Zdraví

Cukrovka a potenciální komplikace diabetu co byste měli vědět

Cukrovka jako taková je sice rozšířená a dobře pochopená, ale pokud ji necháte nekontrolovaně probíhat nebo necháte hladinu cukru neustále kolísat, můžete si zadělat na problémy. Cukrovka vás totiž může učinit náchylnějšími k určitým zdravotním problémům. Pokud však převezmete kontrolu nad svým zdravotním stavem prostřednictvím stravy a kondice, můžete zabránit tomu, aby se cukrovka zvrhla ve větší problémy. Dokonce se můžete vyhnout následujícím komplikacím, které cukrovka způsobuje:

Srdeční onemocnění, hypertenze/vysoký krevní tlak, mrtvice
Neuropatie nebo poškození nervů
Diabetická ketoacidóza (DKA)
Hyperosmolární hyperglykemický neketotický syndrom
Onemocnění ledvin
Gastroparéza
Sexuální problémy
Oční problémy, jako je glaukom nebo šedý zákal
Kožní problémy

Podívejme se na každý z těchto problémů podrobněji, abyste věděli, co můžete očekávat, a pochopili, proč je pro vás tak důležité správně zvládat diabetes. Nezapomeňte, že tyto problémy mohou postihnout lidi s diabetem 1. i 2. typu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Srdeční problémy

Když máte cukrovku, je asi pětkrát vyšší pravděpodobnost, že se u vás objeví nějaká forma kardiovaskulárních problémů nebo že proděláte mrtvici. Je to proto, že trvale vysoká hladina glukózy ve vašem těle z nekontrolované cukrovky může způsobit poškození stěn vašich tepen. Vaše cévy jsou tak náchylnější k tvorbě tukových usazenin, které jsou předstupněm srdečních onemocnění. To může také zvýšit riziko srdečního infarktu. Diabetes je také spojen s vyšším krevním tlakem a vyšší hladinou cholesterolu, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění a kardiovaskulárních problémů.

Oční problémy

Nekontrolovaná hladina cukru v krvi může způsobit problémy s očima, protože změny hladiny cukru ovlivňují oční čočku. Některé oční komplikace, které mohou vzniknout v důsledku nekontrolované cukrovky, jsou následující.

Rozmazané vidění: Vaše vidění se může měnit v závislosti na hladině cukru.

Časný šedý zákal: Vaše čočka se může zakalit a zanítit v důsledku vysoké hladiny cukru v tekutině, která ji obklopuje.

Glaukom: V důsledku zvýšeného tlaku v oku může dojít k poškození vašeho zrakového nervu.

Diabetická retinopatie: Ucpání, únik nebo poškození krevních cév v sítnici může vést ke ztrátě zraku, pokud se nekontroluje.

Kožní problémy

Kožní problémy mohou být někdy skutečně varovným příznakem cukrovky. Při cukrovce jste náchylnější k bakteriálním a plísňovým infekcím. Některé běžné kožní problémy, které způsobuje cukrovka, jsou následující.

Bakteriální infekce, jako jsou vřídky, styes (infikované žlázky na očním víčku), folikulitida (infekce ve vlasových folikulech), infekce nehtů a karbunkly (hluboké infekce v kůži i tkáni pod ní).

Plísňové infekce, jako je atletická noha, pásový opar, svědivé vaginální infekce a svědění kloubů.

Svědění nohou způsobené špatným krevním oběhem.

Kromě těchto stavů se u vás mohou vyskytnout i kožní problémy, které jsou u nediabetiků obecně neobvyklé. Mohou se vyskytnout u kohokoli s diabetem 1. nebo 2. typu (pokud není uvedeno jinak), přičemž není jasné, kdo je k nim náchylnější.

Další kožní problémy u diabetiků

Diabetická dermopatie: Tento stav, který se častěji vyskytuje u diabetiků s nadváhou, je charakterizován světle hnědými šupinatými skvrnami na přední straně nohou.

Necrobiosis lipoidica diabeticorum: Tento stav, který se nejčastěji vyskytuje u dospělých žen s cukrovkou, je charakterizován vyvýšenými matnými a červenými skvrnami na kůži, které nakonec připomínají lesklé jizvy s fialovými okraji.

Diabetické puchýře: Tento stav se vyznačuje přítomností skvrn, které připomínají puchýře od popálenin. Tyto skvrny se vyskytují na rukou, hřbetech prstů, chodidlech, prstech na nohou, předloktích a nohou.

Eruptivní xantomatóza: Toto onemocnění je časté u mladých mužů s diabetem 1. typu a způsobuje, že se na chodidlech, nohách, pažích, hřbetech rukou a hýždích objevují žluté pevné hrbolky podobné hrášku s červenou aureolou.

Acanthosis nigricans: Tento stav způsobuje hnědé nebo opálené vyvýšené skvrny v podpaží, tříslech, na boční straně krku, loktech, rukou a kolenou.

Digitální skleróza: V důsledku tohoto onemocnění je kůže na hřbetu ruky voskovitá, napjatá a ztluštělá.

Diseminovaný granuloma annulare: Tento stav vytváří na kůži červené nebo červenohnědé skvrny ve tvaru oblouku nebo prstence.

Poškození nervů nebo neuropatie

Vysoké hladiny glukózy mohou poškodit malé cévy v nervech. Můžete pociťovat necitlivost, vředy na chodidlech a mravenčení nebo pálivou bolest prostupující od prstů na nohou nebo rukou vzhůru po končetinách. Nekontrolovaná cukrovka může také způsobit závažnější formu poškození nervů, která se nazývá periferní neuropatie. Při tomto onemocnění mohou poškozené nervy v končetinách vašeho těla – například v rukou, nohou a pažích – způsobovat ztrátu koordinace, vystřelující bolest v postižených oblastech a svalovou slabost.

Diabetická ketoacidóza

Když vaše tělo nemá dostatek inzulínu, není schopno využívat glukózu jako zdroj energie. Místo toho využívá k výrobě energie tuk, což způsobuje hromadění určitých chemických látek zvaných ketony v moči a krvi. Tento stav obvykle postihuje osoby s diabetem 1. typu, ale může se vyvinout – méně často – i u osob s diabetem 2. typu. Je to z velké části důsledek nekontrolované cukrovky a chybějící medikace. Diabetická ketoacidóza je potenciálně smrtelný stav a vyžaduje naléhavý lékařský zásah.

Onemocnění ledvin

Kombinace poškození nervů a malých cév může mít vliv i na funkci ledvin. Selhání ledvin postihuje 10 až 40 % diabetiků 2. typu a přibližně 30 % diabetiků 1. typu. Časnými příznaky tohoto problému jsou přibývání na váze, častá potřeba močení v noci, vysoký krevní tlak a otoky kotníků. Později se může objevit také ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, únava/slabost, svalové křeče a svědění.

Gastroparéza

Zpomalený pohyb potravy při přechodu ze žaludku do tenkého střeva se nazývá gastroparéza a diabetes je hlavní příčinou tohoto problému. Někdy může pohyb potravy zcela zastavit. K tomu dochází v důsledku poškození bloudivého nervu v důsledku cukrovky. Tento nerv je zodpovědný za stimulaci svalových kontrakcí, které umožňují pohyb potravy trávicím traktem. To může způsobit ztrátu chuti k jídlu, pocit plnosti po snědení jen malého množství jídla, nevolnost, reflux kyselin, zvracení, nadýmání a bolest žaludku.

Sexuální problémy

Když se v důsledku cukrovky poškodí vaše nervy a menší cévy, může být také ztížena vaše reakce na sexuální podněty. Může to mít také vliv na průtok krve do vašich pohlavních orgánů.

U mužů s diabetem 1. a 2. typu to může způsobit následující problémy.

Erektilní dysfunkce (ED): Pravděpodobnost vzniku ED u mužů s diabetem je 2 až 3krát vyšší než u ostatních mužů bez diabetu.

Retrográdní ejakulace: Při tomto stavu se sperma při ejakulaci dostává do močového měchýře místo toho, aby se vynořilo ze špičky penisu. Často je to způsobeno poškozením nervů v důsledku špatné léčby diabetu.

Sexuální problémy mohou postihnout také ženy s diabetem. Zatímco v jednom průzkumu uvedlo 42 % diabetiček 2. typu, že se u nich vyskytla nějaká forma sexuálních problémů, u diabetiček 1. typu mělo tyto problémy jen 18 %. Mezi tyto problémy patří:

Bolest nebo nepříjemné pocity při pohlavním styku
Ztráta nebo pokles libida
Ztráta nebo pokles sexuální reakce
Snížená vaginální lubrikace, která způsobuje suchost

Hyperosmolární hyperglykemický neketotický syndrom

Hyperosmolární hyperglykemický neketotický syndrom (HHNS) způsobuje časté močení, nadměrnou žízeň a tmavou moč, protože se vaše tělo snaží očistit od přebytečného cukru močí. Těžká dehydratace v důsledku HHNS může způsobit záchvaty a kóma. Pokud není včas vyšetřena, může být dokonce smrtelná. HHNS bývá častější u osob s nekontrolovaným diabetem 2. typu, ale může postihnout i kohokoli s diabetem 1. typu. Starší lidé jsou k tomuto stavu náchylnější.

Obtížné těhotenství

Pokud jste těhotná a byla u vás již diagnostikovaná cukrovka, lékař s vámi bude úzce spolupracovat a sledovat váš stav v průběhu těhotenství. Budete muset sledovat příznaky abnormálně vysoké nebo velmi nízké hladiny cukru v krvi (neboli hyperglykémie a hypoglykémie).

Hypoglykémie: Hypoglykémie (abnormálně nízká hladina glukózy v krvi) se může objevit, pokud vynecháte jídlo, jíte příliš málo nebo se příliš fyzicky namáháte. Sledujte rozmazané vidění, změny nálady, nevysvětlitelnou únavu.

Hyperglykémie: Hyperglykémie (abnormálně vysoká hladina glukózy v krvi) může nastat, pokud nejíte vyvážená jídla, nemáte správně nastavený inzulín, jste fyzicky neaktivní, necítíte se dobře nebo jste ve stresu.

Nekontrolovaná cukrovka během těhotenství vás může připravit o preeklampsii (kdy máte vysoký krevní tlak a močí se vám vylučují bílkoviny), potrat, předčasný porod nebo potíže při porodu. Může také zvýšit riziko infekcí močového měchýře a vaginálních infekcí.

Špatný zdravotní stav dítěte

Nedodržování hladiny cukru v krvi během těhotenství má vliv nejen na vás, ale také na vaše novorozeně, které je tak náchylné k:

Makrosomii neboli velmi vysoké porodní hmotnosti nebo velikosti v důsledku nadbytku inzulínu, který se k dítěti dostává.
Žloutenka.
Hypoglykémie neboli nízká hladina cukru v krvi u dítěte brzy po narození.

Správná léčba diabetu může oddálit komplikace a dokonce jim zabránit

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak udržet své zdraví v pořádku a zajistit, aby cukrovka zůstala pod kontrolou.

Jezte různé zdravé potraviny a vyváženou stravu a udržujte si stálou hladinu glukózy v krvi. Myslete na celozrnné potraviny, libové bílkoviny, čerstvé produkty, ořechy a semínka a malé množství zdravých tuků.

Jezte hodně vlákniny a omezte příjem tuků a soli, abyste udrželi hladinu cholesterolu a krevní tlak pod kontrolou.

Snižte příjem alkoholu. Pokud můžete, vyhněte se mu nebo si dejte maximálně dva nápoje za den.

Zhubněte. Pomůže vám i málo. Úbytek hmotnosti v oblasti břicha je obzvláště prospěšný. To může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi a krevní tlak i hladinu cholesterolu.

Cvičte denně středně intenzivně 30 minut, pokud potřebujete zhubnout, cvičte 60 minut denně.

Přestaňte kouřit. Zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice, vysokého krevního tlaku a dalších kardiovaskulárních problémů.

Kromě těchto opatření, která mají zabránit dalším komplikacím, dbejte na to, abyste se pravidelně podrobovali vyšetření nejen hladiny cukru v krvi, ale také krevního tlaku, cholesterolu, triglyceridů, funkce ledvin a stavu ústní dutiny a očí. Pokud máte pocit, že se vaše příznaky zhoršují, obraťte se na lékaře a poraďte se s ním o nejlepším dalším postupu.