Zdraví

6 časných příznaků RS které byste neměli nikdy ignorovat

Roztroušená skleróza (RS) může začínat zcela nevinně – dlouhými záchvaty únavy, zapomínáním na narozeniny, které jste si vždy pamatovali, a rozmazaným viděním. Časné příznaky roztroušené sklerózy jsou tak obecné, že je může přehlédnout i lékař. Roztroušená skleróza vzniká, když váš imunitní systém omylem napadne tukovou tkáň pokrývající mozek a míchu. Na celém světě trpí roztroušenou sklerózou odhadem okolo 2,5 milionu lidí a v České republice okolo 17 000, kdy každoročně je u nás nově diagnostikováno kolem 700 nových pacientů. Léčba roztroušené sklerózy pouze zpomaluje postup nemoci, ale nevyléčí ji. Příznaky mohou začít již ve dvaceti letech, přičemž pravděpodobnost, že jí budou trpět ženy, je dvakrát vyšší než u mužů. Pokud máte v rodině autoimunitní onemocnění, prodělali jste mononukleózu nebo máte pocit, že vám v poslední době selhávají nervy, zde je několik příznaků, na které byste si měli dát pozor.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Problémy se zrakem

Příliš mnoho hodin strávených zíráním do obrazovky počítače může vést k problémům se zrakem. Pokud se však u vás objeví také dvojité vidění, krátkodobá nebo dlouhodobá ztráta zraku pouze na jedno oko, nebo rozdíl ve vnímání červené barvy, možná budete muset požádat svého lékaře, aby vyloučil roztroušenou sklerózu. Při RS může dojít k „zánětu zrakového nervu“, kdy je postižen obal zrakového nervu. Zhoršení zraku související s RS trvá dlouhou dobu a zřídkakdy by se objevilo izolovaně bez dalších souvisejících příznaků. K potvrzení diagnózy je třeba provést magnetickou rezonanci.

2. Chronická únava

Každý člověk se čas od času cítí unavený, co však není normální, je únava, která trvá několik dní, ne-li týdnů, spolu s potížemi se spánkem. Tyto příznaky mohou po nějaké době vymizet a vy můžete mít tendenci na ně zapomenout. Bez ohledu na váš věk je však důležité, abyste se nechali vyšetřit. Únava je sice běžným příznakem RS, ale může být také způsobena komplikacemi se štítnou žlázou, anémií nebo nedostatkem vitamínů. V každém případě je nejlepší domluvit si schůzku s lékařem.

3. Svalové křeče

Když sedíte příliš dlouho v jedné poloze, můžete pociťovat necitlivost nebo mravenčení. U RS však může pocit brnění trvat i několik dní. Mezinárodní společnost pro roztroušenou sklerózu uvádí, že 55 % osob s roztroušenou sklerózou trpí silnými svalovými křečemi a necitlivostí. Navíc se zdá, že ženy to mají horší než muži. Vzhledem k tomu, že stejné příznaky může mít i posunutí ploténky obratle a jiné nervové problémy, je nejlepší nechat si poradit od svého lékaře a konzultovat to i s dalším lékařem.

4. Zhoršení paměti

Zapomenout jméno nebo hledat klíče od domu může být docela běžné. Ve skutečnosti není rozmazaná paměť jedním z křiklavých příznaků RS – pouze 5-10 % lidí má skutečně ztrátu paměti v důsledku RS. Ale i v těchto případech mohou být příznaky tak nenápadné, že je velmi snadné je přehlédnout. Mohou to být potíže s nalezením správného slova, potíže se zvládáním více úkolů najednou, problémy se zpracováním nových informací nebo pocit, že se vaše pozornost zkracuje. Pokud máte podezření, že vaše kognitivní problémy jsou známkou hlubšího problému, je nejlepší podstoupit několik neurologických vyhodnocovacích testů, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.

5. Závratě

Rovnováha a závratě jsou často prvními příznaky roztroušené sklerózy. Časté klopýtání nebo náhlé záchvaty závratí při vstávání mohou být příznakem infekce vnitřního ucha nebo výhřezu krční ploténky. Tyto příznaky jsou způsobeny lézemi v mozku, které koordinují zrakové, prostorové a další vstupy, které řídí rovnováhu. Časný nástup roztroušené sklerózy je obtížné přesně určit, protože má společné příznaky s mnoha jinými nervovými poruchami.

6. Sexuální zdraví

Sexuální vzrušení začíná v centrálním nervovém systému, takže není divu, že sexuální reakce může být ovlivněna nástupem RS. V nedávné studii bylo uvedeno, že 91 % mužů a 72 % žen s RS mělo problémy s orgasmem. Ženy mohou pociťovat sníženou citlivost v oblasti pochvy a klitorisu. Muži mohou mít potíže s dosažením erekce i sníženou citlivost penisu. Tyto příznaky jsou však zřídkakdy uváděny jako časný příznak RS, protože většina jedinců nemá tendenci na tento příznak upozorňovat svého zdravotního specialistu.