Zdraví

Dieta a plán léčby děravého střeva včetně střevních potravin

Syndrom děravého střeva je onemocnění, které postihuje miliony lidí, z nichž mnozí o něm ani nevědí. Dobrou zprávou je, že dodržování diety pro děravá střeva může pomoci tento stav překonat.

Podle názvu byste si mohli myslet, že syndrom děravého střeva ovlivňuje pouze zdraví trávicího traktu, ale ve skutečnosti může vést k mnoha dalším zdravotním potížím. Podle nejnovějších výzkumů může být například příčinou vašich potravinových alergií, únavy, bolestí kloubů, onemocnění štítné žlázy a autoimunitních stavů právě děravé střevo.

Jaký je nejrychlejší způsob léčby děravého střeva? Dodržování léčebné diety při syndromu děravého střeva je jednou z nejlepších strategií, jak dostat své tělo zpět do správných kolejí.

V tomto článku konkrétně popisuji, jak dieta při syndromu děravého střeva funguje, abyste mohli prolomit některé úporné zdravotní problémy, se kterými se potýkáte.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je děravé střevo – propustnost střev

Syndrom děravého střeva je stav, který postihuje celistvost střevní sliznice, která za normálních okolností slouží jako bariéra střev. Říká se mu také „střevní propustnost“ a dochází k němu tehdy, když je střevní stěna poškozena, což umožňuje, aby se do krevního oběhu dostávaly sloučeniny, které by se tam za normálních okolností dostávat neměly.

Například částečně strávené bílkoviny a tuky mohou pronikat střevní sliznicí a dostávat se do krevního oběhu, což způsobuje alergickou reakci.

Příčiny a příznaky

Jak poznáte, že vám může prospět plán léčby děravého střeva? Jedním z největších varovných signálů, že můžete mít děravá střeva, je, že se u vás objevuje více potravinových citlivostí.

Alergické reakce způsobené děravým střevem nemusí nutně znamenat, že vám po celém těle vyrazí vyrážka, ale mohou vést k různým dalším příznakům. Mezi potenciální příznaky spojené s děravým střevem mohou patřit:

nadýmání
citlivost na potraviny
potíže se štítnou žlázou
únava
bolesti kloubů
bolesti hlavy
kožní problémy, jako je růžovka a akné
zažívací potíže
přibývání na váze

Pokud nedojde k nápravě, může střevní propustnost potenciálně vést k závažnějším zdravotním problémům, jako jsou:

zánětlivé onemocnění střev nebo IBS
artritida
ekzém
lupénka
deprese
úzkost
migrény
bolesti svalů
chronická únava

Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Diabetes existuje řada důkazů, které naznačují, že syndrom děravého střeva souvisí s některými autoimunitními onemocněními, jako je diabetes 1. typu.

Dalším problémem netěsných střev je navíc to, že mohou způsobovat malabsorpci životně důležitých minerálů a živin, včetně zinku, železa a vitaminu B12.

Odborníci doporučují provést test na děravá střeva, abyste lépe zjistili, zda může být tato příčina základem vašich příznaků, a abyste mohli určit potenciální přispívající faktory.

Co způsobuje děravá střeva?

Příčinou děravého střeva může být řada faktorů, včetně:

špatná strava (s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem cukru)
kouření
užívání alkoholu
časté užívání některých léků
genetické predispozice

Mezi možné příčiny ve stravě patří:

Lektiny – jsou obsaženy v mnoha potravinách, nejen v obilovinách, a pokud jsou konzumovány v menším množství, tělo se s nimi normálně vyrovnává. Potraviny, které obsahují velké množství lektinů, jsou však problematičtější. Mezi lektiny a potraviny, které způsobují netěsnost střev, patří pšenice, rýže, špalda a sója.

Konvenční kravské mléko – Jedná se o další potravinu, která může způsobovat děravá střeva. Složkou mléčných výrobků, která poškozuje střeva, je bílkovina A1 kasein. Proces pasterizace navíc ničí životně důležité enzymy, takže cukry, jako je laktóza, jsou velmi těžko stravitelné. Z tohoto důvodu doporučuji kupovat pouze syrové mléčné výrobky a od krav, koz, ovcí nebo buvolů s označením A2.

Obiloviny obsahující lepek – mohou poškodit vaši střevní sliznici v závislosti na tom, jak dobře je snášíte. Jakmile budou vaše střeva zdravá, můžete pravděpodobně přidat opět obiloviny, které byly fermentovány a naklíčeny, a příležitostně je jíst.

Cukr – Přidaný cukr je další látkou, která může při konzumaci velkého množství způsobit devastaci vašeho trávicího systému. Cukr může podporovat růst kvasinek, kandidy a špatných bakterií, což dále poškozuje vaše střeva. Špatné bakterie ve skutečnosti vytvářejí toxiny zvané exotoxiny, které poškozují zdravé buňky a mohou prožrat díru do vaší střevní stěny.

Potraviny, které je třeba jíst při dietě proti netěsnosti střev

Pokud trpíte syndromem děravých střev, měli byste zvážit zavedení diety pro děravá střeva. Taková dieta obsahuje potraviny, které podporují hojení, protože jsou snadno stravitelné a mohou pomoci obnovit střevní výstelku.

Zde jsou nejlepší potraviny, které je vhodné zařadit do diety při syndromu děravého střeva:

Kostní vývar – Kostní vývar obsahuje kolagen a aminokyseliny prolin a glycin, které mohou pomoci zacelit poškozené buněčné stěny. Mnoho z pacientů drží po dobu tří dnů půst s kostním vývarem, který jim pomáhá léčit děravá střeva a autoimunitní onemocnění.

Raw kultivované mléčné výrobky – syrové mléčné výrobky obsahují při fermentaci prospěšné bakterie a mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které mohou pomoci léčit střeva. Mezi nejlepší možnosti patří pasterovaný kefír, jogurt, amasai, máslo a syrové sýry.

Kvašené potraviny – Kromě kvašených mléčných výrobků patří mezi nejzdravější probiotické potraviny kvašená zelenina. Obsahují organické kyseliny, které vyrovnávají střevní pH, a probiotika podporující střeva. Kysané zelí, kimči a kvas jsou vynikajícími zdroji.

Kokosové výrobky – všechny kokosové výrobky jsou pro střeva obzvláště prospěšné. Předpokládá se, že mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem obsažené v kokosu jsou snadněji stravitelné než jiné tuky, takže dobře působí na udržení zdraví trávicího traktu. Také kokosový kefír obsahuje zdravé mikroby, které podporují váš trávicí systém.

Naklíčená semínka – Chia semínka, lněná semínka a konopná semínka, která byla naklíčena, jsou skvělým zdrojem vlákniny, která může podpořit růst prospěšných bakterií. Pokud máte silně propustná střeva, možná budete muset začít získávat vlákninu z dušené zeleniny a ovoce.

Zdravé tuky – Umírněná konzumace zdravých tuků, jako jsou vaječné žloutky, avokádo, ghí a kokosový olej, je pro střeva nenáročná a podporuje vstřebávání živin.

Omega-3 tuky – Některé bílkovinné potraviny obsahují také zdravé omega-3 tuky, například hovězí maso krmené trávou, jehněčí maso a volně lovené ryby, jako je losos.

Ovoce – Konzumace jedné až dvou porcí ovoce denně je dobrým způsobem, jak získat vitaminy a minerály. Jablka a hrušky můžete spařit a připravit si domácí jablečnou omáčku nebo ovocnou šťávu. Ovoce je nejlepší konzumovat ráno, nikoli později během dne, a nezapomeňte ho konzumovat s mírou.

Kromě stravy při děravých střevech můžete pomoci napravit střeva pomocí některých doplňků stravy.

V plánu léčby vyšší propustnosti střev je mnoho doplňků stravy, které podporují zdraví trávicího traktu a také chrání střevní sliznici před dalším poškozením. Domnívám se, že šest nejpřínosnějších doplňků stravy pro děravá střeva je následujících:

Probiotika (50-100 miliard jednotek denně) – Jedná se o nejdůležitější doplněk stravy, protože pomáhá doplňovat dobré bakterie a vytěsňuje špatné bakterie. Doporučuji užívat probiotika ve formě potravin i doplňků stravy. Tím, že při léčbě syndromu děravého střeva dodržujete pouze část protokolu odstraněním škodlivých dráždivých látek, může se stát, že se vám nepodaří znovu naočkovat střevo prospěšnými bakteriemi, které udrží špatné bakterie na uzdě. Na základě dostupných výzkumů hledejte kmeny, jako jsou Bacillus clausii, Bacillus subtilis, Saccharomyces boulardii a Bacillus coagulans.

Trávicí enzymy (jedna až dvě kapsle na začátku každého jídla) – Zajišťují úplné strávení potravin a snižují možnost, že částečně strávené částice potravin a bílkoviny poškodí stěnu střeva.

L-Glutamin – Prášek glutaminu, který je zásadní pro jakýkoli program určený k léčení děravých střev, je esenciální aminokyselina, která má protizánětlivé vlastnosti a je nezbytná pro růst a obnovu střevní sliznice. Mezi výhody L-glutaminu patří, že působí jako ochránce, pokrývá buněčné stěny a působí jako odpuzovač dráždivých látek.

Kořen lékořice – adaptogenní bylina, která pomáhá vyrovnávat hladinu kortizolu a zlepšuje tvorbu kyselin v žaludku, kořen lékořice podporuje přirozené tělesné procesy pro udržení slizniční výstelky žaludku a dvanácterníku. Tato bylina je obzvláště prospěšná, pokud je něčí netěsnost střev způsobena emočním stresem, a to díky tomu, jak může pomoci zlepšit způsob produkce a metabolismu kortizolu.

Šilajit – Léčivá bylina podobná dehtu, která se často používá v ájurvédské medicíně, může chránit před žaludečními vředy a také snižovat záněty vyvolané nebo zhoršené děravým střevem.

Kořen blatouchu – Protože má antioxidační a antihistaminické vlastnosti, je kořen blatouchu skvělým doplňkem každé přírodní lékárničky, zejména pro ty, kteří se potýkají se střevními problémy.

Potraviny, kterým se při dietě vyhnout

Jakým potravinám byste se měli vyhnout, pokud máte syndrom děravého střeva? Při dodržování diety při syndromu děravého střeva je nezbytné vyhnout se alergenům a zánětlivým potravinám nebo je výrazně omezit.

Mezi potraviny/složky, kterým je třeba se vyhnout, patří:

Neklíčené obiloviny, zejména ty, které obsahují lepek (pšenice, žito a ječmen) – je třeba si uvědomit, že klíčení a kvašení obilovin snižuje obsah fytátů a lektinů, takže tyto potraviny jsou lépe stravitelné.
Zpracované potraviny s přidaným cukrem
GMO potraviny (GMO a hybridizované potraviny mají obvykle nejvyšší obsah lektinů, protože byly upraveny tak, aby se bránily broukům).
Rafinované oleje
Zpracované potraviny vyrobené ze syntetických potravinářských přídavných látek
Konvenční mléčné výrobky
Silné užívání alkoholu

Ukázka jídelníčku diety pro děravé střevo

Na základě výše uvedených doporučení týkajících se nejlepších a nejhorších potravin pro děravá střeva je zde uvedeno, jak by mohl vypadat několikadenní jídelníček při dodržování dietního plánu pro děravá střeva:

Den č. 1
Snídaně: avokádo na toastu z naklíčených zrn s kysaným zelím a rajčaty.
Oběd: salát s plátky steaku z čerstvého masa a vařenou nebo kultivovanou zeleninou.
Večeře: smažený pokrm z míchané zeleniny a bílkovin dle vlastního výběru.

Den č. 2
Snídaně: jogurtový parfait z obyčejného jogurtu, chia semínek a lesních plodů.
Oběd: vařená ryba, například losos, s dušenou zeleninou zalitou olivovým olejem.
Večeře: smažené kuře podávané s míchaným salátem nebo se zeleninovou oblohou.

Den č. 3
Snídaně: smoothie z kokosového mléka, kefíru nebo syrového mléka, naklíčeného mandlového másla a kolagenového proteinového prášku.
Oběd: kuřecí salát podávaný se zeleninou nebo salátem
Večeře: steak nebo ryba podávaná se zeleninovou oblohou.

Další tipy pro zdraví střev

Kromě dodržování výše popsaného stravovacího plánu je prospěšné vyhnout se působení potenciálních „toxinů“, které se nacházejí ve vodě z kohoutku, alkoholu, cigaretách, pesticidech, lécích proti bolesti NSAID a antibiotikách, které mohou zatěžovat střeva. Vždy se však poraďte se svým lékařem, pokud vám je předepsal.

Dalším tipem je zvážit zpočátku dodržování eliminační diety. Některé potraviny se zdají být v „šedé zóně“, pokud jde o zhoršení nebo podporu zdraví trávicího traktu. Například některým lidem vyhovují některé bílkovinné potraviny lépe než jiným.

Možná se ptáte, zda jsou vejce špatná pro děravá střeva? A co fazole a luštěniny?

Můžete se rozhodnout vejce a luštěniny nejprve vyřadit a po několika týdnech je zkusit znovu zavést. To vám může pomoci odhalit, zda jsou pro vás problematické, nebo ne.

Místo vajec a luštěnin zkuste raději maso, drůbež, ryby a kolagenový protein nebo proteinový vývar v prášku z kostí.

V rámci eliminační diety se také doporučuje snížit příjem FODMAP potravin, protože FODMAP sacharidy mohou zhoršovat zažívací problémy, jako je nadýmání a plynatost.

Závěrem
Střevní propustnost, nazývaná také střevní permeabilita, je stav, ke kterému dochází při poškození střevní sliznice.
Nejenže to má vliv na zdraví trávicího traktu, ale tento stav může také způsobovat rozsáhlé příznaky související se záněty a autoimunitními reakcemi. Příznaky mohou zahrnovat nadýmání, plynatost, bolesti kloubů, únavu, kožní problémy, problémy se štítnou žlázou, bolesti hlavy a další.
Jaké potraviny škodí vašim střevům? Při dodržování diety pro děravá střeva se vyhýbejte zpracovaným potravinám, přidanému cukru, rafinovaným olejům, neprokvašeným obilovinám, lepku, konvenčním mléčným výrobkům a potravinám s vysokým obsahem lektinů.
Co byste měli jíst, pokud máte příznaky netěsnosti střev? Upřednostněte fermentované potraviny, vývar z kostí, kokos, ovoce a zeleninu a kvalitní maso, ryby a drůbež.