8 návyků, která vám zajistí kvalitní spánek

Asi třetinu svého života strávíme spánkem. A všechny výzkumy provedené v posledním desetiletí ukazují, že je zásadní pro naše fyzické i duševní zdraví. Asi 20 – 30 % lidí trpí nespavostí, asi 5 % trpí syndromem pohyblivých nohou během spánku a více než 7 % má apnoe. I když si mnoho lidí myslí, že je zbytečné opožděně dohánět spánkový deficit, výzkumy prokázaly, že tělo si nedostatek spánku pamatuje. To má za následek nejen neustálou únavu, ale také riziko vysokého krevního tlaku, dopravních nehod, a dokonce i deprese. Zde je osm tipů, které vám pomohou, abyste měli kvalitní spánek

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak na kvalitní spánek?

Zkraťte čas, který trávíte v posteli

V posteli buďte jen v čas, kdy chcete spát. Pokud usnout nemůžete, vstaňte a věnujte se nějaké klidné aktivitě. Do postele se vraťte až tehdy, když jste připraveni usnout.

8 návyků, která vám zajistí kvalitní spánek

Temný pokoj

Pro dlouhodobý a kvalitní spánek vyžaduje většina z nás úplnou tmu. Nezapomeňte se také chránit před zvukem tím, že zavřete okna a zatáhnete závěsy.

Zbavte se šumu

Tikající hodiny či potichu puštěné rádio jsou také možnou příčinou vašeho špatného usínání. Pokud vás budí zvuk z venku, použijte špunty kvalitní špunty do uší určené pro použití během noci.

Před spaním necvičte

Tělesné cvičení zvyšuje hladinu adrenalinu a poté je usínání ještě těžší.

Večeřte nejlépe několik hodin před spaním

Vzdejte se také těžkých jídel.

Minimálně 4 hodiny před spaním se vyhněte kofeinu

Káva, čaj, cola, čokolády a další výrobky s kofeinem vám také brání v klidném spaní.

Pozdě večer nepijte alkohol

Možná po vypití několika skleniček vína cítíte ospalost, ale látky obsažené v alkoholu mají stimulační účinek.

Udržujte pravidelný režim

Choďte spát v určitou dobu každý den a také tak vstávejte. Vaše tělo si poté vytvoří vlastní „budík,“ který bude fungovat automaticky.