Zahrada

Domácí herbicidy k hubení plevele a hubení škůdců

Konzumací rostlinných produktů postříkaných pesticidy na chemické bázi jsme si z těla udělali laboratoř. Při požití tyto chemikálie škodí více lidem než zamýšleným škůdcům. Nejlepším způsobem, jak zlikvidovat plevel na zahradě, je použít herbicidy šetrné k životnímu prostředí, které jsou lepší pro člověka, krajinu i naše vodní zdroje.

Je nezbytné zvážit dlouhodobé účinky jejich používání a přejít na šetrnější herbicidy, které nekontaminují naše vodní zdroje a půdu. I takzvané „přírodní“ herbicidy mohou být pro půdu, zahradu a člověka škodlivé. Herbicidy jsou látky, které jsou pro rostliny toxické, takže i naše zahradní rostliny jsou vůči těmto ničitelům plevele stejně zranitelné. Při použití ve velkém množství mohou znečistit půdu a při nesprávném použití mohou způsobit škody lidem.

Jak si připravit domácí herbicidy na ničení plevele

Mnoho netoxických domácích přípravků je často účinných při ochraně před zahradními škůdci, včetně nepřátelských plevelů.

Tekutý detergentní lihový sprej

K přípravě tohoto ekologického herbicidu potřebujete pouze láhev s rozprašovačem, lžičku tekutého prostředku na mytí nádobí, šálek technického lihu a čtvrt litru vody. V lahvi s rozprašovačem smíchejte mycí prostředek, líh a vodu. Místo lihu můžete použít také bílý ocet. Herbicid vyzkoušejte na několika listech, abyste se ujistili, že nedráždí okolní rostliny. Postříkejte jím přímo rostliny, které nechcete, aby rostly.

Vařící voda

Jedná se o nejsnadněji připravitelný herbicid, který je zároveň nejméně škodlivý pro člověka a životní prostředí. Převařte trochu vody a zalijte jí listy a stonky plevele, který chcete zlikvidovat. Vařící voda je účinný způsob likvidace nežádoucích rostlin zejména v místech, jako jsou spáry na chodníku nebo příjezdové cestě, nebo na ploše, kterou chcete po zničení plevele znovu osázet. Nezanechává žádné zbytky ani nemá žádné škodlivé dlouhodobé účinky. Dbejte však na to, abyste jím polili pouze rostliny, které chcete zlikvidovat.

Vypalování

Působením přímého tepla na listy plevele rostliny okamžitě zvadnou. Opakovaná aplikace spálí listy, které mohou znovu vyrůst z kořenů. K tomuto účelu je ideální plamenomet, který je snadno dostupný v obchodech pro domácnost a zahradu. Umožňuje nasměrovat plamen a teplo na plevel, aniž by došlo ke spálení okolí. V oblastech náchylných k požárům dbejte zvýšené opatrnosti.

Posypte trávník solí

Obyčejná kuchyňská sůl je dalším účinným herbicidem. Sůl má v půdě škodlivý účinek a musí se aplikovat pouze přímo na listy plevele a neměla by se vsakovat do půdy, zejména na zahradních záhonech s jinými užitkovými rostlinami. V lahvi s rozprašovačem smíchejte 1 díl soli, 8 dílů teplé vody a malé množství tekutého prostředku na nádobí. Chcete-li zvýšit účinnost, můžete smíchat 1 díl soli se 3 díly vody. Před postřikem zakryjte nebo svázejte užitečné rostliny v okolí a poté postříkejte roztokem listy plevele. Může být nutné provést i více aplikací. Dbejte na to, abyste půdu co nejméně namáčeli, a vyhněte se postřiku cementových chodníků nebo příjezdových cest, protože by se mohly znehodnotit.

Sůl a bílý ocet

Další domácí herbicidní roztok lze připravit pomocí kuchyňské nebo kamenné soli a bílého octa. Do 4 litrů octa přidejte 1 šálek soli a tento roztok pak nastříkejte na listy plevele. Chcete-li zvýšit jeho účinnost, zvažte přidání několika kapek tekutého mýdla nebo některých rostlinných olejů, například citrusového nebo hřebíčkového.

Borax

Borax je také známý jako boritan sodný, tetraboritan sodný nebo tetraboritan disodný. Je to důležitá sloučenina boru, minerál a sůl kyseliny borité. Práškový borax má bílou barvu a skládá se z měkkých bezbarvých krystalů, které se snadno rozpouštějí ve vodě. Prodává se jako prací a čisticí prostředek v mnoha prodejnách. Smíchejte 300 g práškového boraxu s 10 litry vody a tento roztok nastříkejte pomocí rozprašovače na listy nežádoucích rostlin. Vyhněte se postřiku na užitečné rostliny a nenasycujte tímto roztokem půdu. Dbejte na to, aby se tento roztok nedostal do kontaktu s vaší pokožkou.

Bílý ocet

Další účinnou metodou k ničení plevele je použití bílého octa. Bílý ocet obsahuje přibližně 5 % kyseliny octové, která je obvykle dostatečně silná na to, aby zničila většinu plevelů. Použití průmyslové verze, která obsahuje téměř 20 % kyseliny octové, může být škodlivé pro pokožku, oči nebo plíce. Nastříkejte jej na listy plevele a vyhněte se postřiku užitečných zahradních rostlin a okolní půdy. V případě potřeby provádějte postřik opakovaně. Účinnost tohoto roztoku opět pomůže zlepšit přidání několika kapek tekutého prostředku na nádobí.

Tekutý mycí prostředek a olivový olej

Další jednoduchý domácí herbicid lze připravit pomocí tekutého prostředku na mytí nádobí a trochy olivového oleje. Přidejte do čtvrt litru vody z vodovodu jednu čajovou lžičku ekologického tekutého prostředku na mytí nádobí a jeden šálek olivového oleje a vše důkladně promíchejte. Nalijte směs do lahve s rozprašovačem a nastříkejte ji na užitečné zahradní rostliny, abyste zahnali mšice, pavouky, bílé mušky a další škůdce.