Zahrada

Návod jak si vytvořit zeleninovou zahradu na malém prostoru

K pěstování čerstvé zeleniny, bylinek a ovoce nepotřebujete velký prostor. Nepotřebujete ani zahradní záhon. Pokud máte k dispozici velkou nádobu, půdu, vodu a slunce, můžete si vypěstovat chutné věci. Šlechtitelé rostlin vědí, že po chuti chtějí domácí zahrádkáři vysoký výnos na malém prostoru, a proto vyvíjejí odrůdy, které mohou růst na malé ploše nebo dokonce žít v nádobách po celý rok.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Malý zeleninový pozemek

Zeleninové zahradnictví bývalo chudým příbuzným okrasných květinových zahrad. Vládly trvalkové záhony a velké, neuspořádané zeleninové zahrady se skrývaly na dvorku, který byl obvykle doménou pána domu. Zeleninové zahrady byly o produkci potravin, ne o kráse.

Nyní, když zelenina zaujímá významnější místo na stole, získává si ve světě zahrádkářů větší respekt. Se zvýšeným zájmem domácích zahrádkářů došlo k prudkému nárůstu výsadby dědičných semen a k vývoji nových hybridních odrůd – barevných zeleninových novinek, odrůd z celého světa a kompaktních pěstitelů.

K tomu, abyste si mohli založit zeleninovou zahrádku, nepotřebujete velkou plochu. Potřebujete však dobrou půdu, dostatek slunečního svitu, zdroj vody a pravděpodobně i plot. Pokud si myslíte, že srnky milují vaše hostie, ustupte. Na vaší zeleninové zahrádce si pochutná celé lesní společenstvo. Pokud ji vysadíte, přijdou.

Pokud máte na zahradě nebo dokonce na terase či balkoně malé slunné místo, můžete pěstovat zeleninu. Zde je návod, jak začít.

Úvahy o místě

Když se rozhodujete, kam umístit malé záhony nebo kontejnerové zahrádky, musíte zvážit několik základních prvků. Pokud vybrané místo poskytuje dostatek slunečního světla, přístup ke zdroji vody a má bohatou a úrodnou půdu, můžete zeleninu pěstovat.

Slunce: Zelenina potřebuje denně alespoň šest až osm hodin přímého slunce. Bez slunce plody nedozrají a rostliny budou ve stresu. I když je stanoviště náročné na slunce, existuje několik druhů zeleniny, které přežijí i v mírném stínu, například salát a další listová zelenina, kořenová zelenina, brokolice a zelí.

Zavlažování: Zelenina vyžaduje pravidelnou zálivku. Jinak se nenaplní a některé z nich, jako například rajčata, prasknou, pokud je náhle zalijete vodou poté, co se nějakou dobu potýkaly s nedostatkem vody. Na déšť se nelze vždy spolehnout. Pokud máte prostředky, je pro zeleninovou zahrádku rozhodně výhodou systém kapkové závlahy. Systémy s novými komponenty se opravdu snadno instalují a stojí mnohem méně, než si většina lidí myslí. Navíc ušetříte za vodu, protože se dostává přímo ke kořenům rostlin a méně vody se ztrácí odpařováním. Dokonce i obyčejná hadice je lepší než zavlažovací systém, který smáčí listy, takže rostliny jsou náchylné k výskytu puchýřů a plísní. Pokud se nechcete rozhodnout pro kapkovou závlahu, umístěte zeleninovou zahradu do blízkosti vodovodního kohoutku. Budete zalévat častěji, když nebudete muset tahat hadici nebo konve daleko.

Půda: Toto poslední hledisko je zásadní. Zelenina potřebuje půdu bohatou na organické látky.

Úrodná půda je důležitá pro růst všech rostlin, ale u zeleniny ještě více, protože i chuť je ovlivněna kvalitou půdy. Zdravotní stav půdy je důvodem, proč se víno ze stejné odrůdy hroznů může v různých oblastech lišit a proč v některých oblastech rostou pálivější papriky než v jiných.

Kolik místa zabere zahrádka?

Malá zeleninová zahrádka nemusí stačit k obživě, ale bude stačit k vypěstování skvěle chutnajících rajčat, krásných lilků a paprik, nebo ke stálému zásobování listovou zeleninou. Pokud máte omezený prostor, zvažte, jakou zeleninu můžete ve svém okolí snadno koupit čerstvou a jakou zeleninu máte opravdu rádi, ale nemůžete ji koupit na místě.

Vybírejte kompaktní odrůdy. Pokud musíte mít obří beefsteaková rajčata nebo řádek sladké kukuřice, prostor pro pěstování ostatní zeleniny na vaší malé zeleninové zahrádce bude omezený. Ale i v takovém případě můžete zvolit odrůdy, které jsou vyšlechtěny pro pěstování na malém prostoru. Dobrou volbou jsou všechny odrůdy, které mají v názvu slova patio, pixie, tiny, compact, baby nebo dwarf. To, že je rostlina vyšlechtěna pro malé rozměry, neznamená, že plody budou malé nebo výnosy menší. Na etiketách většiny semen a sazenic je uvedena vzrostlá velikost vybíraných odrůd rostlin s vědomím, že můžete vše rozložit a zjistit, kolik rostlin se vám vejde do prostoru zahrady.

Pravděpodobnější však je, že uděláte to, co většina zahrádkářů a vmáčknete do zahrady tolik sazenic, kolik se vám tam vejde, a přeplněnost budete řešit až později. To je jeden ze způsobů, jak získat velkou úrodu z malého prostoru, ale není to nejlepší řešení. Pokud máte opravdu málo místa, prokládejte zeleninu květinami. Žádné pravidlo neříká, že je nemůžete míchat. Sklízení může být o něco obtížnější, ale mnoho druhů zeleniny může být samo o sobě okrasné. Jako bonus květiny také přilákají opylovače k vašim zeleninovým plodinám.

Pěstujte vertikálně. Pokud se rozhodnete pěstovat na malé zahrádce různé druhy zeleniny, hledejte kompaktní odrůdy a popínavé plodiny, které lze pěstovat vertikálně na podpůrných konstrukcích. Fazole na tyči zaberou méně místa než fazole na keřích. Pnoucí okurky a dýně, jakkoli mohou být agresivní, ve skutečnosti zabírají méně místa než jejich keřovité příbuzné.

Společné pěstování je často zdůrazňováno jako přínos pro snížení napadení škůdci, ale slouží také k úspoře místa. Rostlinám odolným vůči stínu prospívá, když jsou vysazeny vedle vyšších plodin. Bazalka si ráda odpočine od horkého odpoledního slunce a dobře se jí daří vedle rajčat. Salát vydrží plodit celé léto, pokud je zastíněn téměř jakoukoli vyšší rostlinou. Časně sklízená zelenina, jako je špenát, ředkvičky a hrášek, může být vysazena vedle pomaleji rostoucích plodin, jako je brokolice nebo papriky, které nezaberou místo, dokud nebude sklizena jarní zelenina.

Sukcesní výsadba je užitečná technika pro každou zeleninovou zahradu, ať už je velká nebo malá, ale je o to cennější, když je prostor omezený. Sukcesní výsadba znamená, že se rychle rostoucí plodiny vysazují každé dva až tři týdny během vegetačního období. Je užitečná zejména u plodin, jako jsou fazole, cukety a salát, které mají tendenci se vyčerpávat velkou produkcí. Postupným sázením vyprodukujete dostatek potravin pro apetit vaší rodiny a budete je mít po celé léto, ne najednou.

Nevýhoda malé zeleninové zahrady

Střídání zeleninových plodin tak, aby každý rok rostly na jiných místech zahrady, snižuje výskyt houbových chorob a hmyzích škůdců, kteří přezimují v půdě. Na malých zeleninových zahrádkách však střídání plodin není možné. V malé zahradě musíte být ostražití, abyste nedopustili, že se problémy se škůdci a chorobami rozmohou. Pokud se vyskytne rozsáhlý problém, například napadení brouky nebo septoriová skvrnitost listů na rajčatech, vážně zvažte, zda danou plodinu nebo plodiny ze stejné rodiny nepěstovat alespoň po dobu jednoho roku. Bude to sice oběť, ale jeden rok bez plodiny je lepší než několik po sobě jdoucích let s neuspokojivou úrodou.

Pěstování ovoce a zeleniny v nádobách

Stejně jako u okrasného zahradničení v kontejnerech je i pěstování zeleniny v kontejnerech způsob, jak kontrolovat půdu, slunce a podmínky růstu jedlých rostlin. Umožňuje také vměstnat jedlé zahradnictví do nejmenších prostor umístěním nádob na terasu, balkon, přední schody a podél základů domu a příjezdové cesty. V nádobách lze pěstovat prakticky jakékoli ovoce, zeleninu nebo bylinky, pokud je nádoba dostatečně velká, aby se do ní vešla vzrostlá rostlina.

Bylinky a listovou zeleninu lze pěstovat v malých nádobách nebo závěsných koších. Plodící rostliny, jako jsou rajčata, papriky, lilky a okurky, se nejlépe pěstují v nádobách o objemu 20 litrů – nebo samozřejmě větších. Čím větší nádoba, tím více zeminy obsahuje a tím méně často budete muset zalévat (denně nebo každý druhý den místo dvakrát denně). Materiál použitý k výrobě nádoby a barva nádoby také ovlivňují, jak rychle nádoba vysychá. Hliněné a terakotové nádoby rychleji ztrácejí vlhkost a černé nádoby zadržují více tepla.

Pro absolutně nenáročnou zahradu můžete zakoupit zeminu speciálně vyváženou pro pěstování zeleniny v nádobách s již přimíchaným hnojivem s pomalým uvolňováním.

Parapetní zahrádky

Pěstování jedlých rostlin v interiéru na okenním parapetu je snadná a nenáročná varianta pro rostliny, které se často sklízejí, jako jsou bylinky a salát. Zahradničení na okenním parapetu však není určeno pouze pro zahrádkáře s omezeným prostorem. Každý zahrádkář si může prodloužit vegetační období tím, že si zasadí některé bylinky do květináče a pěstuje je v interiéru, pokud má dostatek slunečního světla a vody. Pokud je prostor uvnitř vašeho domu dostatečně osluněný, můžete si v něm vypěstovat i nějakou zeleninu.