Může kokosový olej chránit sníženou funkci štítné žlázy?

V posledních letech si kokosový olej získal pozornost jako zázračný pomocník při léčbě zdravotních problémů a nemocí. Lidé přísahají na jeho přínosy pro výživu, krásu a vše ostatní. Ale co když máte hypotyreózu nebo nedostatečně aktivní štítnou žlázu? Možná vás zajímá, jak kokosový olej zapadá do vašich potřeb ohledně štítné žlázy.

Hypotyreóza jako porucha, která postihuje 4,6 % dospělých, je poměrně častá. Je definována štítnou žlázou, která nevytváří dostatek hormonů štítné žlázy, které potřebuje každá buňka. A přestože většina případů je mírná, vedlejší účinky mohou být frustrující.

Co se týče příznaků, jako jsou suché vlasy a pokožka, pomáhá na povrchu kokosový olej. Jeho konzumace však může ve skutečnosti pomalou činnost štítné žlázy chránit.

Jak kokosový olej zlepšuje funkci štítné žlázy

Hypotyreózu mohou zhoršovat záněty, špatná strava a přibývání na váze. S kokosovým olejem však můžete bojovat proti všem třem těmto faktorům.

1. Poskytuje zdravé tuky

Strava s vysokým obsahem tuků může tělu bránit v tvorbě dostatečného množství hormonů štítné žlázy. Tím se štítná žláza utlumí, což je přesný opak toho, co chcete.

Místo toho se snažte o dobře sestavenou stravu ze všech tří makronutrientů – sacharidů, tuků a bílkovin. Když už budete jíst tuky, sáhněte po kvalitních druzích, jako je kokosový olej. Poskytne vám zdravé mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (MCFA) namísto špatných tuků obsažených v západní stravě.

2. Zmírňuje záněty

Zánět je příčinou téměř každé nemoci. A pokud postihne štítnou žlázu, buňky štítné žlázy dostanou zásah a přestanou fungovat. Štítná žláza následně nemůže produkovat dostatek hormonů štítné žlázy, které by tělo podporovaly. Proto je tak důležité jíst protizánětlivé potraviny!

Kokosový olej se k tomu skvěle hodí. MCFA má protizánětlivé vlastnosti, takže v těle nezpůsobuje záněty. Pro jakýkoli druh chronické poruchy je to skvělá zpráva.

3. Podporuje hubnutí

Nedostatečná činnost štítné žlázy je známá tím, že způsobuje přibývání na váze. A když se k tomu přidají špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu, porucha se jen zhorší. Naštěstí s kokosovým olejem můžete zvýšit šance na hubnutí.

Tělo využívá MCFA k získávání energie. Nejsou odbourávány a ukládány jako většina tuků, takže přibývání na váze nebude tak pravděpodobné. A podle studie již z roku 2002 v časopise The Journal of Nutrition mohou MCFA dokonce regulovat chuť k jídlu tím, že zvyšují pocit sytosti.

Jak užívat kokosový olej

Kokosový olej sice štítnou žlázu nevyléčí, ale rozhodně může poskytnout ochranu a podporu. Zde je návod, jak zařadit více kokosového oleje do svého jídelníčku.

1. Káva nebo čaj

Vynechejte sladkou smetanu a místo ní použijte kokosový olej. V kávě nebo čaji vytvoří hustou a krémovou konzistenci. Je to chutná volba i v případě, že nejíte mléčné výrobky.

2. Smoothies

Přidejte do svého smoothie trochu kokosového oleje. Jeho lehká tropická chuť se dobře kombinuje s ananasem, borůvkami nebo jahodami. Můžete ho také použít do smoothies s kurkumou, které působí protizánětlivě.

3. Ovesné vločky

Pokud si chcete připravit šťavnatou misku ovesných vloček, přidejte do nich ještě trochu kokosového oleje. Používejte ho stejným způsobem jako máslo. Na palačinky nebo vafle lze kokosový olej použít stejným způsobem.

4. Pečení

Pečete rádi zdravé a chutné dobroty? Místo použití jenom másla použijte i kokosový olej v poměru 1:1. Malé množství můžete přidat i do šetrnějších receptů, jako jsou nepečené ovesné sušenky.

5. Vaření

Kokosový olej má vysoký teplotní bod, takže je ideální pro pokrmy připravované na pánvi. Stir-fry, omelety a smažená zelenina jsou toho dokonalým příkladem. Používejte jej místo tučných rostlinných olejů.

Stejně jako všechny zdravé potraviny by se měl i kokosový olej konzumovat s mírou. Nesnězte celou sklenici za den! Pokud je však součástí zdravé stravy, může pomoci vaší štítné žláze lépe prospívat.

Zdroje: The Journal of Nutrition , Hypothyroidism (Underactive Thyroid) – National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases