Zdraví

Jak stres ovlivňuje vývoj vašeho plodu během těhotenství

Klidné těhotenství bez stresu je snem každé těhotné ženy. Je normální, že každý je během těhotenství trochu vystresovaný. Být den co den nervózní a zažívat stres však nemusí být dobré pro vás ani pro vaše miminko. Nový výzkum vám nyní dává další důvod, proč se držet dál od nežádoucího stresu a napětí. Podle výzkumu jsou děti fyzicky ovlivněny úrovní stresu své matky během těhotenství.

Vědci se zabývali proměnlivými vzorci rychlosti růstu znevýhodněných potomků v 719 studiích na 21 savcích. Podle jejich pozorování zanechává stres různé následky před porodem, po porodu, a po odstavení v závislosti na načasování stresu. Jakákoli zátěž na začátku těhotenství ženy urychluje růst dítěte. A stres, který se odehrává ke konci, růst zpomaluje. Pojďme se do toho ponořit hlouběji.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Stres během pozdního těhotenství

Prenatální stres v pozdním těhotenství má za následek pomalejší růst v děloze a později během kojeneckého věku. Je to proto, že příliš velký stres odvádí energii matky od dítěte. Dítěti tak bude odepřena další péče ze strany maminky. Když však dítě dosáhne výživové nezávislosti nebo když už kojení nepotřebuje, nemusí to na něj mít žádný vliv. Miminko bude růst stejným tempem jako každé jiné normální dítě.

Výzkum tedy zjistil, že jakýkoli stres pro maminku v pozdním období těhotenství vede ke zpomalení růstu v závislých fázích. Na pozdější růst to však nemá vliv.

Stres během raného těhotenství

Stres během pozdního těhotenství nemusí zanechat trvalý dopad. To však neplatí v případě prenatálního stresu matky v časné graviditě. Způsobuje, že plod je zcela přeprogramován, aby se vypořádal se zkrácenou délkou života. Děti těch matek, které byly vystaveny stresu, přejdou na zrychlené životní tempo. Dospívají a rostou rychleji než nezatížení potomci, aby se zajistilo jejich rozmnožování před smrtí. I po narození se řídí tímto růstovým vzorcem. A po celou dobu vývoje překračují obvyklou tělesnou velikost pro daný věk.

Studie tedy zjistila, že stres během raného těhotenství má za následek do značné míry neovlivněnou rychlost růstu během závislosti, ale zrychlený růst a zvětšení velikosti po odstavení.

Význam studie

Srovnávací studie vysvětluje, že prenatální stres matky během raného těhotenství může u dětí urychlit růst. A studie dochází k závěru, že všechny stresory mají stejný dopad na matku i dítě. Ať už stres pochází z omezení příjmu potravy nebo z jakéhokoli jiného nepříznivého faktoru, účinek zůstává stejný. Dokonce i když experimentálně manipulujeme se zvýšením jejich stresových hormonů, růst dítěte bude ovlivněn podobným způsobem. Studie tedy poukazuje na roli stresu matky během těhotenství. Protože zanechává různé následky na fyziologii dítěte, které se táhnou až do dospělosti, je důležité se mu vyhnout. Zajímá vás, jak se vyhnout stresu během těhotenství? Zde je několik tipů.

Snížení stresu během těhotenství

Dobře se stravujte: Je třeba udržovat si vysokou hladinu energie tím, že budete své tělo dobře živit. Dodržujte zdravou stravu. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v tučných rybách a mořských plodech vám pomohou v boji proti depresi.

Odpočívejte: Každý den si najděte nějaký čas, abyste se mohli věnovat svému dítěti. Mluvte se svým dítětem. Neexistuje lepší způsob odreagování, než povídání si s vaším malým. Nebojte se, že vás uslyší.

Nikdy nevynechávejte spánek: Pořádný a kvalitní spánek je velmi důležitý. Vždy naslouchejte svému tělu. Pokud je vaše tělo vyčerpané, jděte si lehnout.

Podělte se o své myšlenky: Pokud máte obavy o zdraví svého dítěte, poraďte se se svým lékařem a zbavte se svých obav. O všechny obavy se podělte také se svým partnerem.

Cvičení: Vždy se snažte o to, aby se vaše dítě cítilo dobře a aby se mu dařilo: Jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Fyzické aktivity vám mohou zlepšit náladu a udržet dobrou kondici.

Trávení času s přáteli a rodinou: Těhotenství neznamená, že musíte vést život v ústraní. Bavte se se svou rodinou. Choďte ven s přáteli. Užívejte si každý okamžik těhotenství.