Nejhorší chyby při pletí plevele které ztěžují zahradničení

Tyto tipy týkající se nejlepšího načasování, nástrojů a metod vám pomohou získat převahu nad plevelem.

Pro většinu zahrádkářů není odstraňování plevele zrovna oblíbenou činností. Během vegetační sezóny se to určitě může zdát jako nekonečný (a možná i prohraný) boj. Přesto zahrada bez plevele vypadá úhledně a upraveně, zejména hned po velkém pletí.

Pravidelné zbavování se plevele navíc zdaleka není jen estetické, protože tito zahradní vetřelci soupeří s vašimi rostlinami o vodu, živiny a světlo. Pokud je necháte bez dozoru, agresivní plevel může záhon zcela ovládnout a udusit vaše oblíbené květiny nebo zeleninu. Některé plevele také mohou poskytnout chorobám a škůdcům prostor pro šíření na vaše pěstované rostliny. Usnadněte si práci tím, že se vyvarujete těchto častých chyb při pletí.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Neznalost nepřítele

Identifikace plevelů na zahradě vám pomůže určit nejlepší strategii pro jejich potlačení. „Jedním z klíčových aspektů, se kterými se setkávám u zahrádkářů, kteří se snaží vyhrát boj s plevelem, je, že nevědí, co je to plevel nebo co o něm ví,“ říká Alison Arnoldová, agentka North Carolina Extension. „Schopnost plevel identifikovat poskytne informace o tom, jak se s ním vypořádat.“

Pro začátek vám pomůže vědět, zda máte co do činění s jednoletým, vytrvalým nebo dvouletým plevelem. Jednoleté plevele lze často potlačit seříznutím u země před vysemeněním, zatímco takto ošetřené trvalky a některé dvouleté plevele jednoduše vyrostou z kořenů. Pomáhá také zjistit, jak se konkrétní plevele šíří (semeny, výběžky, přísušky atd.), kdy kvetou a kdy mají semena tendenci klíčit.

Zapomenout na semena plevele

Mnoho plevelů se šíří tak, že produkuje spoustu semen, a ta často mohou v půdě přežívat mnoho let, jen čekají na trochu světla a vláhy, aby mohla vyrůst. Při pletí na to myslete, abyste půdu narušovali co nejméně. Použití vrstvy mulče také pomůže zabránit tomu, aby semena plevelů spatřila světlo světa.

Odstranění plevele dříve, než vytvoří semena, může do značné míry přispět k omezení výskytu plevele v budoucnu. Preemergentní herbicidy, které jsou určeny k ničení klíčících semen v půdě, mohou být účinnou ochranou, ale zároveň zabrání klíčení žádoucích semen, takže je nepoužívejte například tam, kde plánujete trávník přesít.

Zneužití herbicidů

Kromě preemergentů existuje mnoho druhů přípravků na hubení plevele – všechny by se měly používat s opatrností a podle pokynů na etiketě. Nikdy nestříkejte za větrného dne a při aplikaci používejte ochranný oděv (masku, ochranu očí, rukavice, tričko s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty, ponožky a boty s uzavřenou špičkou). Ujistěte se, že používáte správný herbicid pro vaše konkrétní potřeby. Některé herbicidy jsou selektivní, což znamená, že některé hubí pouze trávy, zatímco jiné pouze širokolisté rostliny. Neselektivní herbicidy ničí všechny rostliny, na které jsou nastříkány. Označte svůj postřikovač, abyste jej nepoužívali na nic jiného. I malé množství zbytků herbicidů může vážně poškodit vaše zahradní rostliny.

Nepoužívání správného nářadí

Možná jste v pokušení použít na všechno jenom plečku, ale to není nejlepší řešení pro všechny typy plevele nebo situace na zahradě. „U jednoletých plevelů, jako je pýr, čistec a orobinec, odřízněte plevel na hranici půdy ostrou motykou. Nekopejte příliš hluboko do půdy, jinak vynesete další semena plevele, což pro vás bude znamenat více práce,“ říká Charlie Nardozzi, moderátor rozhlasového pořadu Gardening. Na zeleninové zahradě se dobře osvědčí motyčka s dlouhou násadou, zatímco ruční motyčka je skvělá pro pletí v těsných, přeplněných místech nebo na vyvýšených záhonech.

„U vytrvalých plevelů, jako je lopuch a pampelišky, počkejte až bude půda mokrá. Použijte kultivátor určený k hlubokému kopání, abyste tyto kořeny dostali a snažte se nenechat za sebou žádné kořeny. Ušetříte si tak pozdější opětovné pletí tohoto plevele,“ říká Nardozzi. Mezi dobré ruční nástroje pro vykopávání kořenů trvalek patří nůž hori-hori a vyrývač pampelišek.

Zapomínáte na rukavice při pletí plevele

K tomu je třeba dodat, že některé plevele, jako je bodlák a divoký ostružiník, mají pichlavé ostny. Některé plevele, například kopřiva dvoudomá a jedovatý břečťan, mohou způsobit podráždění kůže. Bolestivým vpichům a vyrážkám, zejména při práci s neznámými rostlinami se vyhnete tím, že budete při pletí vždy nosit ochranné rukavice.

Spoléhání se na textilní tkaniny pro krajinářské účely

Krajinářská textilie doplněná mulčem byla označována za dlouhodobé řešení pro kontrolu plevelů. Může být účinná pro kontrolu plevele na cestičkách, pod hracími sestavami nebo na jiných místech, kde nepěstujete rostliny. Pokud ji však použijete na jednoletých záhonech nebo zeleninových zahrádkách, budete ji pravděpodobně muset každý rok vyměnit a bude vám překážet při přidávání kompostu nebo jiných půdních vylepšení, které rychle rostoucí jednoleté rostliny často potřebují.

U trvalých výsadeb, jako jsou keřové lemy nebo trvalkové zahrady, krajinná textilie dlouhodobě ztěžuje pletí plevele. Půda a organické zbytky se budou hromadit v mulči na vrcholu tkaniny a poskytnou semenům plevele, která zafouká vítr ideální místo pro klíčení a růst. Postupem času se tkanina začne rozpadat, takže kořeny plevelů mohou pronikat do půdy a kvůli bariéře je obtížnější je vykopat. Odstranění krajinné textilie poté, co ztratí svou účinnost, je mnohem náročnější práce než pouhé pravidelné odplevelování plochy.

Prokrastinace u pletí plevele

Čím déle plevel roste, tím více se šíří a malý plevel se odstraňuje mnohem snáze než velký. Vytrhávejte je, jakmile si všimnete, že rostou a ušetříte si spoustu času a námahy. Kathy Purdyová říká, že to platí zejména pro dřevnaté plevele. „Odkládání vytrhávání dřevnatých semenáčků stromů a keřů je velkou chybou. Než se nadějete, musíte kopat hodně hluboko, abyste dostali ven kořeny, a pokud je nedostanete všechny, některé dřeviny vyšlou výhonky a stanou se trvalým problémem,“ vysvětluje.

Takže si vezměte rukavice a správné nářadí a pusťte se do toho! Pokud jde o pletí plevele, je vždy chybou tento důležitý úkol odkládat.