Proč tak často močíte? 6 věcí které způsobují časté močení

Někteří lidé vydrží celou hodinu, aniž by vyčůrali jedinou kapku. A pak jsou tací, kteří musí neustále vymýšlet věrohodné výmluvy, aby zamaskovali skutečný důvod svého mizení po každých 20 minutách – tedy vyprazdňování močového měchýře neboli močení. Močení je proces zbavování se moči z močového měchýře, kterým se tělo zbavuje odpadních tekutin.

První skupině lidí to může připadat poměrně zvláštní, možná dokonce směšné. Ačkoli příliš časté nebo nadměrné močení může být důsledkem něčeho tak prostého, jako je pití příliš velkého množství vody, může to být také známkou základního onemocnění, o kterém nevíte. Pro vaši informaci vám tedy přinášíme 6 nejčastějších důvodů, proč možná cítíte potřebu tak často navštěvovat toaletu.

1. Pijete příliš mnoho vody

Toto je jeden z nejzřejmějších důvodů častého močení, který zná každý. Čím více pijete, tím více močíte.

Kolem minimálního denního příjmu tekutin, který činí 2,5 litru, se strhl velký humbuk, kvůli kterému se mnoho lidí snaží tohoto čísla držet. Ve skutečnosti to však není nutné, protože část přijaté vody pochází již z jídla, které během dne sníte.

Jak tedy zjistit, kolik vody máte vypít nad rámec vody, kterou přijímáte prostřednictvím jídla? Nasloucháním svému tělu. Vaše tělo vám dá signál, kdy potřebuje více vody. Například když pocítíte žízeň nebo dehydrataci – je to pro vás znamení, že se máte okamžitě napít vody. Nezapomeňte také pít více vody ve zvláště horkých dnech nebo ve dnech, kdy se vystavujete namáhavé činnosti. Tímto způsobem budete moci nahradit vodu, kterou ztratíte pocením.

K určení toho, kolik vody byste měli skutečně vypít, můžete využít také barvu své moči při močení. Normální moč by měla mít světle žlutou barvu a značí, že váš příjem vody je tak akorát. Pokud je vaše moč sytě žlutá, znamená to, že musíte pít více, a pokud je příliš bledá, téměř čirá, znamená to, že musíte pít méně.

To však neplatí pro lidi, kteří mají ledvinové kameny, průjem nebo infekci močových cest, kterým se doporučuje pít velké množství vody, aby se z infekce zotavili.

2. Jste jen nervózní

Většina z nás se může ztotožnit s tím strašným nutkáním navštívit toaletu těsně před speciální schůzkou nebo důležitou zkouškou. I když jste si naprosto jisti, že váš močový měchýř není plný a že se opravdu nepotřebujete vymočit, přesto cítíte ten známý tlak v oblasti podbřišku. Ať děláte, co děláte, vaše mysl se odmítá uklidnit, dokud se alespoň nepokusíte vymočit.

Je to proto, že pokaždé, když vaše tělo čelí stresovým situacím, reaguje váš sympatický nervový systém tím, že se přepne do režimu „bojuj nebo uteč“. To vyvolá náhlý příliv stresového hormonu adrenalinu do vašeho krevního oběhu, který je zase zodpovědný za zvýšení průtoku moči. Proto je močení při velkém stresu nebo nervozitě zcela normální a není to nic, čeho byste se měli obávat.

3. Váš močový měchýř je malý

Průměrně velký močový měchýř pojme až 300-400 ml vody. To téměř odpovídá 2 šálkům čaje nebo malé láhvi vody. Proto by vás zoufalé nutkání na záchod po několika skleničkách nemělo překvapit.

Pokud se však nedokážete ovládnout již po jedné skleničce, je to pravděpodobně známka toho, že máte menší velikost močového měchýře.

Stejně tak některé stavy, jako je těhotenství, mohou způsobit, že se váš močový měchýř stlačí, čímž se sníží jeho kapacita a vy budete chtít močit častěji.

4. Jste diabetik

Potřeba častého vylučování moči v abnormálně velkém množství je často časným příznakem spojeným s cukrovkou 1. i 2. typu.

Pokud je člověk diabetik, znamená to, že se v krevním řečišti hromadí nadměrné množství cukru. Ledviny jsou pak nuceny tento nadbytečný cukr filtrovat a vstřebávat. Jakmile ledviny již nemohou ukládat další cukr, dají tělu signál, aby si vzalo tekutiny z okolních tkání, aby mohlo přebytečný cukr vyloučit močí. V procesu snahy zbavit se nespotřebované glukózy vás tedy vaše tělo neustále nutí k dalším přestávkám na toaletu.

Z tohoto důvodu je nadměrná žízeň také běžně spojována s cukrovkou. Je to proto, že vaše tělo je dehydratované z toho, že vypouští tolik tekutin, což znamená, že budete mít častěji žízeň. Abyste uhasili žízeň, budete pít více vody, v důsledku čehož budete opakovaně močit.

Jak se tedy můžete vyhnout tomu, abyste se dostali do tohoto nepříjemného cyklu, pokud jste diabetik? Lékaři doporučují pít jen tolik, abyste udrželi na uzdě zácpu a nadměrnou koncentraci moči, ale vyhýbejte se příjmu tekutin před spaním. Tak nebudete mít potřebu nechat si narušovat spánek tím, že budete chtít neustále navštěvovat toaletu kvůli močení.

5. Máte problémy s prostatou

Pokud máte zvětšenou prostatu, může tlačit na močovou trubici – trubici, která umožňuje odchod moči z těla. To přirozeně blokuje průtok moči. V důsledku toho vzniká dodatečný tlak na močovou trubici a močový měchýř, čímž se snižuje jejich schopnost zadržet moč. Váš močový měchýř se začne stahovat, i když obsahuje sebemenší množství moči, což zase způsobí, že budete častěji močit.

6. Užíváte diuretika

Diuretika jsou druh léků, které se používají k léčbě stavů, jako je vysoký krevní tlak. Diuretika obvykle působí tak, že nutí vaše ledviny, aby do moči uvolňovaly více sodíku. Tento sodík absorbuje vodu z krevního řečiště a pomáhá tak snížit množství tekutin proudících krevními cévami. Tímto způsobem snižuje tlak na stěny vašich cév, ale také vás nutí k častějšímu močení.

Pokud vám bylo lékařsky doporučeno pravidelně užívat diuretika, určitě budete chodit na záchod častěji než obvykle. Pokud vás to tedy znepokojuje, můžete se poradit se svým lékařem, zda vám místo nich nemůže předepsat nějaký alternativní lék.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Pure Wow , WebMD