Zdraví

Devět tipů pro přírodní očistu tlustého střeva zevnitř ven

Vzhledem k velkému množství toxinů, se kterými se denně setkáváme, od pesticidů v potravinách až po výfukové plyny ve vzduchu, který dýcháme, je očista zevnitř nutností. Očista tlustého střeva však není novým konceptem. Staří Egypťané a Řekové věřili, že nestrávená potrava v tlustém střevě produkuje toxiny, které se dostávají do krevního oběhu a otravují tělo (autointoxikace), což způsobuje nemoci. Podobný názor zastává i ájurvéda.

Pokud se potýkáte s trávicími problémy a chcete vyzkoušet očistu tlustého střeva, zde je několik přírodních možností, které můžete vyzkoušet. Věnovali jsme se celé řadě možností od relativně mírných až po některé invazivní postupy. Mějte však na paměti, že než vyzkoušíte možnosti, jako je basti nebo klystýr, budete se možná muset poradit s odborníkem.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Zůstaňte hydratovaní

Nejjednodušším způsobem, jak udržet tlusté střevo čisté, je zajistit si dostatečný příjem tekutin. Tím zabráníte tomu, aby výkaly ztvrdly a vyschly. To však neznamená, že byste měli jen chlemtat vodu po litrech. Většina zdravých dospělých potřebuje denně asi 6-8 sklenic tekutin, takže se soustřeďte na jejich přísun. Také se nemusíte omezovat pouze na vodu. Kromě vody pijte různé tekutiny, například mléko, ovocné šťávy, a dokonce i dušené maso a polévky.

2. Přejděte na půst plný tekutin

Vyhýbání se pevným potravinám po dobu několika dní může pomoci pročistit váš trávicí systém. Ujistěte se však, že se vyhýbáte také limonádám a alkoholu. Držte se ovocných a zeleninových šťáv, které vám dodají živiny. Podle alternativních věd, jako je ájurvéda nebo Unani, to nejen pročistí vaše tlusté střevo, ale také vyplaví toxiny z celého organismu.

3. Dejte si fenyklový čaj

Fenyklový čaj vám může pomoci při detoxikaci, protože má projímavý účinek a může stimulovat pohyblivost trávicího traktu. Bylinkáři také věří, že fenykl může pomoci vyplavit toxiny z ledvin a jater.

Šálek fenyklového čaje třikrát denně může být prospěšný. Čaj připravíte tak, že 1 čajovou lžičku fenyklových semen spaříte 3 až 5 minut dvěma deci vroucí vody.

4. Pití čaje ze senny

Senna je dalším bylinným projímadlem, které lze použít k pročištění tlustého střeva. Spařte 1-2 g listů senny asi 10 minut v horké vodě a připravte si čaj, který můžete pít dvakrát denně. Opět pamatujte, že tento čaj není určen k dlouhodobému užívání. Před použitím senny byste se také měli poradit se svým lékařem, pokud jste v minulosti trpěli zánětlivým onemocněním střev nebo střevní neprůchodností.

5. Vyzkoušejte švestkovou šťávu

Švestky se tradičně používají také pro svůj projímavý účinek. Jedna studie dokonce zjistila, že pití 125 ml švestkové šťávy dvakrát denně bylo účinné v boji proti mírné zácpě. To může být způsobeno vysokým obsahem sorbitolu, cukerného alkoholu, který se pomalu tráví a má projímavý účinek. Studie také zjistila, že švestková šťáva sice působí jako projímadlo, ale zároveň zvyšuje plynatost. Proto to s tímto prostředkem nepřehánějte.

6. Dejte si psyllium a další potraviny bohaté na vlákninu

Psyllium je rozpustná vláknina, která pochází ze semen byliny Plantago ovata. Při kontaktu s vodou se rozpíná a zvyšuje objem stolice. Tím usnadňuje odchod stolice a zmírňuje zácpu. Nezapomeňte však, že psyllium je třeba užívat s dostatečným množstvím vody. Jinak může nabobtnat a způsobit ucpání hrdla nebo střev.

Příjem přibližně 25-30 gramů vlákniny za den může také pomoci udržet vaše tlusté střevo čisté, protože zvětšuje objem výkalů a napomáhá pravidelnému vyprazdňování. Nezapomeňte proto do svého jídelníčku přidat další potraviny bohaté na vlákninu, jako je mrkev, brokolice, fazole, čerstvé ovoce a celozrnné výrobky. Pokud je ve vaší stravě málo vlákniny, zvyšujte její příjem pomalu, abyste se vyhnuli plynatosti.

7. Dopřejte si probiotika

Probiotika jsou mikroorganismy, které jsou dobré pro vaše celkové zdraví a zejména pro zdraví vašich střev. Slouží ke dvěma účelům, pokud jde o očistu tlustého střeva. Zaprvé, tyto dobré bakterie mohou pomoci s trávením a bojovat proti choroboplodným zárodkům, čímž z vašeho těla vyloučí toxiny a zajistí mu automatickou detoxikaci. Za druhé, většina prostředků na očistu tlustého střeva může sama o sobě tyto dobré bakterie také zlikvidovat – jak ukázala jedna studie o vlivu předoperační očisty střev na střevní bakterie.

Pokud tedy zkoušíte jiné způsoby očisty, může vám užívání probiotik pomoci znovu nastolit prospěšné střevní bakterie. Kvašené potraviny, jako je jogurt, přirozeně obsahují probiotika a mohou vám v tom pomoci. Probiotické potraviny si můžete vyrobit i doma.

8. Dejte si ricinový olej

Ačkoli představa konzumace ricinového oleje může být pro mnohé nevábná, jedná se o starý lék na zácpu. Studie na starších osobách ukazují, že používání zábalů z ricinového oleje může zlepšit příznaky zácpy a zmírnit namáhání při vyprazdňování. Kyselina ricinoleová obsažená v oleji napomáhá vyprazdňování. Vyhněte se však tomuto prostředku, pokud jste těhotná, protože se předpokládá, že konzumace tohoto oleje vyvolává porod. Příliš mnoho ricinového oleje by také mohlo vést k průjmu.

9. Ájurvédská klystýrová terapie (Basti)

Starověký systém ájurvédy používá klystýrovou terapii neboli basti, která slouží nejen k odplavení stolice, ale také k odstranění ama (toxinů) z tkání. Tato terapie je považována za užitečnou při řadě onemocnění, jako je zácpa, artritida a dna.

V závislosti na vaší individuální konstituci a zdravotních problémech vám ájurvédský lékař může doporučit vhodný klystýr, například perlivý klystýr (anuvasana) s ghí spolu s bylinnými léčivými oleji nebo neperlivý klystýr (známý jako asthapana) s bylinným odvarem, trochou oleje a mléka. Váš detoxikační režim bude obvykle zahrnovat i další aspekty, jako je úprava stravy nebo jiné léčebné ájurvédské procedury, jako je svedana (vyvolané pocení).

Klystýr k pročištění tlustého střeva lze provádět i doma. Obvykle se provádí pomocí fyziologického roztoku v sáčku s připevněnou plastovou koncovkou. Zúžená špička hadičky se umístí do konečníku a tekutina se pak vyprázdní do konečníku zvednutím sáčku, zbytek se nechá na gravitaci. To by mělo uvolnit stolici, vyvolat kontrakci svalů konečníku a pomoci odstranit výkaly. Ale i když jsou soupravy pro domácí klystýr snadno dostupné, bylo by nejlepší, kdybyste to udělali pouze tehdy, pokud vám to navrhne lékař. Nezapomeňte, že pokud se neprovádí správně, může mít vedlejší účinky.

Irigaci tlustého střeva mohou provádět pouze profesionálové

Během výplachu tlustého střeva se do konečníku trubičkou vpouští teplá voda, aby se ze střev vypudil výkal. Voda propláchne vaše tlusté střevo a výkaly vyjdou ven trubičkou. Proces může trvat přibližně 30-45 minut a na rozdíl od klystýru, při kterém se používá malé množství tekutiny, může během této doby projít vaším tlustým střevem přibližně 60 litrů vody! Někdy se do této vody mohou přidávat i bylinné nálevy. Tento postup se nedoporučuje těm, kteří mají infekci, zánětlivé onemocnění, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin nebo srdeční problémy. Měli byste se jí také vyhnout během těhotenství.

Očista tlustého střeva by se nikdy neměla provádět bez doporučení lékaře

Očista tlustého střeva pomocí klystýrů, projímadel a výplachů tlustého střeva má dnes po celém světě velmi věrné zastánce, ale objevily se i určité ohlasy na možné vedlejší účinky a otázky ohledně její účinnosti. Kritici tvrdí, že vaše tělo je přirozeně schopno vyloučit toxiny a výkaly a že opravdu není třeba tuto záležitost vynucovat. Navíc, pokud se očista tlustého střeva invazivními technikami neprovádí správně, může mít řadu vedlejších účinků od bolesti břicha a nevolnosti až po nerovnováhu elektrolytů a selhání jater a ledvin. Na druhou stranu, ačkoli o tom zatím neexistuje mnoho vědeckých výzkumů, lidé, kteří očistu tlustého střeva obhajují, uvádějí její přínosy od úbytku hmotnosti až po zlepšení tonusu pleti a funkce střev.

Sečteno a podtrženo. I když ne všichni lidé potřebují pravidelnou detoxikaci tlustého střeva, bylo zjištěno, že některým lidem, kteří se potýkají se špatným stavem střev nebo alergiemi, detoxikace prospívá. Bylo například zjištěno, že postupy očisty tlustého střeva, jako jsou klystýry, zmírňují zácpu. Existuje tedy nějaká střední cesta, kterou se můžete vydat? Ano, řekněte rozhodné „ne“ náhodnému nebo nevybíravému čištění tlustého střeva. A vždy si nechte poradit od odborníka, než vyzkoušíte invazivnější techniky.