Zdraví

5 důvodů proč je mátový olej skvělým pomocníkem při hubnutí

Máta peprná, kříženec máty klasnaté a máty vodní, je všeobecně známá pro své léčebné účinky. Obsahuje mentol, menton a metylestery, které jsou zodpovědné za jeho osvěžující vůni. Má nepřeberné množství využití v kosmetickém a potravinářském průmyslu po celém světě.

Její éterický olej je jedním z nejprodávanějších léčivých olejů, který má několik vědecky prokázaných využití pro lidskou spotřebu. Běžně se používá ke zmírnění zažívacích potíží, k uvolnění ucpaného nosu a ke zvládání stresu. Nedávné studie objasnily, jak lze mátový olej využít jako pomocníka při hubnutí. Zde je 5 způsobů, jak může mátový olej omezit chutě a pomoci vám zhubnout.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Udrží vaši chuť k jídlu pod kontrolou

Studie provedená mezi účastníky, kteří inhalovali mátový olej každé 2 hodiny po dobu 5 dnů, odhalila, že se u nich výrazně snížil pocit hladu. Kromě toho, že se u nich snížila chuť k jídlu, inhalace mátového oleje má také schopnost omezit tendenci dopřávat si zbytečné svačiny. To je důvod, proč vám může být prospěšný, pokud se snažíte zhubnout prostřednictvím kontroly stravy.

2. Zvyšuje hladinu energie při dietě

Pokud jste někdy drželi nízkokalorickou dietu, tak jistě víte, že chutě a únava jsou nejintenzivnější v prvních dvou týdnech. Je to proto, že omezujete sacharidy a vaše tělo přechází na fungování při sníženém množství kalorií. Kdykoli se u vás tyto příznaky objeví, je nejlepší inhalovat mátový olej.

Sladká vůně vás rychle znovu nabije energií a dokonce zlepší vaši duševní bystrost, takže se nebudete cítit ospalí po celý den.

3. Zvyšuje efektivitu cvičení

Studie provedená mezi dvanácti zdravými muži, kteří 10 dní po sobě pili půl litru minerální vody napuštěné 0,05 ml esenciálního oleje z máty peprné, přinesla několik důležitých zjištění. Ukázalo se, že mátový olej má skutečně schopnost uvolňovat cévy, zvyšovat průtok krve tkáněmi a zlepšovat fungování svalů během fyzické aktivity.

To je důvod, proč byste měli mátový olej zařadit do svého hydratačního režimu, abyste ze svého fitness režimu vytěžili maximum. Dodržování regulované stravy a efektivní cvičení jsou dva hlavní faktory na každé cestě k hubnutí.

4. Zlepšuje trávení a zmírňuje nadýmání

Listy a esenciální olej z máty peprné se odedávna používají jako domácí lék na zažívací potíže. Vědci zjistili, že její schopnost stimulovat tok žluči, uvolňovat svaly žaludku a střev může podpořit trávení tuků.

Tím normalizuje pohyb střev a zabraňuje zachycování střevních plynů. Pokud v rámci svého jídelníčku jíte hodně potravin s vysokým obsahem vlákniny, popíjení mátového čaje po jídle může zabránit nadýmání a napomoci rychlejšímu trávení potravy.

5. Pomáhá překonat závislost na cukru

Závislost na cukru je skutečným zdravotním problémem. Mnozí ji mírně řečeno označují jako „chuť na sladké“, ale je to mnohem závažnější. Existují přesvědčivé vědecké důkazy, které dokazují, že nezdravé spojení s nezdravými a sladkými potravinami může vést k cukrovce 2. typu, obezitě a dalším metabolickým onemocněním.

Mátový olej je přírodní způsob, jak překonat závislost na cukru. Stačí ho inhalovat a je méně pravděpodobné, že podlehnete pokušení. To vám pomůže zůstat dostatečně soustředění, abyste dodrželi dietu a dlouhodobě dosáhli svých cílů v oblasti hubnutí.

Způsoby použití esenciálního oleje z máty peprné

Následují způsoby, jak můžete používat esenciální olej z máty peprné:

Přidejte 3-5 kapek do difuzéru a vdechujte jeho vonné páry.

Smíchejte kapku esenciálního oleje s kapkou kokosového oleje. Tuto směs naneste na vnitřní stranu zápěstí a spánků.

Pokud nejste pod dohledem certifikovaného bylinkáře nebo aromaterapeuta, zdržte se v zájmu své bezpečnosti požití mátového oleje v jakékoli formě.