Zdraví

Top přínosy ašvagandy pro mozek, štítnou žlázu, stres a svaly

Ashwagandha (také známá jako Somnifera dunal) je adaptogenní bylina, která je oblíbená v ájurvédské medicíně. Používá se již více než 2 500 let. Je to vlastně nejčastěji používaná a nejrozsáhleji zkoumaná adaptogenní bylina.

Ašvaganda je ceněna pro své štítnou žlázu modulující, neuroprotektivní, protiúzkostné, antidepresivní a protizánětlivé vlastnosti, což jsou jen některé z mnoha jejích benefitů.

V Indii je známá jako „síla hřebce“, protože se tradičně používá k posílení imunitního systému po nemoci. Je také označována jako „indický ženšen“, protože má schopnost zvyšovat vytrvalost a působit jako přírodní prostředek proti stresu, a to nejsou jediné výhody ashwagandhy.

Ve skutečnosti je to právě schopnost byliny působit jako prostředek na ochranu před stresem, co ji činí tak oblíbenou. Stejně jako všechny adaptogenní byliny pomáhá tělu udržovat homeostázu, a to i ve chvílích emocionálního nebo fyzického stresu.

Tím však četné přínosy ashwagandhy nekončí. Tato silná bylina prokázala neuvěřitelné výsledky při snižování hladiny kortizolu a vyrovnávání hormonů štítné žlázy.

Navíc se používá při poruchách nálady a v prevenci degenerativních onemocnění, protože se zdá, že pomáhá i při těchto stavech.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je Ashwagandha?

Rostlina ašvaganda je botanicky známá jako kořen Withania somnifera. Patří do čeledi Solanaceae (lilkovité). Kořen ašvagandy se také běžně nazývá indický ženšen, zimní třešeň a kořen somnifera.

Kořen a listy rostliny ashwagandha se nejčastěji používají pro své léčivé vlastnosti a přítomnost withanolidů, skupiny steroidních laktonů, přispívá ke zdravotním účinkům byliny. Mezi tyto withanolidy patří withaferin A, withanolid D a withanon.

Doslovný význam slova ashwagandha je „vůně koně“, protože čerstvé kořeny byliny prý voní jako kůň. Jak se vypráví, věří se, že při její konzumaci se může rozvinout i koňská síla a vitalita.

Do latiny lze druhové jméno somnifera přeložit jako „vyvolávající spánek“.

Bylo provedeno více než 200 studií o prospěšnosti ashwagandhy, včetně schopnosti byliny:

Zlepšit funkci štítné žlázy
Léčit únavu nadledvinek
Snižovat úzkost a depresi
Snižovat stres
Zvyšuje vytrvalost a odolnost
Prevence a léčba rakoviny
Snížení degenerace mozkových buněk
Stabilizuje hladinu cukru v krvi
Snížení hladiny cholesterolu
Posílení imunity

Ašvaganda je v ájurvédské medicíně důležitou bylinou, protože slouží mnoha účelům a prospívá mnoha tělesným systémům, včetně imunitního, neurologického, endokrinního a reprodukčního systému. Často se používá jako olej z ashwagandy (někdy se nazývá esenciální olej z ashwagandy).

Hlavním cílem ájurvédské medicíny je pomoci lidem udržet si zdraví bez nutnosti utrpení, možnosti předepisování léků nebo složitých operací.

V rámci tohoto 5000 let starého systému se bylina ashwagandha používá jako domácí prostředek, který zmírňuje řadu zdravotních potíží a pomáhá tělu zůstat v rovnováze.

Výzkum publikovaný v časopise Alzheimer’s Research and Therapy naznačuje, že „ájurvédské léčivé rostliny byly jediným nejproduktivnějším zdrojem vodítek pro vývoj léků“. Mnohé z ájurvédských bylin, jako například kořen ashwagandhy, se ukázaly jako užitečné při zmírňování řady zdravotních potíží.

V ájurvédské medicíně je tato bylina charakterizována jako „rasajána“. To znamená, že se používá k podpoře fyzického a duševního zdraví, k obraně organismu před nemocemi a škodlivými vlivy prostředí a ke zpomalení procesu stárnutí.

V Indii se po staletí používá jako širokospektrální lék, ale v poslední době vědci zjistili, že má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které hrají hlavní roli v mnoha přínosech ashwagandhy.

Výhody a použití

Jaké jsou výhody ashwagandhy pro muže a ženy? Mimo jiné jsou to výhody pro štítnou žlázu, úzkost a hubnutí.

Zde jsou uvedeny některé z hlavních způsobů použití, jakmile diagnostikujete problém, s podpůrným výzkumem uvádějícím přínosy byliny:

Zlepšuje nedostatečnou funkci štítné žlázy

Jedním z nejneuvěřitelnějších aspektů adaptogenních bylin je, že pomáhají lidem s problémy se štítnou žlázou. Bylo prokázáno, že ašvaganda podporuje pomalou činnost štítné žlázy u lidí s diagnózou Hashimotova choroba neboli nedostatečně aktivní štítná žláza.

Pro miliony lidí, kteří se potýkají s problémy se štítnou žlázou, z nichž mnozí o tom ani nevědí, může posloužit jako řešení, na které čekali. Tyto zdravotní účinky ashwagandhy na štítnou žlázu jsou také důvodem přínosu byliny při hubnutí, protože problémy se štítnou žlázou mohou vést k výkyvům hmotnosti.

V pilotní studii z roku 2017 publikované v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine byly hodnoceny přínosy ashwagandhy pro pomoc pacientům se subklinickou hypotyreózou. U 50 účastníků byla diagnostikována porucha štítné žlázy, ale nevykazovali zjevné příznaky jejího nedostatku.

Během osmitýdenního období dostávala léčebná skupina 600 miligramů extraktu z kořene ashwagandhy denně a kontrolní skupina dostávala jako placebo škrob. Výzkumníci zjistili, že extrakt ve srovnání s placebem významně zlepšil sérové hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) a tyroxinu (T4).

Došli k závěru, že bylina může být prospěšná pro normalizaci hladin štítné žlázy u pacientů s hypotyreózou.

Další studie publikovaná v časopise Journal of Ayurveda and Integrative Medicine rovněž zjistila, že ashwagandha má vlastnosti podporující činnost štítné žlázy. V této studii pacienti s bipolární poruchou užívali bylinu ke zlepšení kognitivních funkcí po dobu osmi týdnů.

Laboratorní testy zjistily, že u některých z těchto pacientů došlo během léčby ke zvýšení hladiny T4, ačkoli to nebylo původním účelem studie. Výzkum naznačuje, že vzhledem k tomu, že ashwagandha zvyšuje funkci štítné žlázy, nemusí být vhodná pro osoby s hyperaktivní štítnou žlázou, jako jsou například osoby s Gravesovou chorobou.

Zmírňuje únavu nadledvinek

Výzkum ukazuje, že ashwagandha může být užitečná při podpoře funkce nadledvin a pomoci překonat únavu nadledvin. Nadledvinky jsou endokrinní žlázy, které jsou zodpovědné za uvolňování hormonů, konkrétně kortizolu a adrenalinu, v reakci na stres.

Pokud jsou vaše nadledviny přetížené v důsledku nadměrného emočního, fyzického nebo psychického stresu, může to vést ke stavu označovanému jako únava nadledvin.

Když jsou nadledvinky vyčerpané, může to narušit i další hormony v těle, včetně progesteronu, což může způsobit neplodnost a nižší hladinu DHEA, hormonu, který souvisí s dlouhověkostí a udržováním silného těla.

Bojuje proti stresu a úzkosti

Jedním z nejznámějších přínosů ashwagandhy je její schopnost působit jako přírodní prostředek proti úzkosti. Ve studii publikované v roce 2009 v PLOS One se ukázalo, že ashwagandha je srovnatelná s běžnými farmaceutickými léky lorazepamem a imipraminem, a to bez nežádoucích účinků.

Ve dvanáctitýdenní kontrolované studii bylo 75 účastníků s úzkostí rozděleno do dvou skupin, z nichž jedna dostávala naturopatickou péči a druhá standardizovanou psychoterapeutickou intervenci. Skupina s naturopatickou péčí dostávala dietní poradenství, relaxační techniky hlubokého dýchání, standardní multivitamin a 300 miligramů ashwagandhy dvakrát denně.

Skupina s psychoterapeutickou intervencí dostávala psychoterapii, relaxační techniky hlubokého dýchání a placebo tablety dvakrát denně.

Při měření úrovně úzkosti po 12 týdnech se u skupiny, která dostávala ashwagandhu, skóre úzkosti snížilo o 55 % a u psychoterapeutické skupiny se skóre snížilo o 30,5 %.

Významné rozdíly mezi oběma skupinami byly zjištěny také v oblasti duševního zdraví, koncentrace, sociálního fungování, vitality, únavy a celkové kvality života, přičemž skupina užívající ashwagandhu vykazovala větší klinický přínos.

Kromě těchto pozitivních zjištění vědci uvedli, že se u žádné ze skupin nevyskytly žádné závažné nežádoucí účinky. Hlavní výhodou ashwagandhy je, že při jejím užívání nedochází k žádným nebo jen minimálním nežádoucím účinkům.

Naopak antidepresiva a léky proti úzkosti mohou způsobovat mimo jiné ospalost, nespavost, ztrátu sexuální touhy a zvýšenou chuť k jídlu.

Ashwagandha zmírňuje depresi

Ashwagandha prospívá nejen lidem, kteří se potýkají s úzkostí a chronickým stresem, ale může být užitečná i pro lidi, kteří pociťují příznaky deprese. Bylina zlepšuje odolnost vůči stresu a studie ukazují, že tím zlepšuje kvalitu života lidí, kteří ji sami hodnotí.

V experimentální studii z roku 2000 na potkanech byla účinnost ašvagandy srovnávána s antidepresivy imipraminem. Vědci zjistili, že při testech „behaviorálního zoufalství“ a „naučené bezmocnosti“ vykazovala antidepresivní účinky srovnatelné s imipraminem.

Došli k závěru, že ashwagandha může být použita jako stabilizátor nálady při klinických stavech deprese.

Vyrovnává hladinu cukru v krvi

Ashwagandha byla hodnocena pro své antidiabetické účinky, které jsou možné díky přítomnosti fenolových sloučenin, včetně flavonoidů. Výzkumy ukazují, že flavonoidy mají hypoglykemizující účinky, a studie zahrnující hlodavce dospěla k závěru, že výtažky z kořene i listů ašvagandy pomohly dosáhnout normální hladiny cukru v krvi u diabetických potkanů.

Studie na zvířatech publikovaná v časopise Reports of Biochemistry and Molecular Biology zjistila, že když byla ashwagandha podávána potkanům krmeným fruktózou, potlačila fruktózou vyvolané zvýšení hladiny glukózy, inzulinové rezistence a zánětu.

Tyto údaje naznačují, že extrakt z ashwagandhy může být užitečný při zlepšování citlivosti na inzulin a snižování zánětlivých markerů u lidí.

Ashwagandha pomáhá v boji proti rakovině

Výzkum naznačuje, že ashwagandha má slibné protinádorové účinky, může pomáhat snižovat růst nádorových buněk a může působit jako prevence růstu rakovinných buněk.

Bylo prokázáno, že extrakt pomáhá inhibovat množení rakovinných buněkkonkrétně buněk rakoviny prsu, plic, žaludku a tlustého střeva, které patří mezi nejčastější typy rakoviny na světě. Předpokládá se, že ashwagandha pomáhá předcházet růstu rakovinných buněk především díky svým imunitu posilujícím a antioxidačním schopnostem.

Kromě protirakovinných účinků ashwagandhy, které byly prokázány v mnoha studiích, vědci také naznačují, že bylina může pomoci snížit vedlejší účinky protirakovinných látek, které mohou snížit imunitu a kvalitu života.

Podle přehledu zveřejněného v časopise African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines působí ashwagandha jako imunomodulátor, který může prodloužit život pacientům s rakovinou, kteří jsou obzvláště ohroženi sníženou imunitou.

Studie na zvířatech publikovaná v časopise Journal of Ethnopharmacology zjistila, že užívání ashwagandhy souvisí se zvýšením počtu bílých krvinek v těle. To naznačuje, že imunitní systém je při užívání této byliny schopen lépe chránit tělo před nemocemi a škodlivými vetřelci.

Snížený počet bílých krvinek v těle po chemoterapii je velkým problémem, protože vystavuje pacienty s rakovinou mnohem vyššímu riziku zdravotních problémů, například nákazy infekcí. Proto může tato bylina sloužit jako doplňkový prostředek ke konvenční léčbě rakoviny.

Snižuje degeneraci mozkových buněk a zlepšuje paměť

Emocionální, fyzický a chemický stres může mít škodlivé účinky na mozek a nervový systém. Nejnovější výzkumy ukazují, že ashwagandha je více než jen prostředek proti stresu – chrání také mozek před degenerací buněk, která může vést k neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Jedním z hlavních důvodů, proč je tak účinná při léčení mozku, je to, že obsahuje silné antioxidanty, které ničí volné radikály způsobující stárnutí.

Withaferin A a withanolid D jsou dva hlavní withanolidy v ashwagandha, které se používají ke zlepšení kognitivních funkcí. Withanolidy jsou přirozeně se vyskytující steroidy, které jsou běžně přítomny v rostlinách z čeledi lilkovitých.

Když byly tyto steroidy aplikovány hlodavcům za účelem testování jejich schopností zlepšovat kognitivní funkce, vědci prokázali, že pomáhají podporovat růst buněk, zvrátit behaviorální deficity a hromadění plaků a snížit zátěž amyloidem beta, který se zásadně podílí na rozvoji Alzheimerovy choroby.

Pilotní studie z roku 2017 publikovaná v časopise Journal of Dietary Supplements naznačuje, že ashwagandha účinně zlepšila okamžitou i celkovou paměť u lidí s mírnou kognitivní poruchou.

Bylina rovněž dokázala zlepšit pozornost, rychlost zpracování informací a mentální schopnosti. Studie se zúčastnilo 50 dospělých osob, které dostávaly 300 miligramů extraktu z kořene ashwagandhy nebo placebo po dobu osmi týdnů. Výzkumníci dospěli k závěru, že léčba ashwagandhou dokázala posílit paměť a další kognitivní schopnosti.

Ashwagandha posiluje imunitní systém

Protože ashwagandha působí jako adaptogen, který dokáže snížit hladinu stresových hormonů v těle, může pomoci posílit imunitní systém a snížit záněty v těle. Výzkumy na zvířatech a v laboratořích ukazují, že může posílit imunitní funkci tím, že zvyšuje produkci imunoglobulinů.

Dokáže také podpořit protizánětlivé prostředí tím, že potlačuje prozánětlivé cytokiny. Tím, že snižuje regulaci imunitního systému, když je narušen, může být tato adaptogenní bylina užitečným nástrojem při léčbě různých zánětlivých onemocnění.

Zvyšuje vytrvalost a odolnost

Studie ukazují, že ashwagandha může zvyšovat vytrvalost při fyzické aktivitě tím, že zostřuje mozkové funkce a snižuje tělesnou bolest. Díky svým pozitivním uklidňujícím energizujícím účinkům na mozek a schopnosti snižovat stresové hormony pomáhá v provedených studiích zlepšovat koncentraci, motivaci a výdrž.

Dvojitě zaslepená, randomizovaná a placebem kontrolovaná studie provedená v Indii v roce 2015 hodnotila účinnost extraktů z ašvagandy při zvyšování kardiorespirační vytrvalosti u 50 zdravých dospělých sportovců.

Během 20 minutového testu člunkového běhu byla u každého účastníka měřena spotřeba kyslíku při maximální fyzické zátěži. Účastníkům byl rovněž předložen dotazník týkající se jejich fyzického zdraví, psychického zdraví, sociálních vztahů a faktorů životního prostředí, aby bylo možné posoudit změny v kvalitě jejich života po léčbě ašvagandou.

Výzkumníci zjistili, že výtažky z ashwagandhy zlepšily kardiorespirační vytrvalost po osmi a dvanácti týdnech léčby a významně zlepšily skóre kvality života účastníků ve skupině s výtažky.

Pomáhá zvyšovat svalovou sílu

Možná překvapivým přínosem ashwagandhy je její schopnost zvyšovat svalovou hmotu a sílu. Z tohoto důvodu by mohla být užitečným nástrojem pro lidi, kteří se věnují odporovému tréninku a jiným formám cvičení, které mohou být pro svaly namáhavé.

Studie z roku 2015 publikovaná v časopise Journal of the International Society of Sports Nutrition zdůrazňuje, že suplementace ashwagandhou byla spojena s významným nárůstem svalové hmoty a síly. Osmitýdenní studie se zúčastnilo 57 mužů ve věku 18 až 50 let s malými zkušenostmi s odporovým tréninkem.

Muži v léčebné skupině konzumovali dvakrát denně 300 miligramů extraktu z kořene ashwagandhy a kontrolní skupina konzumovala placebo se škrobem.

Výzkumníci zjistili, že u léčebné skupiny došlo k výrazně většímu nárůstu svalové síly při cvicích bench-press a extenze nohou. U těch, kteří dostávali ashwagandhu, se také výrazně více zvětšila velikost svalů paží a hrudníku, výrazně více se snížilo poškození svalů způsobené cvičením, zvýšila se hladina testosteronu a více se snížilo procento tělesného tuku.

I při zvýšené svalové hmotě musí být vaše klouby silné, aby mohly fungovat na špičkové úrovni výkonu. Zdá se, že Ashwagandha pomáhá i v tomto ohledu.

Klinické studie zkoumající celkovou bolest kloubů a bolest kloubů související s revmatoidní artritidou zjistily velmi pozitivní výsledky, kdy bylina zmírňuje velké bolesti a nezpůsobuje žádné doložené vedlejší účinky.

Pomáhá zlepšovat sexuální funkce a plodnost

V ájurvédské medicíně se ashwagandha používá jako přírodní afrodiziakum, které může pomoci zlepšit sexuální dysfunkci. Používá se také ke zvýšení hladiny testosteronu a zlepšení mužské plodnosti.

Pilotní studie publikovaná v časopise BioMed Research International si kladla za cíl zjistit účinnost a bezpečnost užívání 300 miligramů extraktu z kořene ashwagandhy dvakrát denně po dobu osmi týdnů pro zlepšení sexuálních funkcí u 50 zdravých žen. Výzkumníci zjistili, že u léčené skupiny došlo ve srovnání s placebem k významnému zlepšení sexuálních funkcí, konkrétně v oblastech vzrušení, lubrikace a orgasmu.

Další studie byla provedena za účelem analýzy spermatogenní aktivity ashwagandhy u pacientů s nízkou koncentrací spermií a možnou mužskou neplodností. Studie se zúčastnilo 46 mužů, kteří dostávali buď 675 miligramů ashwagandhy rozdělených do tří dávek denně po dobu 90 dnů, nebo placebo.

Na konci léčebného období byly vyhodnoceny parametry spermatu a hladiny hormonů v séru. Výzkumníci zjistili, že u účastníků léčených ašvagandou došlo ke zvýšení počtu spermií o 167 %, objemu spermatu o 53 % a pohyblivosti spermií o 57 %. Ve skupině užívající placebo bylo zlepšení minimální.

Studie z roku 2010 publikovaná v časopise Fertility and Sterility navíc popisuje, že suplementace ashwagandhou dokázala zlepšit hladinu testosteronu u 75 mužů, kteří podstupovali vyšetření neplodnosti. Rovněž snížila oxidační stres a zlepšila hladiny různých antioxidantů v léčené skupině.

Typy, použití a dávkování

Doplňky stravy Ashwagandha jsou široce dostupné online a v obchodech se zdravou výživou nebo vitamíny. Zajímá vás, jak užívat ashwagandhu?

Nejoblíbenější formou byliny je extrakt z kořene, ale k dispozici jsou také výtažky z listů. Výtažky najdete ve formě kapslí a prášku. Z kořene a dokonce i z listů se často připravuje čaj z ashwagandhy.

Při nákupu doplňků stravy z ashwagandhy se ujistěte, že jsou standardizované pro lidskou spotřebu. Obsah withanolidů by se měl pohybovat v rozmezí od 1 do 10 procent, ale ne všechny doplňky jsou touto informací označeny.

Nákup vysoce kvalitního doplňku vyrobeného podle standardů je nejlepší způsob, jak zaručit, že dostanete produkt s vysokým obsahem withanolidů. Čím vyšší je obsah withanolidů, tím silnější jsou účinky doplňku.

Organická ashwagandha je samozřejmě vhodnější než neorganická

Při doplňování organické ashwagandhy power nebo jiného produktu se obecně doporučuje začít s 300 až 500 miligramy denně, přičemž obsah withanolidů se pohybuje v rozmezí 5 až 10 procent. Dávku ashwagandhy pomalu zvyšujte a sledujte případné nežádoucí účinky.

Mnoho doplňků stravy doporučuje při plném dávkování 1 000 až 1 500 miligramů denně. Různé zdroje uvádějí, že optimální dávka ashwagandhy, kterou je třeba užívat, může být až 6 000 miligramů každý den.

Je rozumné to dělat pod vedením svého naturopatického lékaře nebo poskytovatele zdravotní péče a kdy užívat ashwagandhu závisí na tom, proč ji užíváte.

Studie publikovaná v časopise Journal of Ayurvedic and Integrative Medicine zjistila, že ve formě extraktu v kapslích, s postupně se zvyšujícími dávkami od 750 miligramů denně až po 1250 miligramů denně, je ashwagandha dobře snášena a bezpečně ovlivňuje biochemické funkce orgánů a hematologické testy. Dokázala zlepšit kvalitu spánku, snížit hladinu cholesterolu a podpořit také svalovou sílu.

Možná zjistíte, že ashwagandha nemá nejpřitažlivější vůni, ale pokud se rozhodnete ji užívat ve formě prášku, můžete ji smíchat s jinými potravinami nebo nápoji, aby byla příjemnější a vytvořila léčivé tonikum. Můžete zkusit přidat prášek z ashwagandhy do receptu na energetické kuličky, do latté z kurkumy nebo dýňového koření nebo dokonce do smoothie.

Oblíbeným způsobem konzumace byliny je také pití čaje z ashwagandhy, do kterého můžete pro zlepšení chuti přidat trochu přírodního medu.

Jak dlouho trvá, než ashwagandha začne působit? Může trvat dva týdny nebo déle, než zaznamenáte přínosy ashwagandhy, proto buďte vytrvalí. Nějakou dobu trvá, než se podaří zvrátit škody způsobené chronickým stresem a zvýšenou hladinou kortizolu.

Neexistuje dostatek důkazů, aby bylo možné říci, že dlouhodobé užívání byliny je bezpečné, ale existuje několik studií, které zahrnují několikaměsíční období léčby.

Ashwagandha vs. kořen maca vs. ženšen

Podobnosti

Ašvaganda, kořen maca a ženšen jsou rostliny, které se pro své léčivé vlastnosti používají již po staletí.
Všechny tři rostliny obsahují silné antioxidanty a je o nich známo, že pomáhají zlepšovat paměť a funkci mozku, zlepšovat náladu, zlepšovat sexuální funkce, regulovat hladinu cukru v krvi, snižovat záněty a zvyšovat hladinu energie.
Všechny tři rostliny jsou běžně dostupné ve formě extraktů, kapslí a prášku, které se nejčastěji vyrábějí z kořenů rostlin, určených k léčebnému použití.

Rozdíly

Tyto tři rostliny mají velmi odlišné chutě. Ašvaganda je známá svou hořkou chutí a koňským zápachem, proto lépe působí ve formě kapslí nebo prášku smíchaného s jinými potravinami. Kořen maca má zemitou, oříškovou chuť a ženšen má hořce kořeněnou příchuť.
Ženšen se běžně používá v tradiční čínské medicíně, kořen maca má původ u starých Peruánců a ashwagandha je základem ájurvédské medicíny a patří mezi nejoblíbenější ájurvédské byliny.
Doporučené dávky jednotlivých bylin se liší. U ženšenu se účinné dávky pohybují od 200 do 900 miligramů denně, denní dávka kořene maca je jedna až tři polévkové lžíce a u ashwagandhy je doporučená denní dávka 1 000 až 1 500 miligramů denně.

Rizika, vedlejší účinky a interakce

Ashwagandha se skládá ze steroidních laktonů neboli withanolidů, včetně withanolidu A, withaferinu A a withanonu. Tyto struktury jsou pro tuto bylinu jedinečné.

Mají různé léčivé účinky a jsou zodpovědné za mnoho přínosů ashwagandhy.

Některé části rostliny obsahují více těchto sloučenin než jiné, takže při výběru extraktu z ashwagandhy byste měli věnovat pozornost tomu, odkud pochází. Výtažky z listů obvykle obsahují vyšší množství withaferinu A než výtažky z kořenů.

Při užívání v přiměřených dávkách pro léčebné účely je považována za bezpečnou pro lidskou spotřebu. Mezi možné nežádoucí účinky ashwagandy patří žaludeční nevolnost, zvracení a průjem.

Pokud zaznamenáte některý z těchto nežádoucích účinků ashwagandhy, okamžitě přestaňte bylinu užívat.

Nikdy by ji neměly užívat těhotné nebo kojící ženy. Existují určité důkazy, že může vyvolat potraty, a o bezpečnosti kojení při užívání byliny nejsou k dispozici žádné informace.

Lidé užívající léky na cukrovku, krevní tlak, léky potlačující imunitní systém, sedativa nebo léky na problémy se štítnou žlázou by ashwagandhu neměli užívat, pokud se předem neporadí se svým lékařem.

Osoby s hypertyreózou mohou při užívání byliny zaznamenat další zvýšení funkce štítné žlázy a měly by tak činit pouze pod kontrolovaným dohledem lékaře, pokud vůbec. Protože bylina působí i na úpravu těchto stavů, může docházet k nežádoucím interakcím.

Je možné, že ashwagandha by mohla zvýšit příznaky autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza, lupus a revmatoidní artritida.

Pokud se chystáte na operaci, která vyžaduje anestezii, měli byste užívání ashwagandhy přerušit alespoň dva týdny předem pro případ, že by bylina dále zpomalovala centrální nervový systém.

Jak se vyhnout negativním vedlejším účinkům Ashwagandhy

Abyste z doplňku stravy vytěžili co nejvíce, dbejte na to, abyste jej užívali podle návodu, a pečlivě dodržujte pokyny k užívání ashwagandhy. Je také vhodné začít s nízkou dávkou a postupně ji zvyšovat, abyste mohli sledovat a posoudit svou toleranci.

Kromě toho nezapomeňte vybrat vysoce kvalitní doplněk, abyste maximalizovali zdravotní přínosy ashwagandhy a zároveň předešli nežádoucím účinkům ashwagandha kapslí. Nakupujte u renomovaného prodejce, přečtěte si recenze ashwagandha od ostatních spotřebitelů a zkontrolujte etiketu se složkami, abyste si vybrali produkt, který neobsahuje chemické látky, přísady a plnidla.

Je také důležité hledat doplňky stravy, které obsahují 1 až 10 procent withanolidů, což jsou hlavní fytochemikálie obsažené v ashwagandha.

Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky kořene ashwagandhy nebo čaje z ashwagandhy, zvažte snížení dávky, abyste zjistili, zda příznaky přetrvávají. V případě závažných nežádoucích účinků přerušte užívání a poraďte se se svým lékařem.

Kolik Ashwagandhy je bezpečné?

Kolik ashwagandhy byste tedy měli denně užívat? Je bezpečné užívat ashwagandhu denně? A za jak dlouho začne ashwagandha působit?

Ačkoli neexistuje žádné oficiální doporučené dávkování ashwagandhy, mnozí doporučují užívat přibližně 300-500 miligramů denně a postupně se dopracovat až k dávce kolem 1 000-1 500 miligramů denně.

Ačkoli mnohé zdroje doporučují užívat dávky až 6 000 miligramů denně, je nejlepší držet se mírného dávkování, pokud nejste pod vedením důvěryhodného lékaře.

Závěrečné myšlenky
Ašvaganda, botanicky známá jako Withania somnifera, je v ájurvédské medicíně důležitou bylinou, protože slouží mnoha účelům a prospívá mnoha tělesným systémům, včetně imunitního, neurologického, endokrinního a reprodukčního systému.
Jedná se o jeden z nejčastěji užívaných adaptogenů, protože ašvaganda má mnoho výhod. Mezi hlavní a nejlépe prozkoumané zdravotní účinky ashwagandhy patří zlepšení funkce štítné žlázy, zvýšení hladiny energie, zmírnění únavy nadledvinek, snížení hladiny kortizolu, snížení stresu a úzkosti, zlepšení deprese a mnoho dalších.