Nadýmání a jak na nafouklé břicho a plynatost, příčiny a léčba

Nadýmání a nafouklé břicho je v dnešní době tak časté, že se o něm mluví jako o „epidemii“. Pokud se často potýkáte s nadýmáním, zažívacími potížemi a nafouklým břichem, pravděpodobně chcete vědět: Proč se neustále cítím nafouklý?

Vzhledem ke špatnému stravování většiny lidí, vysoké míře stresu, potřebě každodenního užívání léků a vystavení různým škodlivinám není divu, že trpí nějakým druhem nadýmání více dní než jindy.

Ačkoli je nafouklé břicho jistě nepříjemné – dokonce i trapné, když se k němu přidá plynatost nebo potřeba odběhnout na záchod – může to být ještě větší problém, než si myslíte. Níže se blíže podíváme na důvody, proč se můžete potýkat s nafouklým břichem, a navíc probereme prostředky proti nafouklému břichu, například potraviny, na které se zaměřit, a ty, kterým se vyhnout.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je příznakem a příčiny nadýmání břicha?

Může nadýmání břicha poukazovat na základní zdravotní potíže? V mnoha případech naštěstí není důvodem k obavám. Obvykle ho lze odstranit jednoduchými změnami v jídelníčku a životosprávě, i když ne vždy.

U mnoha lidí se příčina nadměrné tvorby plynu ve střevech omezuje na:

Nedostatečné trávení bílkovin (což způsobuje kvašení některých potravin).
Neschopnost plně rozložit cukr a sacharidy (některé složité cukerné sloučeniny potřebují k plnému trávení přítomnost enzymů, které však mohou lidem chybět).
Nerovnováha střevních bakterií (v trávicím traktu jsou biliony zdravých a nezdravých bakterií, které spolu soupeří, a pokud „špatné bakterie“ z toho či onoho důvodu převažují nad těmi dobrými, může nerovnováha vést k nadýmání břicha a nadměrné plynatosti).
Nadýmání břicha však někdy může znamenat vážné zdravotní problémy, které se skrývají pod povrchem. Je to například jeden z nejčastějších příznaků kandidózy a má tendenci se objevovat i při jiných onemocněních, včetně alergií, hormonální nerovnováhy, dysfunkce štítné žlázy, střevních potíží a zánětlivých střevních onemocnění.

Mezi další možné příčiny nadýmání mohou patřit např:

Syndrom dráždivého tračníku, zejména pokud máte zácpu.
Poruchy trávení, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.
Zadržování tekutin
Dehydratace
Zácpa
Potravinové alergie nebo přecitlivělost, včetně celiakie nebo intolerance laktózy
SIBO
Střevní infekce
Střevní obstrukce
Hormonální změny
Některé typy rakoviny

Zdraví střev, schopnost správně metabolizovat potravu a způsob, jakým tělo přirozeně vylučuje odpad, může ovlivnit mnoho různých věcí. Protože k nadýmání břicha může přispívat tolik různých faktorů – včetně těch, které s ním zdánlivě vůbec nesouvisejí, jako je spánek nebo stres – je možné, že se nadýmání dostaví kdykoli během dne nebo měsíce.

Na rozdíl od toho, co si většina lidí myslí, nadýmání není totéž jako nadbytečná tuková hmota nebo dokonce „váha vody“. Tekutiny se ve skutečnosti nemohou hromadit v žaludku, ačkoli můžete být nafouknutí a mít zadržovanou vodu v jiných částech těla (jako jsou kotníky, obličej a chodidla) a zároveň mít nafouklé břicho, pokud máte onemocnění, které způsobuje obojí.

Zde se dozvíte více o některých nejčastějších příčinách nadýmání:

Poruchy trávení

Většina lidí, kteří se potýkají s různými funkčními gastrointestinálními poruchami, jako je IBS, ulcerózní kolitida a celiakie, trpí nadýmáním, plynatostí a dalšími příznaky. Některé zprávy uvádějí, že nadýmání břicha pociťuje 23 % až 96 % lidí s IBS, 50 % s funkční dyspepsií a 56 % s chronickou zácpou.

Zadržování tekutin (tzv. edém nebo ascites)

Zadržování tekutin v břiše se nazývá ascites a může být známkou závažnějšího zdravotního stavu, jako je infekce břicha, onemocnění jater nebo vzácně i rakovina.

Zkontrolujte, zda se neobjevují další příznaky selhání jater nebo hepatitidy, včetně zežloutnutí kůže (žloutenky), změny bílé barvy očí nebo bolesti břicha.

Rakovina žaludku se často neprojevuje časnými příznaky. Kromě nadýmání však můžete pociťovat nechtěný úbytek hmotnosti, zažívací potíže, nevolnost, zvracení krve a bolesti břicha.

Dehydratace

Všimli jste si někdy, že den poté, co jste snědli slané jídlo nebo vypili alkohol, jste dehydratovaní a následkem toho nafouklí? Může se to zdát neintuitivní, ale čím více vody vypijete (nebo zkonzumujete v potravinách s vysokým obsahem vody) a čím lépe se hydratujete, tím méně nadýmání budete pravděpodobně řešit.

Dehydratace a elektrolytová nerovnováha zastavují trávení a ztěžují „udržení pravidelnosti stolice.“

Když se vaše tělo snaží zotavit z dehydratace, zadržuje přebytečnou vodu, aby se situace neopakovala. Navíc se vám může stát, že budete mít zácpu. To znamená, že když konečně vypijete více tekutin, pravděpodobně si je uložíte kolem středu těla a budete se cítit navíc nafouknutí.

Zácpa

Tohle může být nejzřejmější důvod, proč máte nafouklé břicho – potřebujete na záchod! Zácpa může způsobit, že stolice zůstává ve střevech, což vám zanechává pocit těžkého žaludku, bolest, nepohodlí a plynatost.

Mezi nejčastější příčiny zácpy patří konzumace příliš malého množství vlákniny, nedostatečné pití vody, příliš sedavé zaměstnání, vyhýbání se fyzické aktivitě a stres.

Potravinové alergie nebo přecitlivělost

Častými příčinami plynatosti a nadýmání jsou často potravinové alergie, přecitlivělost nebo intolerance (např. intolerance laktózy). Mezi potraviny, které způsobují plynatost, patří mléčné výrobky, potraviny obsahující lepek (většina chleba, těstovin, rohlíků, obilovin atd.) a některé druhy sacharidů nazývané FODMAP.

Existují desítky dalších možných potravinových alergií (např. na korýše, ořechy a vejce), ale pravděpodobně poznáte, zda reagujete právě na tyto potraviny, protože příznaky jsou obvykle výraznější. Vyloučit FODMAP může být složité, protože existuje mnoho různých druhů a každý je z hlediska snášenlivosti jedinečný.

Eliminační dieta vám může pomoci přesně určit, které potraviny mohou způsobovat nadýmání (například jablka nebo avokádo), protože nejsou správně rozloženy a stráveny.

SIBO

Přemnožení bakterií v tenkém střevě (SIBO) je způsobeno vysokým množstvím abnormálních bakterií žijících v trávicím traktu, obvykle ve střevech (dysbakterióza), kde se mohou hromadit po užívání antibiotik nebo v důsledku zánětu a špatného trávení.

Za normálních okolností jsou různé kmeny bakterií v tlustém střevě ve správné rovnováze. To napomáhá vstřebávání základních živin, ale když škodlivé bakterie napadnou a převezmou vládu, může dojít k poškození žaludeční sliznice spolu s četnými příznaky.

Některé potraviny jsou schopny vyvolat příznaky SIBO a související citlivost trávicího traktu, včetně FODMAPS, které mohou v některých případech během trávení abnormálně kvasit.

Infekce

Pokud se potýkáte s infekcí, můžete být nafouklí a oteklí nebo se u vás může objevit ascites, protože ten vyvolává zvýšení hladiny zánětu způsobené zvýšeným počtem bílých krvinek v okolí pánevních, močových a trávicích orgánů. Zkontrolujte, zda se neobjevují příznaky horečky, zarudnutí a bolesti a zduření lymfatických uzlin, které obvykle provázejí závažnou infekci.

Střevní obstrukce

Někdy je silně nafouklé břicho – spolu se zácpou, nevolností a zvracením – způsobeno střevní neprůchodností. Příčinou může být mimo jiné zjizvená tkáň nebo nádor v tenkém nebo tlustém střevě.

Když nádor roste a tlačí na střevo, střeva se ucpou a zadržují tekutinu a stolici. Pravděpodobně poznáte, že se jedná o tento problém, protože je obvykle velmi bolestivý a brání vám v normálním chození na záchod.

Pokud máte podezření na neprůchodnost střev, je důležité ihned navštívit lékaře a zajistit lékařské ošetření. Tento stav může vést k prasknutí střeva, což je potenciálně smrtelná zdravotní nehoda.

Hormonální změny

Je známo, že PMS způsobuje nafouklé břicho a zažívací problémy, protože vás činí náchylnými k zácpě a zadržování tekutin. To je běžné a příliš vás to neznepokojuje, pokud si nevšimnete dalších závažných příznaků, jako je nepravidelný menstruační cyklus, myomy nebo silné křeče.

Nadýmání břicha před menstruací nebo během ní se může lišit v závislosti na vašem cyklu a u některých žen dochází k silnému zadržování vody až po dobu dvou týdnů.

Proč ženy před menstruačním cyklem, během něj a po něm pociťují nadýmání? V prvních dnech ženského cyklu – někdy nazývaných folikulární fáze – se zvyšuje hladina estrogenu a zároveň se zahušťuje děložní sliznice. Nadýmání může být také silnější, když dochází k ovulaci a hromadí se více tekutin a krve.

Za normálních okolností, když má žena menstruaci, dochází k vylučování přebytečné tekutiny, tkáně a krve. To obvykle vede k vymizení nadýmání.

Rakovina

I když to není příčinou nadýmání většiny lidí, jedním z příznaků rakoviny tlustého střeva nebo dělohy je nadýmání. Proto je důležité poradit se s lékařem, pokud jste vyzkoušeli všechny ostatní způsoby, jak snížit nadýmání a zažívací problémy, ale stále se vám nedaří určit, co je příčinou vašich příznaků.

Jaké jsou příčiny nafouklého břicha

Nadýmání břicha se liší od skutečného nárůstu tukové hmoty kolem břicha, protože nadýmání je dočasné a většinou je způsobeno tím, že se kolem břicha zachytí vzduch, který ho roztáhne směrem ven.

Zjednodušeně řečeno, „nafouknutí“ je pocit nahromaděného plynu v trávicím systému, který způsobuje, že žaludek nepříjemně vyčnívá. Obvykle způsobuje určitý druh bolesti břicha. Někteří lidé si dokonce dělají legraci a žertují, že „vypadají jako těhotní“, když se jejich nadýmání břicha velmi zhorší.

Někdy se mohou tělesné tekutiny ukládat po celém těle, včetně blízkosti břicha nebo oblasti pánve. To způsobuje nadměrné nadýmání a dočasné přibývání na váze.

Můžete si také všimnout, že vám začnou být těsnější šperky a oblečení, objeví se další otoky a bolesti kolem kloubů nebo napětí v kůži.

Vedle pocitu plnosti, plynatosti a bolesti břicha byste měli zkontrolovat, zda se nadýmání břicha nevyskytuje současně s dalšími příznaky v celém těle. To vám může napovědět, co je příčinou problému a zda může být natolik závažný, abyste se obrátili na svého lékaře, včetně následujících příznaků:

Horečka
Kožní vyrážka nebo kopřivka
Slzení očí, svědění v krku a další příznaky alergické reakce
Zácpa nebo průjem
Zvracení nebo nevolnost
Krev v moči nebo stolici
Nezáměrný úbytek hmotnosti
Problémy s chozením na záchod
Bolest v okolí lymfatických uzlin, včetně třísel, krku nebo podpaží.
Únava
Mozková mlha a problémy se soustředěním
Nepravidelná menstruace
Hemoroidy

Jak se zbavit nadýmání a nafouklého břicha

Jedním z nejúčinnějších léků na nafouklé břicho je zlepšení jídelníčku, protože potraviny, které jíte, hrají velkou roli v regulaci množství vzduchu a stolice, které se zachytí v trávicím traktu.

Aby vše hladce „plynulo“, je třeba dbát na stravu s vysokým obsahem vlákniny, a to přibližně 25-30 gramů denně nebo i více.

To není příliš obtížné, pokud jíte hodně zdravých potravin, včetně zeleniny, ovoce, ořechů, semínek, luštěnin a pravých obilovin. Určitě vám může pomoci sledování příznaků po konzumaci některých potravin, o nichž je známo, že způsobují nadýmání, ale nezapomeňte, že nadýmání břicha je způsobeno celým vaším životním stylem, nejen jídlem na talíři.

Mezi nejlepší potraviny, které pomáhají v boji proti nadýmání břicha, patří:

Probiotika: „Dobré bakterie“ zvané probiotika působí v trávicím traktu jako přátelské střevní bakterie a ničí špatné bakterie, které mohou vyvolávat zažívací problémy a reakce. Můžete užívat probiotické doplňky stravy, ale prospěšné je také jejich získávání z přírodních probiotických potravin, jako je kimči, kysané zelí, jogurt, kefír a kombucha.

Syrové mléčné výrobky: V případě mléčných výrobků vždy doporučuji konzumovat syrové mléčné výrobky na rozdíl od konvenčních, které se prodávají v supermarketech a které byly pasterizovány/homogenizovány. Výrobní procesy mohou zničit enzymy, které jsou potřebné pro správné trávení, a to dokonce do té míry, že někteří lidé, kteří si myslí, že mají příznaky intolerance laktózy, mohou konzumovat syrové mléčné výrobky, aniž by měli negativní reakce. Pomáhá také vyhýbat se ochuceným jogurtům, které obsahují umělé přísady, konzumovat zrající/syrové sýry místo měkkých sýrů a místo mléka konzumovat kefír/jogurt, které mají nižší obsah laktózy.

Ovoce a zelenina bohaté na vodu: Zelenina a ovoce, které dodávají vodu, klíčové elektrolyty a prospěšné enzymy, jsou vašimi nejlepšími přáteli, pokud jde o přirozené zmírnění nadýmání břicha. Zkuste jíst více syrové nebo vařené listové zeleniny, okurky, celer, fenykl, artyčok, meloun, bobulovité ovoce, zeleninu vařenou v páře a kultivovanou/fermentovanou zeleninu.

Bylinky, koření a čaje: Přírodní bylinky na zklidnění trávení, jako je zázvor, pampeliška, aloe vera a fenykl, se používají již tisíce let na zklidnění nepříjemných pocitů v břiše. Mnohé byliny působí jako diuretika a pomáhají tělu uvolňovat přebytečné tekutiny, zatímco některé, jako například zázvor, mohou také pomoci trávicímu systému uvolnit jeho obsah a uvolnit svaly v trávicím traktu, což zmírňuje zácpu. Zkuste jíst čerstvě namleté bylinky všeho druhu (petržel, oregano, rozmarýn atd.), čerstvý oloupaný kořen zázvoru, šťávu z aloe vera, bylinné čaje nebo používat esenciální oleje. Nezapomeňte, že vývar z kostí a zelený čaj jsou také protizánětlivé a skvělou volbou pro podporu zdraví střev.

Nyní, když už víte, co byste měli jíst, se podívejme na některé potraviny, které by mohly nadýmání ještě zhoršit. Nejčastěji mohou být viníkem některé z těchto potravin:

Cukr a slazené pochutiny: Cukr snadno kvasí ve střevech, může přispívat k přemnožení kandidy a podporuje záněty.
Většina mléčných výrobků: K nim patří ochucené jogurty s cukrem a umělými přísadami, ale i další druhy, protože moderní výrobní procesy mohou z mléčných výrobků odstranit důležité enzymy.
Rafinované obiloviny a obilné výrobky: Lepek je pro mnoho lidí těžko stravitelný, stejně jako kukuřice, oves a další obiloviny.
V některých případech těžko stravitelná zelenina, jako je brokolice, zelí, květák, cibule a dokonce i česnek: Ty obsahují síru a některé typy sacharidů FODMAP.
Fazole a luštěniny, které mohou podporovat plynatost.
Sycené nápoje
Žvýkačky

V některých případech mohou nadýmání způsobovat některé druhy kvašeného ovoce, včetně jablek, broskví/jiného peckovitého ovoce a avokáda.
Umělá sladidla a cukerné alkoholy: patří mezi ně aspartam, sorbitol, mannitol a xylitol.

Zde jsou další tipy, jak se zbavit nafouklého břicha:

Poraďte se se svým lékařem

Protože nafouklé břicho může způsobovat mnoho různých stavů a faktorů, je dobré kontaktovat lékaře a nechat si udělat testy, pokud nemůžete přijít na příčinu.

Neexistuje jeden diagnostický test pro určení příčiny nadýmání, ale lékař se může rozhodnout získat více informací provedením testů, jako např:

analýza stolice
krevní test
ultrazvuk, který zkontroluje, zda nedošlo k ucpání
test, který zkontroluje následný tranzit
klystýr a testy vyprazdňování žaludku
jícnová manometrie
dechový test
endoskopie nebo kolonoskopie s biopsií

Cvičení

Aktivita pomáhá optimálnímu fungování vašeho trávicího systému, protože dokáže bojovat proti zácpě, udržuje krevní oběh v pohybu a pohybuje lymfatickou tekutinou v celém těle. V podstatě vám pomáhá „detoxikovat“.

Snažte se získat co nejvíce výhod z cvičení tím, že budete většinu dní v týdnu dělat něco aktivního alespoň 30-60 minut. A po cvičení vynechejte sladké sportovní nápoje!

Zajímá vás, zda vás cvičení může někdy nadýmat? V některých případech může, zejména pokud to přeženete.

Přetrénování způsobuje, že se tělo dostává do stresového stavu. To způsobuje, že nadledvinky uvolňují více stresového hormonu kortizolu.

Ujistěte se, že vaše cvičební rutina podporuje vaše celkové zdraví a způsobuje, že se cítíte lépe, a ne naopak, že způsobuje narušenou hladinu tekutin, špatné trávení a další stres.

Pijte dostatek vody

Co rychle zmírňuje nadýmání? Jedním ze způsobů, jak rychle zmírnit nepříjemné pocity, je pít vodu, pokud jste dehydratovaní. Tekutiny také pomáhají zajistit, aby vláknina mohla správně vykonávat svou práci.

Neexistuje žádné magické číslo, které by pro vás bylo tím správným množstvím, ale začněte tím, že si dáte alespoň šest až osm sklenic denně. Zůstat hydratovaný je pro překonání nadýmání zásadní, ale pokud jde o výběr nápojů, vybírejte moudře.

Sycené nápoje, zejména pokud jsou plné umělých přísad a sladidel, mohou nadýmání ještě zhoršit. Nadýmání může způsobit i alkohol a u některých lidí také nápoje s kofeinem.

Nejlepší volbou je obyčejná voda, voda obohacená o plátky čerstvého ovoce nebo bylinky (např. citron, grapefruit, bazalka apod.) nebo bylinkový čaj.

Snižte stres

Všimli jste si někdy, že když jste nervózní, unavení, smutní nebo přetížení, vaše trávení je úplně v háji? Stres a úzkost mají na trávení velký vliv. Je to proto, že vaše střeva a mozek spolu velmi úzce komunikují prostřednictvím bloudivého nervu, neboli „spojení střev a mozku“.

Ve výstelce vašeho trávicího traktu žije síť tkáňových obvodů, která komunikuje prostřednictvím hormonálních a chemických zpráv s vaším centrálním nervovým systémem, nazývaným enterický nervový systém (ENS). Váš mozek spouští ENS, aby produkoval enzymy, sliny a sekrety, které pomáhají s trávením, a zároveň řídí hormony zodpovědné za vaši chuť k jídlu.

Úzkost nebo smutek mohou způsobit změny v této komunikační linii. Váš mozek pak odvádí pozornost od správného trávení ve snaze ušetřit energii a využít ji jinde.

Vysoké množství stresu zvyšuje hladinu kortizolu. To může změnit hladinu cukru v krvi a změnit způsob vylučování dalších hormonů, což někdy způsobuje nadměrný hlad, zácpu a ukládání tekutin.

Kromě toho vám stres příliš neusnadňuje přijímání ozdravné stravy a místo toho obvykle sáhnete po jídlech, která vás utěší a která běžně vyvolávají nadýmání. Zkombinujte pomalý metabolismus a trávicí systém s příliš velkým množstvím těžkých jídel a máte recept na katastrofu.

Řešení? Dělejte co můžete, abyste praktikovali uvědomělé stravování a snižovali stres, jak je to jen možné, včetně cvičení, meditace, modlitby a trávení více času tím, co máte rádi.

Závěrečné shrnutí
Nadýmání je nejčastěji dočasné a je způsobeno uvíznutím vzduchu v oblasti břicha, což způsobuje jeho vyklenutí směrem ven.
V mnoha případech může být příčinou nedostatečné trávení bílkovin, neschopnost plně odbourávat cukr a sacharidy, nerovnováha střevních bakterií, stres a hormonální problémy. Nadýmání mohou způsobovat také některé léky a základní onemocnění, včetně IBS, alergií a zánětlivých střevních onemocnění.
Jak se zbavit nadýmání? Jedním z nejúčinnějších prostředků proti nadýmání břicha je zlepšení stravy. Dbejte na to, abyste jedli stravu s vysokým obsahem vlákniny a snažili se jí každý den sníst přibližně 25-30 gramů nebo i více, a pijte hodně vody/tekutin.
Hledejte další příznaky, které mohou naznačovat příčinu, jako je silná zácpa, zadržování tekutin, bolest atd.
Pomoci může také cvičení, diskuse s lékařem o užívání léků a zvládání stresu.