Zahrada

Proč je naprosto v pořádku nechat trávník v létě zhnědnout

Vypadá váš trávník v horkém a suchém počasí jako zničený a mrtvý? Nebojte se, tak to má být.

Svěží, zelené trávníky lákají ke hře a odpočinku. Jako by říkaly, pojďte ven. Vezměte si studený nápoj a uvelebte se v houpací síti. Ale udržování tak svěžího a zeleného trávníku často vyžaduje hnojiva, pesticidy a spoustu vody. Jste připraveni na šok? Studie provedená v roce 2005 pod vedením NASA zjistila, že ve většině regionů připadá 50-75 % celkové spotřeby vody v domácnostech na zavlažování trávníku. To vás možná také překvapí: Trávník pravděpodobně vůbec nepotřebujete zalévat. Kromě toho, že pomáháte šetřit vodou, můžete ušetřit poměrně dost peněz a času tím, že se vyhnete zbytečnému zavlažování trávníku.

Samozřejmě, že zřeknutí se zavlažování nebo vypnutí zavlažovacího systému, když se v létě změní počasí na horké a suché, má obvykle za následek hnědý, chrastící trávník, ale to neznamená, že vaše tráva je mrtvá nebo umírá. „Trávníky vydrží mnohem větší sucho, než si myslíme,“ říká Bob Mann, agronom z NALP (National Association of Landscape Professionals). „Většina travin je dobře přizpůsobena sušším podmínkám. Je to jedna z jejich evolučních výhod,“ dodává.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Proč trávník usychá a hnědne

Na trávy mají vliv také teploty. Některé druhy rostou lépe v chladných obdobích a jiné v teplých obdobích. Například kostřava je tráva chladného období, která nejlépe roste na jaře a na podzim, kdy jsou teploty nižší. Trávy jako bermuda a zoysia jsou trávy teplého období, které snášejí větší teplo. Mann říká, že na severu rostou trávy chladného období při vyšších teplotách pomaleji. To se označuje jako tepelný stres. Trávy teplého období na jihu se chovají opačně. Jejich růst se s rostoucími teplotami zvyšuje.

Trávy mohou hnědnout a usychat, když jsou stresovány suchem, horkem nebo obojím. Je to způsob, jak trávník šetří energii a vodu, vysvětluje Mann. Tráva přeruší klidový režim a začne znovu růst, jakmile pro ni budou teploty a/nebo množství srážek ideálnější. Všimněte si, že po skončení klidového režimu listy trávy, které zhnědly neoživnou, ale objeví se nové.

Co byste tedy měli dělat, když váš trávník spí nebo přechází do klidového stavu? „Snažte se nechat matku přírodu, ať si dělá, co chce,“ říká Mann. Déšť často poskytuje dostatek vláhy, aby udržel trávu při životě i v době vegetačního klidu, ale v případě velkého sucha, kdy déle než čtyři týdny nepršelo, „by měla stačit rychlá zálivka“ dodává.

Tato malá dávka vody může zabránit tomu, aby se tráva dostala do bodu, z něhož už se nedokáže vzpamatovat. Pokud se obáváte, že vaše tráva je spíše mrtvá než spící, doporučuje Mann vytáhnout jednu travní rostlinu a odloupnout jednotlivé listy, jako byste okopávali kukuřičný klas. Zelená tkáň uprostřed znamená, že tráva stále žije. „Pokud si nejste jisti, požádejte o pomoc odborníka na zahradní architekturu nebo trávník.“

Pokud patříte do sdružení majitelů domů, které nařizuje pečlivě udržovaný trávník, poraďte se s jeho členy. „Osvěta je klíčem k tomu, abyste získali souhlas společenství vlastníků bytů,“ říká Mann. „Všichni musí pochopit, že v době sucha je v pořádku, když trávník zhnědne, a ve většině případů se tráva po návratu deště vrátí zpět.“

Proč nemusíme často zalévat a zavlažovat

Kromě úspory vody, peněz a času má ponechání trávníku v létě v klidu ještě jednu výhodu, zdůrazňuje Mann – Můžete přestat sekat. Pokud budete sekat, můžete mít na trávníku nápadné stopy po pneumatikách sekačky, ale ty nakonec zmizí.

Brandy Hallová, zakladatelka a ředitelka společnosti Shades of Green Permaculture se sídlem v Atlantě, říká, že můžete omezit zavlažování nejen v době, kdy je tráva v klidu, ale i v jiných obdobích, a vytvořit tak odolnější trávník. Doporučuje vybrat nejlepší druhy trav pro klima vašeho regionu a „pěstovat vedle trav rozmanité širokolisté druhy“, jako je holandský bílý jetel. Pomoci může také zvýšení množství organické hmoty v půdě, aby se zlepšila její schopnost zadržovat vlhkost.

„Dávejte si pozor na stříbrnou kulku,“ dodává Hall. „Žádná rostlina není dokonalá tráva, která by nikdy nepotřebovala sekat, nikdy nepotřebovala vodu a všechny tyto věci. Pochopte, že živé druhy mají různé růstové návyky a potřeby slunce a vlhkosti. Naučte se s nimi pracovat, stejně jako byste pracovali s hortenziemi. Prozkoumejte půdu a druhy trávníku a nechte si poradit od firem zabývajících se ekologickým designem nebo permakulturou.“

„Můžete mít svůj dvorek a zároveň ho sníst,“ říká se smíchem. „Je naprosto možné mít krásný zelený trávník. Vyžaduje to jen rozvolnit vaše vnímání toho, co je krásný trávník.“