li přilákat drobné parazitické vosičky bez žihadel, pěstujte jejich oblíbené nektarodárné rostliny, jako je sladká alysa, kopr, fenykl a mateřídouška.

Pokud dojde k silnému napadení blešivci, může je pomoci potlačit postřik neemovým olejem, nebo postřikem obsahujícím spinosad. Některé další chemické pesticidy jsou označeny jako přípravky proti blešivcům, ale pečlivě si přečtěte etikety, abyste zjistili, na jaké rostliny nebo zeleninové plodiny je lze bezpečně použít.

Japonští brouci jsou taky škůdci

Jak vypadají: Japonští brouci jsou kovově modří nebo zelení a mají měděná křídla.

Poškození rostlin: Japonští brouci jsou nenasytní. Dospělí brouci požírají listy a květy a zanechávají po sobě pouze listové žilky. Mezi nejčastější cíle patří růže a ibišek, ale japonští brouci si oblíbili stovky dalších rostlin. Problémem v trávnících mohou být také larvy japonských brouků, které přezimují v půdě a na jaře se živí kořeny trávy, než se z nich vylíhnou dospělí brouci. Silné napadení trávníků je oslabuje a umožňuje plevelům převzít vládu.

Metoda ochrany proti škůdcům: Japonské brouky denně ručně sbírejte jakmile se objeví a likvidujte je v nádobě s mýdlovou vodou. Postřiky pesticidy mohou dospělé brouky zahubit, ale neposkytují trvalou ochranu před dalším napadením – brouci mohou za potravou létat ze značných vzdáleností. Botanická a chemická ošetření proti housenkám v trávnících je třeba pečlivě načasovat, a přestože mohou být účinná, nezabrání dospělým broukům, aby se živili na vašich krajinných rostlinách. Pasti na brouky jsou neúčinné, protože mají tendenci přilákat na váš dvůr ještě více brouků. Nejlepší obranou proti těmto škůdcům je výběr rostlin, které jsou pro ně méně žádoucí.

Mealybugs – Vlnatka

Jak vypadají: Mealybugs neboli vlnatky jsou malé, mízu sající, chundelaté hmyzí potvůrky.

Poškození rostlin: Mealybugs sají mízu z rostlin a způsobují deformaci, omezení růstu a ztrátu listů. Při žraní vylučují medovici, která může přilákat mravence a vést k růstu plísní.

Metoda ochrany proti škůdcům: Na zahradě pěstujte drobnokvěté nektarodárné rostliny, jako je například sladká meduňka a řebříček – ty přilákají přirozené predátory, včetně berušek, ničitelů moučných brouků a larev zelených lalokonosců. Odstraňte moučné brouky z rostlin silným postřikem vodou nebo stíráním vatovými tampony namočenými v alkoholu. V případě silného napadení může při hubení moučných brouků pomoci také postřik insekticidním mýdlem, letním olejem, neemem nebo insekticidem s pyrethriny, ale pečlivě dodržujte pokyny na etiketě, aby nedošlo k poškození rostlin a užitečného hmyzu.

Šupinatý hmyz

Jak vypadají: Přestože existuje několik druhů šupinatého hmyzu, všechny začínají jako lezoucí hmyz, který je pohyblivý, dokud nenajde vhodné místo k výživě. Jakmile se usadí, stanou se šupinatci nepohyblivými a vytvoří si tvrdé oválné schránky, které lze jen těžko rozeznat od kůry.

Poškození rostlin: Šupinatý hmyz vysává z rostlin životně důležité tekutiny, což vede k zakrnění listů a jehličí, žloutnutí a odumírání větviček a výhonků.

Metoda ochrany proti škůdcům: Koncem zimy postříkejte dřeviny olejem proti škůdcům, aby se udusili. Na jaře a v létě postříkejte rostliny neemem nebo lehkým zahradnickým olejem.

Slimáci a hlemýždi jsou nejméně oblíbení škůdci

Jak vypadají: Slizcí a černí nebo hnědí slimáci vypadají podobně jako krátcí červi, ale mají malá tykadla. Hlemýždi vypadají jako slimáci, ale mají na zádech tvrdé kruhové ulity.

Poškození rostlin: Slimáci i hlemýždi milují vlhkost a dělají díry do listů a květů. Živí se v noci a za zamračených dnů a zanechávají za sebou lesklé slizové stopy.

Způsob ochrany proti škůdcům: Slimáci a hlemýždi dávají přednost vlhkým a chladným místům. Slimáky a hlemýždě můžete najít schované pod mulčem, zahradním odpadem nebo v blízkosti kamenů – za soumraku je ručně posbírejte a zlikvidujte. U země nastražte několik pastí v podobě mělkých talířků naplněných pivem – utopené slimáky a plže zlikvidujte a pasti často doplňujte.

K dispozici jsou různé komerční jedovaté návnady na slimáky, ale nezapomeňte zkontrolovat etikety, zda výrobky nejsou škodlivé pro děti, domácí zvířata a volně žijící živočichy nebo pro žížaly a jiný užitečný hmyz. Návnady s fosforečnanem železa, jako je Sluggo Plus, jsou považovány za bezpečné pro ekologické potravinářské plodiny. Dva až tři centimetry vysoké a široké bariéry z diatomitické zeminy kolem rostlin odradí slimáky i plže, ale pouze dokud je suchá – za mokra se stává neúčinnou. Měděné a solné bariéry mají omezenou účinnost.

Housenky jsou nejrozšířenější škůdci

Jak vypadají: Housenky jsou larvy několika různých druhů můr a motýlů. Dospělí motýli kladou vajíčka na větve stromů a kolonie larev se ukrývají ve velkých hedvábných „stanech“ nebo pavučinách, které vytvářejí, když se živí listy.

Poškození rostlin: Larvy housenek a pavučenek se živí listy stromů. Ačkoli jsou často spíše nevábnou přítěží než hrozbou, více hnízd housenek na stromě může způsobit jeho znehodnocení, a pokud se to opakuje několik let po sobě, může strom odumřít.

Metoda ochrany proti škůdcům: Housenky mají mnoho predátorů (ptáci, jiný hmyz), takže jen zřídkakdy způsobí takové škody, aby poškodily rostliny. Škody lze omezit odstraněním housenek, dokud jsou ještě malé. Chladná rána nebo pozdní večery jsou nejvhodnější dobou pro jejich odstranění pomocí tyče nebo rukou v rukavicích (ačkoli larvy nejsou pro člověka škodlivé.) Insekticidní ochrana může být opodstatněná po trvalém vysokém poškození v průběhu několika sezón.

Tipy pro vaši zdravou zahradu

Škůdci na zahradě představují menší problém pro zdravé rostliny vysazené ve správných podmínkách. A než použijete jakýkoli insekticid, prostudujte si etiketu, kde najdete seznam rostlin, podmínky a bezpečné a správné metody aplikace. Vždy doporučujeme začít s přírodními, ekologickými metodami, než se uchýlíte k drsnějším syntetickým chemikáliím.