Zdraví

Jak mohou být naše prsty indikátorem srdečních onemocnění

Srdeční onemocnění je jedním z nejčastějších onemocnění současnosti. Proto se velká část vědecké komunity věnuje studiu rizikových faktorů a možnostem léčby tohoto onemocnění.

Nedávná studie se zabývala časnými příznaky srdečních onemocnění. Došla k závěru, že u mladých mužů lze předpovědět výskyt srdečního onemocnění na základě délky jejich prstů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Délka prstů a srdeční onemocnění

Obecně platí, že detaily našich rukou zajímají pouze kartářky a čtenáře z ruky. Studie provedená Fakultou biologických věd Liverpoolské univerzity však uvádí, že rozdíl mezi délkou prsteníčku a ukazováčku poukazuje na riziko srdečních onemocnění u mužů.

Tato studie zkoumala 151 mužů, kteří se stali obětí infarktu. Zjistili, že věkové rozmezí infarktu u mužů s delšími ukazováčky se pohybuje mezi 35 a 80 lety. Naopak u mužů s delšími prsteníčky bylo věkové rozpětí mezi 58 a 80 lety. Ačkoli tento poměr nemusí nutně zaručovat výskyt srdečních onemocnění, podle odborníků naznačuje jejich možnost.

Předpokládá se, že delší prsteníčky se vyskytují u mužů, kteří mají vysokou hladinu pohlavního hormonu testosteronu. Je známo, že testosteron chrání před srdečními chorobami u mužů. Proto mají mladší oběti infarktu obvykle nižší hladinu testosteronu a kratší prsteníčky.

Výzkumníci této studie uvádějí, že toto důležité zjištění by mohlo pomoci potlačit srdeční onemocnění již v zárodku tím, že ovlivní muže, aby včas změnili své životní návyky. A to je značně důležité vzhledem k tomu, že více než polovina úmrtí způsobených srdečními chorobami připadá na muže. Není to však poprvé, co byly prsty zkoumány v souvislosti se zdravotními potížemi. Předchozí výzkumy dávaly do souvislosti poměr délky prstů s plodností a rizikem rakoviny prsu u žen.

Jedním z možných důvodů zaměření se na prsty může být skutečnost, že velikost a složení těla se neustále mění, ale délka prstů nikoli. Navíc geny, které jsou nepřímo zodpovědné za produkci testosteronu, řídí také vývoj prstů. Při rozpoznávání prvních příznaků srdečního onemocnění se však nemusíte spoléhat pouze na prsty.

Další příznaky onemocnění srdce

Srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtí. Proto je důležité rozpoznat časné příznaky tohoto onemocnění.

Revmatoidní artritida: Studie provedená na 8 000 lidech ve Finsku a zveřejněná v časopise Annals of Rheumatic Diseases uvádí, že u mužů zvyšuje výskyt revmatoidní artritidy byť jen v jednom prstním kloubu riziko srdečního onemocnění o 42 %.

Funkce endotelu: Existují důkazy o tom, že nepravidelná funkce endotelu zvyšuje riziko srdečních poruch. Poraďte se proto s odborníkem, zda byste si neměli nechat udělat test endoteliální funkce.

Faktory životního stylu: Lidé, kteří kouří, špatně se stravují, nadměrně pijí alkohol a jsou fyzicky neaktivní, jsou vystaveni vysokému riziku vzniku srdečních onemocnění.

Kromě výše uvedených faktorů jsou vysoce rizikovými faktory pro vznik srdečních onemocnění také cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a obezita. Důležité je také rozpoznat příznaky srdečního infarktu, mezi které patří bolest na hrudi, v čelisti, krku a zádech spolu se slabostí, závratí, nevolností a dušností. Abyste předešli výskytu srdečních onemocnění, je důležité provést několik změn ve svém životním stylu.

Tipy pro prevenci srdečních onemocnění

Mezi techniky prevence srdečních onemocnění patří změna životního stylu a léčba dalších zdravotních potíží. Zde je několik věcí, které můžete udělat pro snížení rizika srdečního onemocnění.

Přestaňte kouřit
Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny a zdravých tuků
Snižte příjem soli, cukru a zpracovaných potravin
Omezte konzumaci alkoholu
Udržujte si zdravou hmotnost
Pravidelně cvičte
Kontrolujte vysoký krevní tlak a cukrovku
Zvládejte stres

Kromě toho je důležité řídit hladinu cholesterolu a poradit se s odborníkem o všech preventivních technikách, které byste mohli použít, pokud se ve vaší rodině cholesterol vyskytuje. Nechte si alespoň jednou za dva roky zkontrolovat krevní tlak, pokud jste nikdy neměli vysoký krevní tlak nebo jiné rizikové faktory srdečních onemocnění.

Klíčem k překonání srdečních onemocnění je začít již v mládí. Nezapomeňte s odborníkem prodiskutovat všechny své případné dotazy, abyste mohli udělat maximum pro to, abyste zůstali zdraví.