Zdraví

9 možných důvodů proč se vám ve stolici objevují bílé kousky

Pokud si všímáte své stolice a vidíte v ní bílé kousky či tečky, možná vás zajímá, co to znamená. Na stolici moc rádi nemyslíme, ale ve skutečnosti se v ní skrývá obrovské množství informací. Zkoumáním své stolice můžete v podstatě přesně zjistit, co se ve vašem těle děje. Bílé kousky ve stolici mohou být zcela neškodné, ale v některých případech mohou signalizovat hlubší zdravotní problémy. Zde je devět možných důvodů, proč se ve vaší stolici objevují bílé tečky nebo kousky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Candida

Bílé tečky ve vaší stolici může způsobovat plísňová infekce, jako je například kandidóza. Když se kandida ve vašem těle nekontrolovaně rozrůstá, může se projevit bílými skvrnami na jazyku a dalších částech těla. Svědění v okolí pochvy je také příznakem kandidové infekce. Není neobvyklé, že tato infekce putuje ve vaší stolici. Pokud se na vaši stolici vyskytuje bílá gelovitá látka, může to být příznakem kandidové infekce. Pokud jste užívali antibiotika, berete chemoterapii nebo jiné léky, které snižují vaši imunitu, je pravděpodobnost vzniku kandidové infekce velmi vysoká.

2. Červi

I když vás představa malých parazitů žijících ve vašem těle znechucuje, červi jsou velmi častou příčinou bílých kousků ve stolici. Parazité, jako je tasemnice, se mohou přichytit na sliznici vašeho střeva, naklást vajíčka a množit se. Pokud jste bez zjevné příčiny zhubli a ve stolici vidíte bílé kousky, můžete mít červy. Navštivte svého lékaře, aby vám mohl odebrat vzorky a podat léky.

3. Tuková stolice

Když vaše tělo není schopno zpracovat tuk, vyloučí ho prostřednictvím stolice. Pokud vaše tělo neprodukuje dostatek žluči na vstřebání všech tuků, můžete si začít ve stolici všímat bílých kapek. Tukové stolice mají obvykle světle žlutou barvu a jsou v nich viditelné bílé kousky. Mohou vznikat v důsledku řady zdravotních potíží, ale jsou také velmi časté po noci plné alkoholu.

4. Léky

Pokud jste v poslední době užívali speciální léky, může to vysvětlovat, proč jsou ve vaší stolici bílé tečky. Hydroxid hlinitý je například běžnou složkou antacid. Tato chemická látka může ovlivnit vaši stolici a způsobit, že bude vypadat bledě s bílými tečkami. Bílé kousky ve stolici mohou způsobovat také kapsle. Obvykle se jedná o to, co zbylo z obalu kapsle, a jen zřídkakdy jde o závažné problémy.

5. Celiakie

Jedním z běžných příznaků celiakie jsou bílé tečky ve vaší stolici. Při celiakii není vaše tělo schopno trávit určité bílkoviny, zejména lepek. Z tohoto důvodu váš imunitní systém rozpozná lepek jako hrozbu a začne napadat vaše tenké střevo. Potravu, kterou sníte, není schopno plně strávit, což může vést k tomu, že se částečně strávená potrava dostane do vaší stolice ve formě bílých kousků.

6. Hlen

Některá onemocnění, jako je Crohnova choroba, celiakie a syndrom dráždivého tračníku (IBS), mohou dráždit sliznici vašich střev, což způsobuje jejich zvýšenou produkci hlenu. Hlen je nezbytný pro bezproblémové fungování střev, ale pokud ho vaše tělo produkuje příliš mnoho, může se objevit ve stolici. Pokud si ve své stolici všimnete světle bílé tekutiny, může se jednat o nadbytek hlenu. Pokud problém přetrvává, navštivte svého lékaře.

7. Trávicí problémy

Pokud váš trávicí systém nefunguje správně, můžete si všimnout změny ve stolici. Zácpa nezpůsobuje přímo bílé kousky, ale může k nim vést. Při zácpě se v tenkém střevě hromadí nestrávená potrava. Když se konečně dostane ven, nestrávený materiál bude vypadat jako bílé kousky. Bílé kousky se mohou objevit také tehdy, když sníte potravu, kterou vaše tělo nedokáže plně strávit.

8. Žlučové kameny

Cholesterol nebo bilirubin ve žlučníku mohou vést k tvorbě žlučových kamenů. Žlučník a játra spojuje malý kanálek, kterým putuje žluč. Někdy mohou žlučové kameny tento kanálek zablokovat a zabránit tak žluči dostat se do trávicího systému. To může omezit schopnost trávicího systému vstřebávat tuky a další živiny, což vede k bílým kouskům ve stolici.

9. Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní je orgán zodpovědný za produkci enzymů, které pomáhají při vstřebávání cukru. Pokud se zanítí nebo infikuje, což je stav nazývaný pankreatitida, nemusí být schopna stimulovat produkci těchto enzymů. Z tohoto důvodu nemusí být vaše tělo schopno zpracovat některé tuky a cukr, které se nakonec dostanou do vaší stolice.