Zahrada

Kořenová hniloba a jak ji rozpoznat, ošetřit a předcházet

Některé zahradnické problémy lze snadno rozpoznat a projeví se velmi rychle. Pokud jednoho rána navštívíte zahradu a zjistíte, že vaše rajčata jsou pořádně okousaná, pravděpodobně si v noci přišel na svačinu nějaký sysel. Kořenová hniloba je však často problém, který se k vám připlíží, a i když se její příznaky projeví, musíte skutečně vědět, co hledat, abyste ji identifikovali.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Co je kořenová hniloba?

Na nejzákladnější úrovni je kořenová hniloba onemocněním rostlin, ale klíčové je zjistit, jaké faktory toto onemocnění způsobují. Nemoc může být způsobena podmáčenou půdou nebo různými druhy hub.

Půda může být podmáčená z mnoha důvodů, včetně špatné drenáže, trvalých přívalových dešťů a přemokření.

Přemokření může být ze všeho nejnepříjemnější. Víte, že vaše rostliny potřebují vodu, a máte pocit, že jim ji dodáváte svědomitě. Je to však případ “ přemíry dobrého“.

Ani přemokření nebo neobvykle deštivé období však často samy o sobě nestačí k tomu, aby vaše půda byla přemokřená. Jejich velkým pomocníkem je špatná drenáž. Voda protéká písčitým typem půdy jako sítem – jen zřídka se stane, že by taková půda byla podmáčená. Jílovitá půda však vodu dlouho zadržuje. Obvykle se tedy jedná o kombinaci špatného odvodnění a nadměrné vlhkosti, která způsobuje podmáčení půdy.

Možná si nemyslíte, že kořeny rostlin potřebují dýchat, ale kořeny potřebují kyslík. Proto je pro ně podmáčená půda problémem. Pokud problém nevyřešíte, utopí se v ní, uhnijí, odumřou a stanou se pro vegetaci, kterou podporují, nepoužitelnými, což nakonec vede k úhynu rostliny. Ironií je, že kořeny hnijící z příliš velkého množství vody nejsou schopny absorbovat vodu a přenášet ji do zbytku rostliny, která uvadá.

Někdy není příčina hniloby kořenů tak jednoduchá jako přemokřená půda. Přímou příčinou může být houba, například Phytophthora. Ale stejně jako špatná drenáž umožňuje, aby se nadměrné množství vody stalo problémem, tak i přemokřená půda je prostředníkem pro Phytophthoru. Houbám se daří ve vlhkých podmínkách – v půdě, která dobře odvádí vodu, se Phytophthora stává problémem jen zřídka.

Jak rozpoznat kořenovou hnilobu

Důvodem, proč je tak obtížné včas odhalit kořenovou hnilobu, je to, že se vyvíjí pod zemí, tedy mimo dohled. Navzdory názvu „kořenová hniloba“ zahrádkáři obvykle zpozorují příznaky choroby na listech rostliny, nikoli na jejích kořenech. V té době již bohužel dochází k výraznému poškození.

Příznakem kořenové hniloby může být žloutnutí listů, které mohou opadat. Listy mohou být také deformované (menší než obvykle, zkroucené atd.). Jakmile kořeny prohlédnete, můžete zjistit, že mají jinou barvu než obvykle (tmavší, červenohnědou atd.) a zapáchají hnilobou. Dalším příznakem hniloby kořenů je, že ať rostlinu zaléváte sebevíc, vždy vypadá jako zvadlá.

Jak předcházet hnilobě kořenů nebo ji léčit

Předejít kořenové hnilobě v první řadě je mnohem snazší než se s ní vypořádat poté, co ji zaznamenáte. Dvěma nejlepšími preventivními radami jsou zajištění dobré drenáže na zahradě a zamezení přemokření.

Je obtížné zjistit, kolik vody je příliš mnoho, pokud jde o skutečné měření. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda je rostlina správně zavlažována, je kopnout do půdy těsně u její kořenové zóny (dostatečně blízko, abyste viděli, co se tam děje, ale ne tak blízko, abyste poškodili kořeny). Většina rostlin dává přednost rovnoměrně vlhké půdě v celé kořenové zóně. Pokud tedy zjistíte, že je půda dole vyschlá, pak nezaléváte dostatečně. Pokud ji však najdete přemokřenou, pak zaléváte příliš.

Odvodnění zahrady lze zlepšit několika způsoby, mimo jiné:

přimícháním doplňků do půdy, například kompostu.
instalací francouzských drenáží
pěstováním rostlin na vyvýšených záhonech

Pokud selžete v prevenci a skončíte s hnilobou kořenů, nemusí být vše ztraceno, pokud je daná rostlina dostatečně malá (například trvalka, nikoli velký strom nebo keř) a pokud jste problém zachytili včas. Pokojové rostliny, které jsou hnilobou kořenů proslulé, lze často zachránit, protože rostou v nádobách, což vám umožní snadný přístup k jejich kořenům. Menší případy kořenové hniloby můžete ošetřit tak, že rostlinu nejprve vykopete, omyjete kořeny a odstraníte (sterilizovaným řezným nástrojem) nemocné části.

Při pozdějším přesazování ji můžete buď vrátit na stejné místo po vylepšení půdy kompostem, nebo ji přesadit na vhodnější místo. Ať tak či onak, pokud rostlině poskytnete kyprou půdu, můžete se v budoucnu vyhnout problému s hnilobou kořenů.

Předcházení hnilobě kořenů pomocí chytrého výběru rostlin

Neměli byste přehlížet ani význam chytrého výběru rostlin. Pokud víte, že máte půdu, která zůstává vlhčí, než je pro většinu rostlin ideální, pěstujte rostliny určené pro pobyt ve vodě nebo v její blízkosti a/nebo rostliny, které snášejí špatnou drenáž. Příkladem jsou např:

kosatec pestrý (Iris versicolor)
vrby, například vrba rozkladitá (Salix discolor)

A vyhněte se pěstování rostlin, které jsou nejvíce náchylné k hnilobě kořenů, jako jsou např:

vavřín širokolistý (Kalmia latifolia)
rododendrony (Rhododendron spp.)
Andromeda (Pieris japonica)
tisy (Taxus spp.)
vřes (Calluna)
Středomořské rostliny, např. levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)