Jednoduchý postup pro odhalení rakoviny kůže samovyšetřením
Zhruba každý pátý člověk onemocní rakovinou kůže (nebo také karcinom kůže) a téměř každou hodinu na ni jeden člověk zemře. Tyto alarmující statistiky nás nutí porozumět rakovině kůže a přijmout opatření k její prevenci. Vzhledem k tomu, že hlavní příčinou rakoviny kůže je zvýšené UV záření, je většina z nás ohrožena. Vedle preventivních opatření je také důležité, abychom si pravidelně prováděli jednoduché samovyšetření, které včas odhalí případné příznaky rakoviny kůže. Abyste věděli, na co se při samovyšetření zaměřit, uvádíme některé varovné příznaky rakoviny kůže.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czVyšetření pro odhalení rakoviny kůže
Přestože jsou mateřská znaménka obvykle neškodná, jsou hlavními příznaky melanomu neboli rakoviny kůže. Jakýkoli nový výrůstek na vašem těle může být rakovinný, proto si jej nechte zkontrolovat. Rovněž se zaměřte na změny stávajících znamének na svém těle. Pokud se změnila jejich barva, velikost nebo vzhled, může to být důvod k obavám. Nezhojená znaménka, která krvácejí, nebo svědí, by měla být také zkontrolována. Zde je uveden seznam toho, na co je třeba se při prohlídce mateřských znamének zaměřit.
Asymetrie: Zhoubná znaménka nejsou symetrická.
Ohraničení: Zhoubné znaménko je obvykle bez ohraničení, na rozdíl od nezhoubného znaménka, které má obvykle jasně ohraničenou strukturu.
Barva: Rakovinné znaménko může mít různé odstíny (například tmavě hnědý, černý, bílý nebo modrý). Nezhoubné znaménko je obvykle hnědé.
Průměr: Rakovinné znaménko je větší než nezhoubné znaménko.
Vyvíjí se: Pokud se znaménko vyvinulo nebo změnilo svůj vzhled, je pravděpodobné, že je zhoubné.
Některá zhoubná znaménka nebo vřídky však nemusí odpovídat výše uvedenému popisu, proto je vždy lepší nechat si podezřelé znaménko zkontrolovat praktickým lékařem.
Jak provést podrobné vyšetření celého těla?
Věci, které budete potřebovat
Zrcadlo, ve kterém si můžete prohlédnout celé tělo, dobře osvětlenou místnost, židle, hřeben, malé zrcátko do ruky a fén.
Postup vyšetření
Postavte se nazí před velké zrcadlo, ve kterém uvidíte celé tělo. Ujistěte se, že se nacházíte v jasně osvětlené místnosti.
Začněte prohlídkou obličeje, zda na něm nemáte mateřská znaménka, tmavé skvrny nebo otevřené rány. Pečlivě si prohlédněte nos, rty, ústa a uši. V případě potřeby použijte ruční zrcátko.
Přejděte k hlavě. Pomocí hřebenu si pečlivě rozdělte vlasy na dvě části. Zkontrolujte pokožku hlavy, zda na ní nejsou zvláštní skvrny nebo znaménka. Nyní si pomocí zapnutého fénu důkladně prohlédněte pokožku hlavy po stranách hlavy – zejména oblast kolem uší. V případě potřeby požádejte o pomoc přítele.
Prohlédněte si ruce. Věnujte pozornost dlaním, zápěstí, prstům, nehtům, loktům a podpaží.
Vyšetřete si krk a hrudník na přítomnost mateřských znamének.
Zkontrolujte si prsa, zda na nich nemáte znaménka nebo bulky. Každý prs nadzvedněte a důkladně prohlédněte. Nezapomeňte si také pečlivě zkontrolovat bradavky.
Zkontrolujte si břicho, pupík, nohy, kolena a stydké oblasti. Pečlivě si prohlédněte rozkrok a oblast vnitřní strany stehen.
Nyní se otočte tak, abyste byli zády k zrcadlu. Pomocí ručního zrcátka pokračujte v prohlídce kůže na zádech. Zvláštní pozornost věnujte citlivým oblastem, jako jsou hýždě, spodní část zad a oblast za koleny.
Podsaďte se na židli a zvedněte nohu. Položte si ji na druhou nohu a pozorně si prohlédněte chodidla – zejména paty, prsty a chodidla. Samozřejmě tento postup zopakujte i s druhou nohou.
Typy rakoviny kůže
1. Aktinická keratóza (AK)
Aktinické keratózy jsou přednádorové výrůstky, které nakonec přejdou v závažné formy rakoviny kůže. AK se běžně vyskytují u lidí se světlou, nebo světlejší kůží a obvykle vznikají po 40. roce života. Obvykle se tvoří na hlavě, krku, rukou a předloktí.
2. Bazocelulární karcinom (BCC)
Bazocelulární karcinom neboli Bazaliom má tělovou barvu a často vypadá jako pupínek nebo perleťový hrbolek na kůži. Příčinou vzniku bazocelulárního karcinomu je časté slunění a opalování. Nejčastěji se vyskytuje na hlavě, krku a pažích, i když se může objevit kdekoli na těle.
3. Spinocelulární karcinom (SCC)
Spinocelulární karcinom neboli dlaždicobuněčný karcinom, který se běžně vyskytuje u osob s tmavší pletí, se zpočátku projevuje jako šupinatá, hrbolatá skvrna na kůži. Příznakem spinocelulárního karcinomu je hojení a opětovné otevírání vřídků. Objevuje se především na uších, obličeji, krku, pažích, hrudníku a zádech – tedy na částech kůže, které jsou nejvíce vystaveny slunci.
4. Melanom
Nejzávažnější a nejagresivnější forma rakoviny kůže, melanom, začíná jako znaménko nebo výrůstek na kůži. Melanom kůže je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk, které se nazývají melanocyty. Pokud se neléčí nebo není odhalen, může vést až ke smrti.
Jak předcházet rakovině kůže?
Příčinou vzniku rakoviny či karcinomu kůže je především ostré sluneční UV záření, i když genetické predispozice mohou vaše riziko zvýšit. Kožnímu karcinomu se na rozdíl od jiných typů rakoviny můžete účinně bránit. Chcete-li rakovině kůže předejít, je nutné se před UV zářením chránit. Noste oblečení, které zakrývá vaše tělo, nevycházejte na ostré slunce, noste klobouky a sluneční brýle, vyhýbejte se soláriím a úmyslnému opalování, a hlavně pravidelně používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 15 nebo vyšším.
Rakovina kůže může být smrtelná a může postihnout kohokoli, dokonce i ty, kteří k ní nemají biologické předpoklady. Pro účinnou léčbu rakoviny kůže je zásadní její včasné odhalení.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Skin Cancer Foundation , American Academy of Dermatology